تالار گفتمان سورنا

نسخه‌ی کامل: همه چیز در مورد سمعک
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
 سمعک چیست؟ راهنمای خرید و نگهداری از سمعک

[تصویر:  maintaining-hearingaids01-4.jpg]

سمعک یک وسیله یا کالای پزشکی است که برای مشکل شنوایی به کار می رود. سمعک دارای سه قطعهٔ مهم است: میکروفون، مدار پردازنده و بلندگو (رسیور) می باشد.
سمعک چیست؟
سمعک وسیله الکترونیکی کوچکی است که در گوش یا پشت گوش خود قرار می دهید. این امر بعضی از صداها را بلندتر می کند به طوری که فرد مبتلا به کم شنوایی می تواند در فعالیت های روزانه به طور کامل گوش کند ، ارتباط برقرار کند و در آن شرکت کند. سمعک می تواند به افراد کمک کند در هر دو مکان آرام و پر سر و صدا بیشتر گوش کنند.
 
سمعک دارای سه قسمت اساسی است: میکروفون ، مدارپردازنده و بلندگو. سمعک صدا را از طریق میکروفون دریافت می کند ، که امواج صوتی را به سیگنال های الکتریکی تبدیل می کند و آنها را به یک تقویت کننده می فرستد. تقویت کننده قدرت سیگنال ها را افزایش داده و سپس آنها را از طریق بلندگو به گوش می فرستد.
 
[تصویر:  maintaining-hearingaids01-3.jpg]
سمعک، ارتعاشات صدا را که وارد گوش می شود را بزرگ می کند
 
سمعک ها چگونه می توانند کمک کنند؟
سمعک ها در درجه اول در بهبود شنوایی و درک گفتار افرادی که دچار کم شنوایی هستند ، که ناشی از آسیب دیدن سلول های حسی کوچک در گوش داخلی است، مفید است. به این نوع کاهش شنوایی، کاهش شنوایی حسی گفته می شود. این آسیب می تواند در نتیجه بیماری ، پیری ، یا صدمه ناشی از سر و صدا یا داروهای خاصی ایجاد شود.
 
سمعک، ارتعاشات صدا را که وارد گوش می شود را بزرگ می کند. سلولهای مو باقی مانده ، ارتعاشات بزرگتر را تشخیص داده و آنها را به سیگنالهای عصبی منتقل می كنند. هرچه صدمه به سلول های موی فرد بیشتر باشد ، از دست دادن شنوایی شدیدتر می شود و تقویت سمعک برای افزایش این اختلاف بیشتر می شود. با این وجود محدودیت های عملی در مورد میزان تقویت سمعک وجود دارد. علاوه بر این ، اگر گوش داخلی خیلی آسیب دیده باشد ، حتی لرزش های بزرگ به سیگنال های عصبی تبدیل نمی شوند. در این شرایط ، سمعک بی اثر خواهد بود.
 
چگونه می توانم متوجه شوم که به سمعک احتیاج دارم؟
اگر فکر می کنید ممکن است دچار کم شنوایی شوید و باید از سمعک استفاده کنید، به پزشک خود مراجعه کنید که ممکن است شما را به متخصص گوش و حلق و بینی ارجاع دهد. متخصص گوش و حلق و بینی ، پزشک متخصص در زمینه های گوش ، بینی و گلو است و علت کم شنوایی را بررسی می کند. شنوایی شناسی، یک متخصص بهداشت شنوایی است که کم شنوایی را شناسایی و اندازه گیری می کند و یک آزمایش شنوایی را برای ارزیابی نوع و میزان از دست دادن انجام می دهد.
 
انواع سمعک :
 
[تصویر:  maintaining-hearingaids01-2.jpg]
انواع مدل سمعک
 
سمعک های پشت گوشی (BTE) : شامل یک پلاستیک سخت است که در پشت گوش  قرار می گیرد و به یک گوشواره پلاستیکی متصل شده است که درون گوش خارجی قرار دارد. قطعات الکترونیکی در قسمت پشت گوش نگهداری می شوند. سمعک های BTE توسط افراد در هر سنی برای کم شنوایی خفیف تا شدید استفاده می شود.
 
 سمعک های داخل گوش (ITE): کاملاً درون گوش خارجی قرار می گیرند و برای کم شنوایی خفیف تا شدید استفاده می شوند. کیس نگهدارنده ، قطعات الکترونیکی از پلاستیک سخت ساخته شده است. برخی از وسایل ITE ممکن است دارای ویژگیهای اضافه شده خاصی مانند telecoil باشد. telecoil یک کویل مغناطیسی کوچک است که به کاربران این امکان را می دهد تا از طریق میکروفون آن صدا را از طریق مدار سمعک دریافت کنند. این کار شنیدن مکالمات از طریق تلفن را آسان تر می کند. یک telecoil همچنین به افراد کمک می کند تا در امکانات عمومی که سیستم های صوتی ویژه ای نصب کرده اند ، به نام سیستم های حلقه القایی ، بشنوند. سیستم های حلقوی القایی در بسیاری از کلیساها ، مدارس ، فرودگاه ها و سالن اجتماعات یافت می شود. وسایل کمکی ITE معمولاً توسط کودکان خردسال استفاده نمی شود ، زیرا با رشد گوش مجبور به تعویض قلاب می شوند.
 
• سمعک داخل کانال (ITC) و (CIC) : در کانال گوش قرار می گیرند و در دو سبک در دسترس هستند. سمعک ITC داخل کانال متناسب با اندازه و شکل کانال گوش فرد ساخته می شود. سمعک CIC که کاملاً در کانال گوش پنهان است. از هر دو نوع برای کم شنوایی خفیف تا متوسط استفاده می شود.
 
از آنجا که آنها کوچک هستند ، ممکن است تنظیم و برداشتن آن برای فرد دشوار باشد. آنها معمولاً برای كودكان خردسال یا برای افراد با شنوایی شدید تا عمیق توصیه نمی شوند زیرا كاهش اندازه آنها قدرت و حجم آنها را محدود می كند.

آیا تمام سمعک ها به یک روش کار می کنند؟
سمعک ها بسته به الکترونیکی مورد استفاده متفاوت عمل می کنند. دو نوع اصلی الکترونیک آنالوگ و دیجیتال هستند.
سمعک های آنالوگ: امواج صوتی را به سیگنالهای الکتریکی تبدیل می کنند که تقویت می شوند. سمعک های قابل تنظیم / آنالوگ ، قابل تنظیم برای پاسخگویی به نیازهای هر کاربر ساخته شده اند. این کمک ها توسط سازنده مطابق با مشخصات توصیه شده توسط متخصص شنوایی شما برنامه ریزی می شود. سمعک های آنالوگ / قابل برنامه ریزی دارای بیش از یک برنامه یا تنظیمات هستند. متخصص شنوایی می تواند کمکهای خود را با استفاده از رایانه برنامه ریزی کند و شما می توانید برای محیط های مختلف گوش دادن تغییر دهید. سمعک های آنالوگ / قابل برنامه ریزی در انواع سمعک ها قابل استفاده است. وسایل کمکی آنالوگ معمولاً ارزان تر از وسایل دیجیتال هستند.
 
• سمعک های دیجیتال: قبل از تقویت آنها ، امواج صوتی را به کدهای عددی ، مشابه کد باینری یک کامپیوتر تبدیل می کنند. از آنجا که این کد همچنین شامل اطلاعاتی در مورد نوع صدا یا بلندی صدا می باشد ، این کمک را می توان به طور ویژه برنامه ریزی کرد تا برخی از فرکانس ها بیشتر از سایرین تقویت شود. سمعک های دیجیتال انعطاف پذیری بیشتری را در تنظیم کمک به نیازهای کاربر و در بعضی از محیط ها ایجاد می کند. این کمک ها همچنین می توانند برای تمرکز روی صداهایی که از یک جهت خاص تهیه می شوند ، برنامه ریزی شوند. از مدارهای دیجیتالی در انواع سمعک ها استفاده می شود.

[تصویر:  maintaining-hearingaids01-1.jpg]
راهنمای خرید سمعک :
انتخاب سمعک بستگی به نوع و شدت کم شنوایی شما دارد. اگر در هر دو گوش دچار کم شنوایی هستید ، معمولاً دو سمعک توصیه می شود زیرا دو سمعک سیگنال طبیعی تری به مغز می دهد. شنوایی در هر دو گوش به شما کمک می کند تا گفتار را بفهمید و مکان را پیدا کنید که صدا از کجا می آید.
 
شما و متخصص شنوایی باید یک سمعک را انتخاب کنید که متناسب با نیازها و شیوه زندگی شما باشد. قیمت همچنین یک نکته اساسی محسوب می شود زیرا قیمت سمعک ها متغیر است. تجهیزات ، سبک و ویژگی های سمعک بر قیمت سمعک تأثیر می گذارد. با این حال ، برای تعیین بهترین سمعک برای شما ، از قیمت به تنهایی استفاده نکنید. فقط به این دلیل که یک سمعک گرانتر از دیگری است ، لزوماً به معنای مناسب بودن برای شما نیست.
 
شما می خواهید سمعک خود را به طور مرتب استفاده کنید ، بنابراین سمعکی را انتخاب کنید که استفاده  آن راحت و آسان باشد. سایر ویژگی هایی که باید در نظر بگیرید شامل قسمت ها یا خدمات تحت پوشش ضمانت نامه ، تخمین برنامه و هزینه های تعمیر و نگهداری ، گزینه ها و فرصت های ارتقاء ، و شهرت شرکت سمعک برای کیفیت و خدمات به مشتری می باشد.
 
راههای مراقبت از سمعک :
مراقبت و نگهداری صحیح باعث افزایش عمر سمعک شما خواهد شد. این کار را به یک عادت تبدیل کنید:
سمعک ها را از گرما و رطوبت دور نگه دارید.
• سمعک ها را طبق دستورالعمل تمیز کنید. جرم گوش می تواند به سمعک آسیب برساند.
• در حین پوشیدن سمعک از استفاده اسپری مو یا سایر محصولات مراقبت از مو خودداری کنید.
• سمعک ها را هنگام که استفاده نمی کنید، خاموش کنید.
• باتری های کهنه را فوراً تعویض کنید.
• باتری های جایگزین و وسایل کمکی را از کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.
  
گردآوری:بخش سلامت بیتوته

 سمعک چیست و چه افرادی باید از سمعک استفاده کنند؟

سمعک یک وسیله یا کالای پزشکی است که برای مشکل شنوایی به کار می رود. سمعک ها دارای سه جزء اصلی هستند و شامل 1- میکروفون برای دریافت صدا 2- پردازشگر گفتار برای تحلیل و پردازش گفتار و 3- رسیور یا بلندگو که وظیفه تقویت صداها را دارد می باشند. سمعک ها دارای انواع مختلفی از جمله سمعک های جیبی، سمعک های عینکی، سمعک های پشت گوشی ، سمعک های داخل گوشی و... می باشند.
 
هر کدام از این سمعک ها هم خود چندین نوع با اشکال مختلف دارند به عنوان مثال در رده سمعک های داخل گوشی سمعک های به نام سمعک نامرئی وجود دارد به این معنی که این سمعک کاملا داخل مجرای گوش پنهان می شوند و از نمای بیرون قابل دیده شدن نیستند.
 
[تصویر:  hearingaids-price-types-22.jpg]دکتر ولدبیگی متخصص شنوایی شناسی
سمعک ها از نظر تکنولوژی، ساخت و قیمت سمعک هم بسیار متنوع بوده به طوری که بسیاری از کشورهای بزرگ دنیا اقدام به ساخت سمعک و به روز رسانی مداوم این سمعک ها می کنند. از مهمترین شرکت های تولید کننده سمعک در دنیا می توان به سمعک زیمنس آلمان، سمعک اتیکن دانمارک، سمعک فوناک سوئیس، سمعک ویدکس دانمارک، سمعک یونیترون کانادا و ... اشاره کرد. این شرکت های بزرگ دنیا سالانه تعداد زیادی از این سمعک ها را تولید و در سراسر دنیا به فروش می رسانند. خوشبختانه، اکثر سمعک های روز دنیا در ایران نمایندگی های فعال دارند و می توان از این سمعک ها برای افرادی که مشکل شنوایی دارند استفاده کرد.
 
[تصویر:  hearingaids-price-types-23.jpg]چه کسانی باید از سمعک استفاده کنند
 
چه افرادی باید از سمعک استفاده کنند؟
حس شنوایی یکی از حواس مهم انسان است که باعث می شود فرد زبان و گفتار را بیاموزد در واقع اگر فردی کم شنوایی مطلق مادرزادی داشته باشد قادر به سخن گفتن و نیز درک کلمات و گفتار نیست. دلایل بسیار زیادی ازجمله موارد ارثی، مشکلات مادرزادی، عفونت ها، داروها، در معرض صدای بلند قرار گرفتن و ... وجود دارد که باعث می شود افراد در سنین مختلف دچار کم شنوایی گردند. لذا اگر در فردی ناشنوایی مطلق اتفاق بیفتد باید کاشت حلزون انجام دهد تا شنوایی مجدد به دست آورد اما از طرفی اگر فردی دچار کم شنوایی گردد یعنی درجات مختلفی از کم شنوایی داشته باشد باید برای رفع این مشکل از سمعک استفاده کند.
اگر بخواهیم دقیق تر به این موضوع بپردازیم باید در مورد میزان و آستانه شنوایی افراد سالم اطلاعاتی داشته باشیم. میزان و سطح شنوایی طبیعی هر فردی، بر اساس آستانه های ادیومتری سنجیده می شود به این صورت که یک فرد طبیعی قادر به شنیدن صداهای با سطح شدت تا 20 دسی بل است. حال اگر به واسطه کم شنوایی، فرد قادر به شنیدن صداها نباشد کم شنوایی اتفاق افتاده است.
 
بر این اساس درجاتی از کم شنوایی در نظر گرفته می شود که شامل کم شنوایی ملایم، کم شنوایی متوسط، کم شنوایی شدید و کم شنوایی عمیق است. با توجه به توضیحات داده شده، تمامی افرادی که دچار کم شنوایی در حد متوسط هستند باید از سمعک استفاده کنند و در صورت استفاده نکردن ازسمعک، میزان کم شنوایی آنها بیشتر می شود. سمعک با تقویت صدا علاوه بر مرتفع کردن مشکل کم شنوایی، که اصلی ترین وظیفه آن است با پویا نگه داشتن دستگاه عصبی شنوایی محیطی و مرکزی باعث می شود که کم شنوایی بیشتر اتفاق نیفتد و یا سیر پیشرفت کم شنوایی را کندتر می کند.
 
[تصویر:  hearingaids-price-types-24.jpg]خدمات کلینیک شنوایی
 
کلینیک تخصصی تجویز سمعک تهران صفیر:
تجویز سمعک یک کار تخصصی و نیاز به مهارت علمی و عملی خاص دارد. ادیولوژیست یا شنوایی شناس تنها کسی است که صلاحیت تجویز سمعک را دارد و بر اساس تجارب علمی و کاری خود سمعک متناسب برای افراد با کم شنوایی ها مختلف تجویز می کند.
 
کلینیک ارزیابی شنوایی و تجویز سمعک تهران صفیر با مدیریت جناب آقای دکتر ایوب ولدبیگی متخصص شنوایی، تعادل و تجویز سمعک یکی از معتبرترین کلینیک های شهر تهران است که مشغول فعالیت در زمینه سمعک است. در این کلینیک آخرین سمعک های روز دنیا با بهترین متدهای تجویزی برای افراد تجویز می گردد.
 
بهره گیری از تکنیک ساخت سمعک های کاملا نامرئی (IIC) یا سمعک مخفی از ویژگی منحصر به فرد در این کلینیک می باشد. روش کار در کلینیک به این صورت است که در ابتدا با کلینیک تماس گرفته و مشاوره رایگان در مورد وضعیت شنوایی فرد، نوع و مدل سمعک تجویزی و نیز قیمت سمعک به صورت حدودی، داده می شود. سپس در صورت تمایل فرد برای خرید سمعک، وقت برای مراجعه حضوری تعیین می شود. بر اساس نتایج حاصل از ادیومتری، درک گفتار، شکل مجرا و لاله گوش فرد، سن، شغل و دیگر فاکتورها ... بهترین سمعک انتخاب و تجویز می گردد. آموزش های لازم برای استفاده و نگهداری از سمعک و نیز پیگیری و چکاپ های سالانه از دیگر برنامه های این مجموعه می باشد.

نشانی: تهران، خیابان شریعتی، بالاتر از خیابان یخچال، ساختمان سبز، پلاک 1495، طبقه 2 واحد 10. شماره تماس: 09129214119- 22648270
خوب بشنوید خوب زندگی کنید
سمعک تهران صفیر
دکتر ولدبیگی