تالار گفتمان سورنا

نسخه‌ی کامل: آیا ویروس کرونا می تواند آب های زیر زمینی را آلوده کند؟
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
با توجه به شیوع سریع ویروس کرونا یا همان کوید ۱۹ و افزایش آمار مبتلا به کرونا در جهان، سازمان بهداشت جهانی و دیگر سازمان در هر کشور تمامی عوامل تاثیرگذار بر این موضوع را بررسی کردند و تحقیقات گسترده ای را در این زمینه ها انجام دادند. یکی از این تحقیقات و بررسی، مطالعه در مورد آلودگی آب ها و احتمال آلودگی آب به وبروس کرونا بوده است که آیا این بیماری از طریق آب انتقال می یابد؟  در بعضی از کشورها برای جلوگیری از هر احتمالی نصب دستگاه های تصفیه آب و استفاده از آب های تصفیه شده را واجب دانسته اند. چرا که دستگاه های تصفیه کننده آب تمامی میکروب، ویروس، باکتری و هرگونه ناخالصی را از بین می برد و این احتمال را به صفر می رساند.

آلودگی آب ها و کرونا ویروس
[تصویر:  %D8%A8%D9%86%D8%B1-2.jpg]
اتحادیه کیفیت آب با همکاری ایالات متحده با توجه به تایید و ضروری شدن محصولات تصفیه آب و خدماتی که در این زمینه توسط وزارت امنیت مهین DHS تایید شده و همچنین تاثیری که در حفاظت از آب آشامیدنی آمریکا دارد در صدد باز گشایی پناهگاهایی برای عرضه این محصولات می باشند. عده بسیاری از محققان در پاسخ به محدودیت هایی که توسط ویروس کرونا اعمال شده است، در زمینه کاهش آلودگی هوا مطالعه داشته اند در حالی که هنوز تاثیر این ویروس بر روی آلودگی رودخانه ها و دریاها مشخص نیست.
دنیس هلما نویسنده و کارشناس هیدرولوژی از دانشگاه ایالتی کارولینای شمالی طی مطالعات اخیر خود عنوان داشته است که رابطه بین کیفیت جو و سطح آب بسیار تنگاتنگ می باشد. در ادامه اظهار داشته است مه نقشه جهانی کاهش قابل توجه بیش از ۳۰ تا ۴۰ درصدی غلظت دی اکسید نیتروژن ( جو ) را در مقایسه با سال قبل همین موقع در شهرهای بزرگی مانند پاریس، نیویورک و لندن نشان می دهد.
با این حال، سیستم آب پیچیده است و پیشرفت احتمالی آن به سطح شهرنشینی یک منطقه و ماهیت خاکی که اکثر آلودگی ها را فیلتر می کند و جایی که آلاینده ها ماه ها، قبل از رسیدن به آبرراه ها ذخیره می گردد، بستگی دارد. سیل یا باران شدید می تواند جلوی انتشار ناگهانی این مواد گرفته و آن را تسهیل کند. به همین دلیل دانشمندان بر این باور هستند که پیشرفت آب تلفیق شده با ویروس کرونا بسیار مقطعی و کوتاه مدت خواهد بود.
آیا کوید ۱۹ از طریق آب منتقل می شود؟
به گزارش خبرگزاری برنا؛ مقامات شهری پاریس با توجه به افزایش آمار کرونا پس از بررسی های بسیار اعلام کرده اند که در طی نمونه گیری های انجام شده، آب غیر آشامیدنی شهر پاریس آلوده به ویروس کرونا است. با توجه به شرایط پیش آمده ایم تردید وجود دارد که آیا با ورود پساب شست و شوی متوفیان و بیماران مبتلا به ویروس کرونا به آب های زیر زمینی امکان وجود ویروس کرونا در سفره های آب زیر زمینی وجود دارد؟
[تصویر:  %D8%A8%D9%86%D8%B1-3.jpg]
پایگاه خبری MSN نوشت، سلیا بلائول که یکی از اعضای شهرداری شهر پاریس می باشد اعلام کرده است که در ۲۷ مورد نمونه آزمایش شده از آب غیر آشامیدنی، ۴ مورد آن آلوده به ویروس کرونا بوده است. پس از انتشار این اخبار، به دلیل استفاده از این شبکه آبرسانی برای تمیز کردن خیابان ها، شبکه مورد نظر قطع شده است.
در ادامه اظهار داشته است که آب شرب از یک شبکه کاملا مستقل تامین می گردد که استفاده از آن هیچ گونه خطری را به همراه نخواهد داشت و افزایش آمار مبتلایان به کرونا ویروس ارتباطی به این موضوع ندارد. لازم به ذکر می باشد که آب غیر آشامیدنی این شبکه که برای آبیاری فضای سبز یا تمیز کردن خیابان ها استفاده می شود از رود سن گرفته می شود. انتشار این اعلامیه توسط شهرداری در، شهروندان پایتخت فرانسه را بسیار نگران کرده است.
پس از این هیدالگو شهردار پاریس اذعان داشت که؛ شبکه های تامین کننده آب آشامیدنی شهر پاریس کاملا سالم و نوشیدن آن هیچ گونه خطری برای سلامتی شهروندان ندارد. با این حال آژانس بهداشت فرانسه در حال بررسی های دقیق تری می باشد.
شایعات واقعیت ها در مورد آلودگی آب ها به کرونا ویروس
پیش از این در فضای مجازی در خصوص اینکه در اثر تجزیه اجساد فوت شدگان بیماران مبتلا به کرونا covid 19، خاک به این ویروس آلوده می گردد و از طریق خاک به آب های زیر زمینی انتقال می یابد، شایعاتی منتشر گردید. پس از این هم موضوع آلودگی آب های زیر زمینی توسط ورود پساب شست و شوی فوت شدگان کرونا ویروس و بیماران مبتلا به این ویروس، عنوان شد که هر بار مسئولین این موضوع را تکذیب کردند.
به گفته سید اعظم واقفی کوشا مدیرکل دفتر بهداشت آب و فاضلاب در این خصوص؛ امکان انتقال ویروس به آب های زیر زمینی از طریق اجساد فوت شده توسط بیماری کرونا و پساب شست و شوی مربوط به آن ها، وجود ندارد. چرا که قبل از شیوع این ویروس در کشور، این مسئله مورد توجه بود که محل دفن زباله های آرامستان فاصله زیادی با منابع آب شرب داشته باشد.
ادامه مطلب در: گوارنوش