تالار گفتمان سورنا

نسخه‌ی کامل: 5 سم خانگی برای سوسک ریز و درشت
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
مقابله با هجوم سوسک‌ها برنامه رویایی آخر هفته هیچکدام از ما نیست. اما گاهی اوقات کائنات تصمیم می‌گیرد ما را به خاطر برخی اشتباهات زندگی گذشته مجازات کند و یکی دو سوسک به خانه ما بفرستد. این کار اصلا ساده نیست، و افراد مدام می‌پرسند که آیا راهی برای از بین بردن آفات بدون سموم حشره کش شیمیایی وجود دارد؟
همان‌طور که حدس می‌زنید، استفاده از سموم شیمیایی احتمالا نتیجه‌بخش‌ترین راه است (اصولا تبلیغات آنها هم روی این موضوع به شدت مانور می‌دهند). اما اگر به هر دلیلی تمایلی به استفاده از این سم‌ها ندارید، می‌توانید سموم خانگی زیر را برای مقابله با سوسک‌ها آماده کنید.
امیدواریم این سموم خانگی به اندازه بهترین خمیر سوسک کش بازار برای شما مفید واقع شود!
 
اولین سم خانگی برای سوسک: خاک دیاتومه
احتمالا منتظر بودید لیست را با جوش شیرین آغاز کنیم. اما چرا خاک دیاتومه نه؟ خاک دیاتومه (Diatomaceous earth) یکی از ایمن‌ترین مواد برای دفع سوسک‌هاست، که هیچ ضرری هم برای حیوانات خانگی و بچه‌ها ندارد. برای اینکه بیشتری اثر را از این ماده بگیرید، باید طبق مراحل زیر عمل کنید:
1.      خانه خود را کاملا تمیز کنید؛ پشت همه وسایل خانگی، مبل‌ها، زیر وسایل کوچک و بزرگ، همه جا.
2.      جاهای مرطوب خانه را پاک و خشک کنید؛ منظورمان جاهایی مانند حمام یا آشپزخانه است. اگر محل مدنظرتان حتی کمی مرطوب باشد، خاک دیاتومه موثر نخواهد بود. اگر هم ترک‌های وجود دارد (که احتمالا مسیرهای رفت و آمد برای این حشرات موذی‌ست) آنها را مهر و موم کنید.
3.      خاک را در همه مکان‌هایی که سوسک‌ها را آنجا دیده‌اید پخش کنید؛ لایه نازکی از خاک را روی این ناحیه‌ها پخش کنید. در صورت استفاده زیاد از خاک دیاتومه، سوسک‌ها روی آن قدم نمی‌گذارند. هرجایی را که فکر می‌کنید سوسک‌ها مخفی شده‌اند، و جاهایی که معمولا غذا روی زمین می‌ریزد را بپوشانید.
4.      خاک را تا زمان ریشه‌کنی سوسک‌ها جارو نکنید؛ اگر محصول شسته شد، دوباره از آن استفاده کنید. پس از خلاص شدن از شر همه سوسک‌ها می‌توانید خاک را تمیز کنید، یا برای پیشگیری در برابر آلودگی‌های آینده بگذارید همانجا که هست، بماند.
 
دومین سم خانگی برای سوسک: جوش شیرین (بیکینگ سودا)
جوش شیرین یکی از چندمنظوره‌ترین محصولات در تاریخ بشر است! پس جای تعجب نیست که توانایی از بین بردن سوسک‌ها را نیز داشته باشد. بهترین روش این است که جوش شیرین را با مقداری شکر مخلوط کنید.
بوی شکر سوسک‌ها را از محل اخفایشان بیرون می‌کشد (بدون اینکه متوجه جوش شیرین شوند)، و آنها را وسوسه می‌کند تا از این مخلوط بخورند. پس از آن، هنگامی که این حشرات برای نوشیدن مقداری آب می‌روند، واکنش با بیکینگ سودا باعث ترکیدن معده آنها می شود.
جالب اینجاست که سوسک ها معمولا از رفقای مرده خود تغذیه می‌کنند، پس با لبخندی شیطانی بر لب منتظر واکنش زنجیره‌ای مرگ آنها بمانید. در اینجا نحوه ادامه کار آمده است:
1.      شکر و جوش شیرین را به میزان مساوی در یک ظرف مناسب مخلوط کنید؛ ظرفی که سوسک‌ها به راحتی بتوانند ترکیب درون آن را بخورند.
2.      ظرف دیگری را نزدیک ظرف اول و در محلی که معمولا سوسک‌ها جمع می‌شوند، قرار دهید و آن را با آب پر کنید.
3.      وقتی با جسد سوسک‌ها روبرو شدید، ظروف را با طعمه و آب بیشتری پر کنید.
4.      این کار را آنقدر تکرار کنید تا همه سوسک‌ها از بین بروند.
 
سومین سم خانگی برای سوسک‌ها: علف گربه (catnip)
Catnip یکی از موثرترین سموم خانگی برای دفع سوسک‌هاست، و استفاده از آن بسیار آسان است. البته همین ابتدای کار باید یادآوری کنیم که علف گربه با سنبل الطیب فرق دارد. برای استفاده از این ماده مراحل زیر را دنبال کنید:
1.      حدود 1 لیتر آب را بجوشانید.
2.      8 قاشق چایخوری علف گربه را در آب در حال جوش قرار دهید، و به مدت 10 دقیقه بجوشانید.
3.      گاز را خاموش کنید و اجازه دهید محلول خنک شود.
4.      آن را در یک بطری اسپری بریزید و آن را محل رفت و آمد سوسک‌ها اسپری کنید.
توجه: اگر گربه دارید، از این ماده استفاده نکنید. در عوض، می‌توانید مراحل بالا را با برگ بو تکرار کنید.
 
چهارمین سم خانگی برای سوسک: اسانس روغنی (Essential oils)
شاید باورش سخت باشد، اما اسانس‌های روغنی در واقع یک دافع برای سوسک‌ها هستند. بوی شدید آنها مسیر شکار سوسک را مختل می‌کند. اگر روغن به اندازه کافی غلیظ باشد، این ماده باعث مرگ آنها نیز می‌شود.
از جمله روغن‌ها گیاهی که سوسک‌ها بیشترین نفرت را از آنها دارند، می‌توانیم به روغن‌های اسطوخودوس، نعنا فلفلی، اکالیپتوس و چای است.
·        یکی از این روغنها و مقداری پنبه تهیه کنید. پنبه را به روغن آغشته کنید، و آنها را خوب به تمام مکان‌هایی که سوسک‌ها رفت و آمد دارند، بمالید. شما با این روغن باید عملا سطوح را به خوبی خیس کنید.
·        روش دیگر مخلوط کردن محلول 15 قطره روغن و حدود 300 میلی‌لیتر آب است. محلول را در یک بطری اسپری بریزید، و تمام نقاط ورود و مناطق تاریک را با آن اسپری کنید.
 
پنجمین سم خانگی برای سوسک ریز: مواد شوینده
یک راه آسان دیگر در برابر این آفات آزار دهنده، استفاده از محلول آب و مایع ظرفشویی‌ست. مانند اکثر حشرات، سوسک‌ها هم از طریق پوست آنها نفس می‌کشند، بنابراین، پاشش مواد شوینده روی آنها باعث خفه شدن‌شان می‌شود. نکته ای که باید به خاطر بسپارید این است که این روش فقط در صورتی جواب می‌دهد که محلول را مستقیما روی سوسک اسپرس کنید. اگر آمادگی و حال و حوصله اسپری کردن با این دقت را ندارید، این روش و استفاده از این سم خانگی برای سوسک توصیه نمی‌شود.
 
همه سموم معرفی شده در این مقاله در برابر حمله‌های خفیف این موجودات موثر هستند. اما اگر با سوسک مشکل جدی دارید و نمی‌توانید تا زمان اثربخشی این روش‌ها صبر کنید، گزینه عاقلانه‌تر این است که برای حل مشکل از یک سم سوسک کش قوی استفاده کنید.