امتیاز موضوع:
 • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

[-]
کلمات کلیدی
facebook فیسبوک

فیسبوک - Facebook
#11
بیانیه جامع فیسبوک در مورد هک ماه سپتامبر

[تصویر: 64dbb7f9258c4bad882e11502178a7fe_XL.jpg]


در ماه سپتامبر، هکرها از یک نقض در ویژگی view as فیسبوک برای دسترسی غیرمجاز به میلیون‌ها حساب کاربری استفاده کردند. حالا امروز کمپانی جامع‌ترین بیانیه خود را درباره  اینکه از طریق این نقض چه اطلاعاتی مورد دسترسی قرارگرفته‌اند صادر کرده است.
بر اساس بیانیه امروز، هکرها access tokenهای مربوط به 30 میلون حساب کاربری را دزدیده‌اند (در مورد تعداد اعلام‌شده اولیه 50 میلیون تجدیدنظر شده است) که به آن‌ها اجازه دسترسی کامل به پروفایل‌ها را داده است. از آن 30 میلیون حساب، هکرها به اطلاعات تماس پایه (نام، ایمیل یا شماره تلفن)  14 میلیون از حساب‌ها و اطلاعاتی مانند جنسیت، منطقه جغرافیایی، موقعیت مکانی، اطلاعات دستگاه و اطلاعات مربوط به 15 جستجو اخیر برای 15 میلیون از حساب‌ها دسترسی پیدا کرده‌اند. همچنین هیچ اطلاعاتی از آن یک میلیون حساب باقی‌مانده به دست هکرها نرسیده است. 
گای روزن، معاون مدیریت محصولات سامسونگ، دراین‌باره به خبرنگاران گفته بود که " ما این حادثه را خیلی خیلی جدی می‌گیریم."
فیسبوک متعهد شده است که در روزهای آینده از طریق Help Center به تمام 30 میلیون کاربر آلوده شده دراین‌باره اطلاع دهد. از همه مهمتر، فیسبوک اعلام کرده از که هیچ اطلاعاتی از اپلیکیشن‌های جانبی مانند فیسبوک، مسنجر و اینستاگرام که به حساب فیسبوک متصل هستند به سرقت نرفته است.  در همین حال ممکن است حملات کوچک‌تر و تهاجمی‌تری در آن زمان صورت گرفته باشد که البته هنوز توسط تحقیقات فیسبوک کشف نشده است.  همچنین نشانه‌ای از اینکه هکرها در هنگامی‌که به حساب‌ها دسترسی داشته‌اند محتوایی را پست کرده باشند دیده نشده است. 
این بیانه همچنین به یک  زمانبندی جدید از حمله نیز اشاره  می‌کند. اولین فعالیت کوچک در چهاردهم سپتامبر ثبت شد اما این فعالیت از جانب فیسبوک تا مدت 11 روز به‌عنوان یک حمله مخرب شناسایی نشد. این آسیب‌پذیری دو روز بعد بسته شد و بر اساس GDPR  و سایر قوانین افشای نقض، به کاربران و مقامات مسئول حریم خصوصی گزارش شد. 
فیسبوک همچنین تأیید کرد که FBI به صورت جدی درباره هک تحقیق می‌کند اما از ارائه جزئیات بیشتر خودداری کرد و می‌گوید که اداره از آن‌ها درخواست کرده است که درباره اینکه چه کسی پشت این حملات بوده است صحبت نکنند. بر همین اساس  به نظر می‌رسد که حتی اگر فیسبوک از خود عاملان حمله چیزی نداند، اطلاعات قابل‌توجهی از حساب‌هایی که پشت سازمان‌دهی این حمله بوده‌اند در دسترس دارد.

سایت سورنا 
ما را درشبکه ها اجتماعی دنبایل کنید 
آیدی کانال سورنا @gnsorena
آدرس اینستاگرام سورنا
آیدی اینستاگرام @gnsorena

پاسخ
Thanks given by:
#12
فیسبوک در حال برنامه‌ریزی برای خرید یک شرکت امنیت سایبری است

[تصویر: 0c2d900f-f0f5-426c-ab21-5f801d0b3b01.jpg]

فیسبوک به‌طورجدی در تلاش است اعتماد کاربران خود را دوباره به دست آورد و با این هدف، روی یک شرکت امنیت سایبری مشهور دست گذاشته است.


[img=555x0]https://cdn01.zoomit.ir/2018/10/23cbbb78-2f46-4264-8910-ff572cc127c0.gif[/img]

وب‌سایت The Information در گزارش جدید خود به نقل از «منابع آشنای خبری» گفت کهفیسبوک در پی خرید یک شرکت بزرگ سایبری است. در این گزارش آمده که فیسبوک با چندین شرکت مشهور حفاظت سایبری وارد مذاکره شده است، هرچند منابع خبری نام این شرکت‌ها را فاش نکرده‌اند.

منابع اطلاعاتی مذکور مدعی شده‌اند که فیسبوک تا آخر سال جاری، می‌تواند این قرارداد را امضا کند. اگر فیسبوک واقعاً یک شرکت امنیت سایبری را خریداری کند، از دو نظر منتفع خواهد شد: اول اینکه یک منبع امنیت سایبری به فیسبوک کمک می‌کند از هک‌های آتی پیشگیری کند. دوم اینکه این خرید، یک حرکت PR  (روابط عمومی - رسانه‌ای) خوب محسوب می‌شود. درواقع فیسبوک با هزینه کردن ده‌ها یا صدها میلیون دلار روی یک شرکت امنیت سایبری، مردم را متقاعد می‌کند که به‌طورجدی مصمم است مشکلات چند سال اخیر را برای همیشه حل کند.
ما را درشبکه ها اجتماعی دنبایل کنید 
آیدی کانال سورنا @gnsorena
آیدی اینستاگرام @gnsorena
پاسخ
Thanks given by:
#13
فیسبوک چندین حساب کاربری و صفحه مرتبط با ایران را مسدود کرد

[تصویر: Facebook-Header-800x450.jpg]

فیسبوک به تازگی اعلام کرد 82 صفحه، گروه و حساب کاربری را در ارتباط با کمپین های گمراه کننده سیاسی از پلتفرم خود حذف کرده است. غول شبکه های اجتماعی مدعیست ایران گرداننده اصلی این کمپین است ولی حساب ها اکثراً خودشان را شهروندان انگلیسی یا آمریکایی معرفی کرده اند.

طبق قوانین فیسبوک «رفتار گمراه کننده سازمان یافته» در این پلتفرم ممنوع است و حالا به خاطر نزدیک شدن به انتخابات میان دوره ای آمریکا، شاهد سخت گیری و نظارت بیشتر در این زمینه هستیم. البته ادعای نقش داشتن ایران در کمپین تبلیغاتی علیه دولت آمریکا، ایجاد تفرقه و افزایش تنش بین مقامات سیاسی این کشور برای اولین بار در ماه اوت یعنی اواخر تابستان سال جاری مطرح شده بود و در همین راستا، یوتیوب حساب های منتسب به صدا و سیمای ایران را مسدود کرد.
[/url]
[تصویر: dims-2.jpeg]«ناتانیل گلیشر» مدیر ارشد سیاست های امنیت سایبری فیسبوک در این رابطه می گوید:

نقل قول: علی رغم تلاش برای مخفی ماندن، ما اطلاعات این حساب ها را بررسی کرده و ارتباط آنها با ایران را کشف نمودیم. بعضی از این صفحات یا حساب ها با مواردی که دو ماه قبل حذف کرده بودیم هم ارتباط داشتند. با این حال هنوز تحقیقاتمان در مراحل اولیه قرار دارد و نمی توانیم دولت ایران را گرداننده اصلی این کمپین بدانیم، بنابراین نمی دانیم مسئول واقعی چه کسیست.
فیسبوک می گوید 30 صفحه، 33 حساب کاربری و سه گروه را حذف کرده و 16 اکانت جدید را هم در اینستاگرام شناسایی نموده. این حساب ها و صفحات کمتر از 100 دلار برای تبلیغات هزینه کرده و مجموعاً میزبان هفت رویداد بوده اند. با این حال حدود یک میلیون نفر حداقل یکی از این صفحات را دنبال می کنند و تقریباً 25 هزار نفر در حداقل یکی از این گروه ها فعال هستند. در اینستاگرام هم 28 هزار نفر حداقل یکی از این حساب های مربوط به ایران را دنبال می کنند. جدیدترین حساب کاربری در سال 2016 ساخته شده ولی اکثر فعالیت آنها به یک سال گذشته مربوط می شود. در تصاویر زیر چند نمونه از محتوای صفحات و حساب های مورد بحث را می بینید:

[تصویر: Trumb-Campaign1.jpg]


[تصویر: Trumb-Campaign3.jpg]
[تصویر: Trumb-Campaign2.jpg]
[url=https://digiato.com/wp-content/uploads/2018/10/Trumb-Campaign2.jpg]
گفتنیست سال گذشته هم ادعای دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا -که به پیروزی دونالد ترامپ منجر شد- جنجال زیادی آفرید و فیسبوک را به دردسر انداخت. غول شبکه های اجتماعی برای مقابله با این وضعیت، اتاق جنگ اختصاصی را در مقر رسمی خود در منلو پارک کالیفرنیا راه انداخته و اطلاعات مشکوک در فیسبوک، اینستاگرام و واتس اپ را رصد می کند.
سایت سورنا 
ما را درشبکه ها اجتماعی دنبایل کنید 
آیدی کانال سورنا @gnsorena
آدرس اینستاگرام سورنا
آیدی اینستاگرام @gnsorena

پاسخ
Thanks given by:
#14
[تصویر: e521e1d118bbe2d8948ce00f5fb19e91_XL.jpg]

قابلیت unsend در پیامرسان فیسبوک ارائه خواهد شد!

پیامرسان فیسبوک یعنی Facebook Messenger از این پس امکان حذف پیام های ارسال شده را در اختیار کاربران قرار خواهد داد. در واقع پس از 10 دقیقه قادر خواهید بود تا پیام ارسال کرده تان را پس بگیرید. پس نیازی نیست تا نگران ارسال شدن پیام های اشتباهتان باشید. 10 دقیقه زمان زیادی است که بتوانید صحیح یا اشتباه بودن یک پیام را تشخیص دهید و آن را حذف نمایید.
[تصویر: facebookmessengerunsendmsg.jpg]
همانطور که می دانید این قابلیت هم اکنون در اکثر پیام رسان های برتر جهان دیده می شود و بخش مهمی از مشکلات کاربران را برطرف کرده است. در واقع هر کس هر زمان که بخواهد می تواند پیام های اشتباهش را تا مدت زمانی محدود حذف نماید. فیسبوک اعلام کرده بود که از ماه آوریل این قابلیت را در پیام رسان خود ارائه خواهد کرد و اکنون قابلیت unsend در اختیار کاربران قرار دارد. این قابلیت شبیه به قابلیت Delete for everyone واتساپ عمل می کند و اگر به یاد داشته باشید این قابلیت به شکلی پیشرفته تر در تلگرام نیز ارائه شده بود. به همین دلیل فیسبوک برای عقب نمایندن از رقبا و باقی ماندن در رقابت پیام رسان ها، این قابلیت را در اختیار کاربران قرار داد.
سایت سورنا 
ما را درشبکه ها اجتماعی دنبایل کنید 
آیدی کانال سورنا @gnsorena
آدرس اینستاگرام سورنا
آیدی اینستاگرام @gnsorena

پاسخ
Thanks given by:
#15
قابلیت لغو ارسال به Messenger فیسبوک افزوده شد

[تصویر: 2-13.jpg]

این روزها دنیا، دنیا تکنولوژی و ارتباطات می باشد که بسیاری از کاربران به راحتی با استفاده از یک گوشی هوشمند با سایر دوستان خود ارتباط برقرار می نمایند و دیگر احتیاجی نیست که هزینه های گزافی بابت برقراری ارتباط پرداخت نمایند. قابلیتی که در بسیار از شبکه های اجتماعی نظیر اینستاگرام و … وجود داشت اکنون در مسنجر فیسبوک مشاهده می گردد؛ قابلیت لغو ارسال پیام یا Unsend.

Messenger فیسبوک
مدت زیادی گذشت تا بزرگترین شبکه‌ ی اجتماعی، امکان لغو ارسال پیام را اضافه نماید؛ در صورتی که هنوز قابلیت های بسیاری برای این Messenger در راه می باشد. امکان لغو ارسال در حال حاضر در مسنجر نسخه‌ های اندرویدی و iOS در کشورهای کلمبیا، بولیوی، لهستان و لیتوانی در دسترس بوده و انتظار داریم که هر چه سریع تر در تمامی کشورها قابل استفاده باشد. پس از ارسال پیام، کاربران به مدت 10 دقیقه زمان دارند تا از ارسال آن صرف‌ نظر نمایند. البته فیسبوک پیام‌ هایی که ارسال آن‌ ها از سوی کاربران لغو شده را برای مدت زمان کوتاهی نگه خواهد داشت تا از استفاده‌ی افراد سودجو از این قابلیت برای پنهان نمودن پیام‌ هایشان پیشگیری نماید.
لازم به ذکر است که این اتمام پروژه ی فیسبوک نمی باشد؛ این کمپانی در نظر دارد تا قابلیت های بیشتری را به منظور لغو نمودن ارسال پیام اضافه نماید که احتمال دارد شامل تعیین تاریخ انقضا برای پیام‌ های عادی و یا گفتگوها باشد. به این ترتیب احتیاجی نیست که شما گفتگوهای قدیمی خود را با یک فرد ناشناس در فهرست گفتگوها مشاهده نمایید و در صورتی که نگران هستید که فردی به پیام های قدیمی شما نگاه کند، می‌ توانید به طور اتوماتیک اطلاعات خود را حذف کنید.
سایت سورنا 
ما را درشبکه ها اجتماعی دنبایل کنید 
آیدی کانال سورنا @gnsorena
آدرس اینستاگرام سورنا
آیدی اینستاگرام @gnsorena

پاسخ
Thanks given by:
#16
فیسبوک به بد رفتاری با کارمندان سیاه پوست خود متهم شد

[تصویر: 8c40753f2a4ae6d48927e43583cfd901_XL.jpg]

در ادعایی بی سابقه و بسیار بحث برانگیز، روز گذشته یکی از کارکنان سابق فیسبوک در یادداشتی که می تواند آغاز کننده بحرانی جدید برای بزرگترین شبکه اجتماعی جهان باشد این شرکت را به بدرفتاری با کارمندان سیاه پوست خود متهم کرد. مارک لوکی، کارمند سابق فیسبوک و مدیر بخش ارتباطات این شرکت، در یادداشتی این کمپانی را به تبعیض و بدرفتاری با کارمندان و حتی کاربران سیاه پوست متهم کرد.

لوکی در فیسبوک به نوعی یک مدیر همکاری های استراتژیک به شمار می رفت که وظیفه اصلی آن ایجاد ارتباط با افراد تاثیرگذاری که کمتر دیده میشدند بود و این شغل را به مدت کمی بیشتر از یک سال در اختیار داشت. به گفته او در طول این یک سال بارها مشاهده کرده که کارمندان سیاه پوست به دلیل برقراری ارتباط به شکلی متفاوت و یا گویش متفاوت با سایرین متهم به خشن بودن شده اند. ظاهرا این "خشن" بودن کارمندان سیاه پوست به مدیران رده بالاتر منتقل شده و آنها نیز با تایید ادعا کارمندان را به بخش های امنیتی و حراستی معرفی می کرده اند تا مشکلی برای مجموعه ایجاد نشود. بخش دیگر ادعای او نیز به عدم توانایی ایجاد ارتباط و جایگاه کاری مطمئن از سوی کارمندان سیاه پوست به دلیل نگرش خاص سازمانی فیسبوک اشاره دارد. مارک لوکی پیشتر در سال 2015 و زمانی که در توییتر فعالیت می کرد نیز یادداشتی جنجالی درباره وضعیت کارمندان سیاه پوست در شرکت های تکنولوژی جهان منتشر کرده بود. بر اساس اطلاعات موجود او سه سال مدیر ژورنالیسم و اخبار در کمپانی توییتر بوده است. در حال حاضر 3.5 درصد از کارکنان فیسبوک را سیاه پوستان و 4.9 درصد آنها را لاتین ها تشکیل می دهند که نسبت به سال 2014 به ترتیب با رشد 1.5 و 0.9 درصدی همراه بوده است. فیسبوک هنوز اظهار نظری درباره این ادعا نداشته و به نظر می رسد می بایست منتظر یک هفته بحرانی دیگر برای این شرکت بود.
سایت سورنا 
ما را درشبکه ها اجتماعی دنبایل کنید 
آیدی کانال سورنا @gnsorena
آدرس اینستاگرام سورنا
آیدی اینستاگرام @gnsorena

پاسخ
Thanks given by:
#17
رسوایی جدید فیسبوک با دسترسی اپلیکیشن ها به تصاویر حدود 7 میلیون کاربر

[تصویر: 665038ef3f33718594773fb6b1e055ef_XL.jpg]

به نظر می رسد که سال 2018 نمی توانست بدون یک رسوایی فیسبوک دیگر به پایان رسد. این بار کمپانی درباره کشف یک باگ در API تصاویر خبر داد که به اپلیکیشن ها اجازه دسترسی به عکس های پست نشده 6.8 میلیون کاربر را می داده است.

این باگ بر روی کسانی تاثیر گذاشته است که از فیسبوک Login  استفاده کردند و به اپلیکیشن های جانبی اجازه دسترسی به تصاویرشان را داده اند. این مشکل هم اکنون برطرف شده است اما به لطف باگ، ممکن بوده است بعضی از اپلیکیشن ها دریک بازه زمانی 12 روزه، 13 تا 25 سپتامبر، به یک مجموعه تصاویر بزرگ تر از آن چه تصور می شود دسترسی پیدا کرده باشند.  
باگ به 876 توسعه دهنده و بیش از 1500 اپلیکیشن اجازه دسترسی به تصاویر 6.8 میلیون کاربر را داده است. این اپلیکیشن ها معمولا می توانستند تصاویری را که کاربران در تایم لاین فیسبوک خود به اشتراک می گذاشتند را مشاهده کنند، اما در بازه زمانی ذکر شده آن ها همچنین قادر بودند به تصاویر دیگری مانند تصاویرMarketplace  و Facebook Stories، یا تصاویری که در فیسبوک آپلود شده اما در تایم لاین به اشتراک نگذاشته شده بودند نیز دسترسی داشته باشند.
فقط برنامه هایی که فیسبوک جواز دسترسی به API تصاویر را به آن ها داده بود و  آن هایی که کاربران به آن ها اجازه دسترسی به تصاویر را داده اند تحت تاثیر این باگ قرار گرفتند. بنابراین این بدان معنا نیست که اپلیکیشن ها بدون اجازه به تصاویر شما دسترسی داشته اند اما می توان گفت که آن ها به بیشتر از آن چه که باید دسترسی داشته اند.
فیسبوک ضمن عذرخواهی اعلام کرد که هفته آینده ابزاری را برای توسعه دهندگان اپلیکیشن ها ارائه خواهد کرد که بتوانند کاربران آلوده شده خود به این باگ را شناسایی کنند. کمپانی با این توسعه دهنگان برای پاک کردن تصاویر کار خواد کرد. علاوه بر این، اگر حساب کاربری شما آلوده شده باشد شما به وسیله یک اعلان از طرف فیسبوک به آن واقف خواهید شد.
غول رسانه های اجتماعی همچنین توصیه می کند وارد هر اپلیکیشنی که توسط آن تصاویر خود را به اشتراک گذاشته اید شوید و چک کنید که آن به چه تصاویری دسترسی داشته است.

سایت سورنا 
ما را درشبکه ها اجتماعی دنبایل کنید 
آیدی کانال سورنا @gnsorena
آدرس اینستاگرام سورنا
آیدی اینستاگرام @gnsorena

پاسخ
Thanks given by:
#18
صفحات مشکوک 800 ایرانی به دلیل فعالیت های سیاسی از فیسبوک حذف شد!

[تصویر: 0fbb778073e0cbf443b26c29ab7277b3_XL.jpg]

فیسبوک به تازگی دست به اقدامی در راستای حذف برخی حساب های کاربری زده است. بر اساس گزارش ها این شبکه اجتماعی، صدها حساب کاربران ایرانی که فعالیت های یکسان و هماهنگ شده ای داشتند را حذف نمود. باید بگوییم که این کمپانی تقریبا 800 حساب کاربری ایرانیان را حذف کرده و باید اشاره کنیم که این کاربران در سراسر جهان پراکنده بوده اند. البته گفته می شود که بیشتر این صفحات در واقع صفحاتی حکومتی و سیاسی بوده اند و فیس بوک معتقد است که این صفحات توسط ایرانیان داخل کشور مدیریت و کنترل می شود.

فیسبوک در این راستا اعلام کرده است که صفحات حذف شده، متعلق به ایرانی های سراسر جهان بوده که محتوایی در راستای حکومت و تبلیغاتی در این زمینه منتشر می کردند. البته قبلا هم فیسبوک مجبور شد تا برخی صفحات ایرانیان را حذف نماید. اما این بار نزدیک به 800 حساب کاربری، به دلیل تولید محتوای سیاسی و جعلی از فیس بوک حذف شدند. بر اساس گزارش ها این فعالیت ها با سیاست های فیسبوک سازگار نیست و موجب گمراه شدن مردم خواهد شد. در واقع به گفته مدیران فیس بوک، این صفحات مسدود شده، کاملا جهت دار در راستای هدایت مردم به صورت جعلی راه اندازی شده بودند و میلیون ها کاربر این صفحات را دنبال می کردند.
[تصویر: acastro_180319_1777_facebook_data_00010.jpg]
فیس بوک از این پس نظارت دقیقی بر صفحات و فعالیت های شبکه های خود خواهد داشت و تولید هر گونه محتوای جهت دار سیاسی یا حکومتی در فیسبوک کنترل خواهد شد. یکی از درگیری هایی که فیس بوک مانع آن خواهد شد جنگ های لفظی در راستای حمایت یا درگیری بر سر اسرائیل و فلسطین است.
البته باید اشاره کنیم که در این میان 162 حساب اینستاگرام هم در همین راستا مسدود شدند. به طور کلی این حساب های کاربری که متعلق به کاربران ایرانی بودند از نظر موقعیت مکانی در کشورهای افغانستان، آلبانی، الجزایر، بحرین، مصر، فرانسه، آلمان، هند، اندونزی، ایران، عراق، اسرائیل، لیبی، آفریقای جنوبی، اسپانیا، سودان، سوریه، تونس، آمریکا و یمن قرار داشتند و صاحبان این حساب ها خود را جزو افراد محلی هر منطقه معرفی کرده بودند در حالی که افرادی ایرانی بوده اند. این حساب های جعلی و دروغین از نظر فیسبوک بسیار مشکوک بوده اند و به همین دلیل این کمپانی تصمیم گرفت تا برای برقراری فضای مناسب در شبکه ی خود، این صفحات را مسدود نماید.

سایت سورنا 
ما را درشبکه ها اجتماعی دنبایل کنید 
آیدی کانال سورنا @gnsorena
آدرس اینستاگرام سورنا
آیدی اینستاگرام @gnsorena

پاسخ
Thanks given by:
#19
چرا فیسبوک رقبایش را می‌خرد؟

روزنامه جام‌جم: واتس‌اپ و اینستاگرام که معرف حضور همه‌تان هست. برنامه‌هایی که در این سال‌ها جایشان را در گوشی خیلی از ما باز کرده‌اند و اغلب اوقات نمی‌شود روزی برسد که به آن‌ها سرنزنیم. تعداد کاربران این دو برنامه هم روز به روز در حال افزایش است؛ جریانی که تازگی‌ها برای هر کسی با کمترین برآورد، قابل استناد است و متوجهش می‌شود.
اینجا بود که فیسبوک دیگر نتوانست سکوت کند و با سرمایه‌اش وارد میدان شد. زاکر برگ برای جلوگیری از شکل‌گیری رقابت احتمالی این دو برنامه را خرید. اتفاقی که بعد از گذشت سال‌ها تازه برخی‌ها را به فکر واداشته که این رقابت‌گریزی با چه هدفی اتفاق افتاده است و در آینده ممکن است چه پیامد‌هایی داشته باشد. این روز‌ها هم یک سازمان نظارتی در آمریکا به نام کمیسیون تجارت فدرال (FTC) پرونده این اقدامات را باز کرده و قرار است تا مفصل به آن بپردازد.
[تصویر: 2119420_207.jpg]
اما داستان از کجا شروع شد؟ فیسبوک که روزگاری برای خودش برو و بیایی داشت، خیلی زودتر فهمیده بود که این دو شبکه در آینده‌ای نزدیک چه‌ها که نمی‌کنند. هرکدام از این فضا‌ها که مثلا در پنج شش سال پیش هنوز چندان مثل امروز پیشروی نکرده بودند، کم‌کم داشتند به رقیبی برای فیسبوک تبدیل می‌شدند؛ روندی که شاید آن موقع‌ها چندان به چشم نمی‌آمد، اما مارک زاکربرگ، موسس این فضا در همان زمان آینده این دو شبکه اجتماعی را پیش‌بینی کرده بود. او که انگار می‌دانست به زودی با چه رقبایی روبه‌رو می‌شود، پیشنهاد خرید اینستاگرام را مطرح کرد؛ اتفاقی که در آوریل ۲۰۱۲ و با یک میلیارد دلار رخ داد.
یک سرمایه‌گذاری پر سروصدا
چند روز قبل از این اتفاق گفته می‌شد که اینستاگرام ارزشی برابر ۵۰۰ میلیون دلار دارد. چند ماه قبل از آن ارزش آن حدود ۳۰۰ میلیون دلار برآورد می‌شد و حدود یک سال قبل ارزش آن را تنها صد میلیون دلار تخمین می‌زدند. این ارقام و رقم پرداختی توسط زاکربرگ باعث شد تا این خرید در آن زمان خیلی‌ها را متعجب کند و این سؤال را مطرح کردند که آیا مدیرعامل فیسبوک با این سرمایه‌گذاری هنگفت روی شرکتی که در آن زمان هیچ سود و درآمدی نداشت حرکتی احمقانه و اشتباه را انجام نداده است؟
از نقطه‌نظر اقتصادی، اینستاگرام در حال پرداخت سود سهام خود از طریق تبلیغات هدفمند و موفق است. برای مثال در طول سه‌ماهه اول سال ۲۰۱۶، برآورد شد که سود حاصل از اینستاگرام مبلغ ۵/۵۷۲ میلیون دلار و شامل ۱۰ درصد از مجموع سود فیسبوک بوده است. در واقع تحلیلگران در مرکز کردیت سوئیس (Credit Suisse) معتقدند که با نزدیک شدن به پایان سال ۲۰۱۶، اینستاگرام مبلغ ۲/۳ میلیارد دلار سود برای فیسبوک به ارمغان آورده است. این ارقام برای خریدی به مبلغ یک میلیارد دلار که هنوز به‌طور نسبی در مراحل ابتدایی پولسازی قرار دارد، خیلی هم بد نیست.
جنبش ضدفیسبوک
برخی تحلیلگران معتقدند که با برآورد فعلی، اینستاگرام باید در محدوده قیمتی بین ۲۵ تا ۳۵ میلیارد دلار ارزشگذاری شود، البته این آمار مربوط به دو سال پیش است و به‌طور حتم این رقم امروز رشد جالب‌توجهی داشته است. به‌دنبال این ماجرا‌ها حتی تا مدتی جنبش ضدفیسبوک راه افتاد، اما بعد، پس از گذشت حدود پنج سال از این سرمایه‌گذاری عظیم و پرچالش خریداری اینستاگرام توسط فیسبوک نه‌تن‌ها یک معامله بزرگ به‌نظر می‌آمد بلکه حرکتی کاملا هوشمندانه محسوب می‌شود.
فراتر از همه این‌ها به گزارش یکی از سایت‌های فناوری، زاکربرگ در فرآیند این معامله و خرید بزرگ، بدون دریافت هیچ‌گونه مشاوره‌ای از مدیران و رؤسای کمپانی، تمام مراحل مذاکرات و خرید با کوین سیستروم، مدیرعامل اینستاگرام را خودش ظرف مدت چند روز به انجام رساند.
[تصویر: 2119421_817.jpg]
خرید به جای رقابت
این پایان تصمیم‌گیری‌ها و اقدامات طوفانی فیسبوک نبود و بعد از مدتی این داستان برای واتس‌اپ هم مطرح و تکرار شد؛ وقتی که این برنامه در حال رشد بود و باز هم فیسبوک احساس خطر کرد. این جا بود که ترجیح داد به جای رقابت کل مجموعه را بخرد و همه را تحت سلطه خود بگیرد. این معامله شش‌سال پیش با رقم ۱۹ میلیاردی انجام شد. این بزرگ‌ترین معامله تاریخ فیسبوک تاکنون بوده است.
زاکربرگ بعد از این اتفاق در بیانیه‌ای واتس‌اپ را سرویسی «فوق‌العاده با‌ارزش» توصیف کرد. همان موقع‌ها بود که واتس‌اپ با برآورد تعداد کاربرانش در وبسایت خود اعلام کرده بود که روزانه یک‌میلیون کاربر جدید شروع به استفاده از این برنامه می‌کنند؛ رقمی که در شکل‌گیری این معامله بی‌تأثیر نبود و امروز محبوبیت آن را می‌بینیم.
یک دوراندیشی مشکوک
این اقدامات نشان می‌دهد که در واقع مدیرعامل فیسبوک از قبل تصویری از جایگاهی که فیسبوک در آینده باید در آن قرار داشته باشد، در ذهن خود داشته و مشتاق بود برای رسیدن به این جایگاه به جای عبور از مسیر جلسات و نشست‌های هیات‌مدیره، پیش‌بینی‌های مالی و تشریفات اداری رایج، به دستان خودش این روند مهم را به سرانجام برساند؛ راهی که ابهاماتی را برای برخی از نهاد‌های امنیتی نظارتی و کسانی که از بیرون شاهد آن بودند، ایجاد کرد.
در همین خصوص به تازگی وال استریت ژورنال به نقل از منابع آگاه مدعی شده کمیسیون تجارت فدرال آمریکا (FTC) در پی بازرسی پرونده خرید اینستاگرام و واتس اپ توسط فیسبوک است. هدف FTC بررسی این احتمال است که فیسبوک قصد داشته پیش از این‌که این شرکت‌های نوپا به رقیبی جدی بدل شوند، آن‌ها را از سر راه بردارد. این در حالی است که زمزمه‌هایی از احتمال تغییر نام این دو اپ و اضافه شدن اسم فیسبوک به آن‌ها به گوش می‌رسد.
[تصویر: 2119422_211.jpg]
شروع بازرسی‌ها
طبق این گزارش فیسبوک در گزارش مالی خود از در جریان بودن بازرسی‌هایی توسط این کمیسیون خبر داده بود. این شرکت بازرسی به تبلیغات دیجیتال، نرم‌افزار‌های آنلاین یا تلفن‌همراه، سرویس‌های رسانه‌ای و شبکه‌سازی اجتماعی مربوط می‌شود، اما در آن به جزئیات بیشتری اشاره نشده است.
یکی از مواردی که فیسبوک را در زمینه این خرید‌های کلان و پرسود یاری کرده بود، بنا به این گزارش خرید حدود ۹۰ شرکت نوپای کوچک از جمله سرویس ذخیره داده Onavo در سال‌های گذشته بود.
این سرویس استفاده کاربران از برنامه‌ها را رهگیری کرده و به فیسبوک کمک می‌کرد رقبای خود را شناخته و میزان محبوبیت آن‌ها را مشخص کند. اطلاعات به دست آمده از این سرویس باعث شد فیسبوک واتس‌اپ را بخرد و ظاهرا در تعیین اهمیت استوری‌های اینستاگرام نیز به شرکت زاکربرگ کمک کرده بود. با این حال اواخر سال گذشته شکایت اپل به حذف برنامه Onavo از اپ استور منجر شد.
سایت سورنا 
ما را درشبکه ها اجتماعی دنبایل کنید 
آیدی کانال سورنا @gnsorena
آدرس اینستاگرام سورنا
آیدی اینستاگرام @gnsorena

پاسخ
Thanks given by:
#20
فیسبوک Group Stories را در تاریخ 26 سپتامبر تعطیل خواهد کرد!

[تصویر: ea82bf041ddb7cabb960920c27f73526_XL.jpg]

اگر شما هم جزو افرادی هستید که هرگز از استوری‌های گروهی فیسبوک استفاده نمی‌کنید، باید بگوییم که در این زمینه تنها نیستید. به همین دلیل فیسبوک به تازگی اعلام کرده که در تاریخ 24 سپتامبر در ساعت 12 ظهر این قابلیت را لغو و تعطیل خواهد کرد. از همین رو استوری‌های گروهی همه کاربران حذف خواهد شد و استوری‌های شخصی باقی خواهند ماند.

استوری گروهی فیسبوک تعطیل خواهد شد
ظاهرا فیسبوک در حال سرو سامان دادن به بخش استوری‌ها و Status‌ها است. این شرکت در بیانیه‌ای اعلام کرده که می‌خواهد روش دیگری را برای ارتباط و سرگرمی کاربران ارائه دهد و به دنبال راهی است که تجربه متفاوت و بهتری را در اختیار کاربران قرار دهد.
[تصویر: EE73kUFXYAAKRHg.jpg]
هنوز مشخص نیست که دقیقا چه بر سر استوری گروهی فیسبوک خواهد آمد اما ۹ ماه پس از شروع فعالیت این قابلیت، شاهد تعطیلی آن خواهیم بود. از سوی دیگر ممکن است فیسبوک این قابلیت را با رویکرد یا عملکردی متفاوت ارائه دهد. به هر جهت این قابلیت تاکنون زیاد برای کاربران کاربردی نبوده و نظر کاربران را به خود جلب نکرده است. به همین دلیل فیسبوک به دنبال راه‌های بهتری برای جلب رضایت کاربران در این زمینه است. یکی از قدم های جدید فیسبوک در این راستا، امکان اشتراک گذاری Status واتساپ در فیسبوک بوده است که تعامل بین این دو شبکه اجتماعی را بیشتر خواهد کرد.

سایت سورنا 
ما را درشبکه ها اجتماعی دنبایل کنید 
آیدی کانال سورنا @gnsorena
آدرس اینستاگرام سورنا
آیدی اینستاگرام @gnsorena

پاسخ
Thanks given by:


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان