امتیاز موضوع:
 • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

[-]
کلمات کلیدی
چقدر خرید جهیزیه باید جزئیات هزینه برای کنیم؟

برای خرید جهیزیه چقدر باید هزینه کنیم؟ +جزئیات
#1
به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛ دونفری روی سکوی سیمانی کنار خیابان نشسته بودند و با ماشین حساب موبایل، عدد و رقم هایی را محاسبه می کردند، بیشتر از دو سال است که عقد کرده اند و می خواهند مراسم عروسی بگیریند، اما هزینه لازم برای خرید جهزیه را ندارند. در این چند ماهه یک باره قیمت دلار بالا کشیده و خرید کردن ناممکن شده است. تا چند ماه پیش جلوی ویترین مغازه های لوازم خانگی امین حضور می ایستادند و یکی یکی لوازم خانگی را قیمت می گرفتند و برای خریدن لوازم خانگی زندگی شان نقشه می کشیدند.

[تصویر: 8840876_349.jpg]


برنامه هایشان این بوده تا باپس انداز خود بتوانند جهیزیه خریداری کنند.  اما حالا وضعیت برایشان جور دیگری است. باید هر آنچه به عنوان پس انداز دارند را خرج برگزاری مراسم عروسی با کمترین تعداد مهمان کنند وهر چه از پس اندازهایشان باقی می ماند را برای پرداخت اجاره بها خانه ای که قرار است در آن زندگی کنند نگه دارند و پول جهیزیه درد سر جدید آنها است.
 این وضعیت زن و شوهر جوانی است که در حال حاضر ارزش پول آنها به یک سوم رسیده است. زمانی که مقابل ویترین مغازه های لوازم خانگی می‌ایستند، یکی در میان حسرت می خورند که ای کاش جهیزیه را زودتر خریده بودند.
[تصویر: 8840891_207.jpg]
حالا علاوه براینکه پول کافی برای تأمین هزینه های خرید جهیزیه را ندارند، بسیاری از فروشندگان با توجه به نوسانات قیمت دلار حاضر به فروش   اجناس خود نیستند، تمام اجناس را در انبارها نگه داشته اند به امید آنکه روزی با سود بیشتری به فروش برسانند. این ماجرایی است که حدود 4تا5 ماه است که اتفاق افتاده و هر روز دریغ از دیروز.
در بازار جهزینه که پا می گذاری باید کفش آهنی به پا کرد و پرسان پرسان بهترین کالا و ارزان ترین را خریداری کرد. از میان لیست جهیزیه لوازم اصلی آشپزخانه مانند اجاق گاز، یخچال، ماشین لباسشویی و جاروبرقی از اهمیت بیشتری برخوردار است.
 در این بازار همه جور عروس و داماد وجود دارد،از عروس و داماد پولداری که بدون قیمت گرفتن سفارش کالا می دهند و نگران هزینه ها نیستند تا عروس و دامادی که فقط قیمت می پرسیدند وبه هم خیره می شدند و برخی هم کارت فروشگاه را می گرفتند و می رفتند.
در میان بازار لوازم خانگی امین حضور تهران عده ای به دنبال کالای ایرانی و برخی خواهان کالای خارجی هستند. یکی از فروشندگان در این باره می گوید:علت انتخاب کالای ایرانی در میان  عده ای این است که  از نظر مالی بضاعت کمی دارند به همین دلیل به سمت کالای ایرانی می روند اما تمایل به کالای خارجی دارند و برخی هم اعتقاد دارند باید ایرانی بخرند تا چرخ اقتصادی بچرخد.
[تصویر: 8840889_936.jpg]
*میانگین قیمت کالاهای ایرانی و خارجی ویژه جهیزیه در بازار تهران
گشتی در فروشگاه های لوازم خانگی امین حضور بیانگر چند و چون قیمت لوزام خانگی با برند ها و مارک های مختلف است. اگر عروس و دامادی به دنبال جهیزیه هستند باید بدانند قیمت ها چقدر است.
اجاق گاز ایرانی: از 2میلیون تومان تا 5 میلیون و 700 هزار تومان
یخچال و فریزر ایرانی: از 2 میلیون و 500 هزار تومان تا 25میلیون تومان
جاروبرقی ایرانی: از580 هزار تومان تا 4 میلیون و 980 هزار تومان
ماشین لباسشویی ایرانی: از 900 هزارتومان تا 11 میلیون تومان
ماکروفر ایرانی: قیمت از 1میلیون و 200هزار تومان تا 4میلیون و800هزار تومان
در میان کالاهای خارجی هم پس از گشت و گذار در بازار به یک نسبت میانگین رسیدیم که می توان به شرح ذیل عنوان کرد:
اجاق گاز خارجی: از 4 تا 13 میلیون تومان
یخچال خارجی: از 12 میلیون تا 28میلیون و 800هزار تومان
جاروبرقی خارجی: از 900 هزار تومان تا 4 میلیون تومان
ماشین لباسشویی خارجی: از 5میلیون و 500 میلیون تا 15میلیون تومان
ماکروفر خارجی: از 2میلیون تومان تا 16 میلیون و 590هزار تومان
تلویزیون خارجی: از 3 میلیون تا 20 میلیون تومان
[تصویر: 8840890_325.jpg]
برای تهیه جهیزیه علاوه بر بازار امین حضور باید به بازار شوش برای تهیه لوازمی مانند چینی و بلور، پلاستیک، پرده و فرش، آئینه شمعدان، لوستر و حتی مواد خوراکی  هم رفت تا جهزینه کامل شود.
قیمت جهیزینه در بازار شوش و مولوی هم از افزایش قیمت ها مثتنی نبوده است وقیمت جهیزیه نسبت به چند ماه پیش به صورت میانگین حدود 40درصد افزایش یافته است.  
قوری کتری: از 280 هزار تومان تا 1میلیون و 600هزار تومان
سرویس غذا خوری چینی:از 560هزارتومان تا 4میلیون و 500هزارتومان
سرویس قابلمه تفلون: از600هزار تومان تا 3میلیون و 500 هزار تومان
قاشق و چنگال: از 480هزار تومان تا 6میلیون و 480هزار تومان
میز اتو: از 70هزارتومان تا 700هزار تومان
سرویس و تکه های بلور: از1میلیون تومان تا 5میلیون تومان
فرش ماشینی 6متری: از1میلیون و 200 هزارتومان تا 8میلیون تومان
آئینه و شمعدان: از532 هزار تومان تا 5میلیون تومان
اتوی بخار: از 306 هزار تومان تا 2میلیون و 800 هزار تومان
سرویس پلاستیک: از600 هزار تومان تا 1میلیون تومان
روتختی: از 300هزار تومان تا 2میلیون تومان
البته در میان لیست خرید از پرده خانه تا کبریت، لوازم خیاطی، لوازم آرایشی و بهداشتی، کمد و تخت خواب و غیره هم بود که ریز قیمت ها را با توجه به کثرت اقلام نمی توان نوشت اما حدود قیمت ها به دست آمد به نحوی که می توان گفت یک عروس خانم (خانواده عروس) برای تأمین جهیزیه در حد متوسط (کمترین هزینه برای خرید کالاهای متعارف) باید حداقل 80 میلیون تومان هزینه کند.
[تصویر: 8840888_997.jpg]
یکی از فروشنده ها درباره قیمت تمام شده یک جهیزیه می گوید:پیش از سال 97، جمع کردن یک جهیزیه متوسط و معمولی بین 40تا50 میلیون تومان بود اما در حال حاضر این رقم به 70تا 80میلیون رسیده است و فروش کالا نیز تنها به صورت نقدی انجام می‌گیرد و تنها در صورتی که مشتری نیاز قطعی و اصرار بر خرید داشته باشد، خرید کالا از شرکت‌ها و برندها انجام می‌شود.
وی می گوید: قبلاً برای مشتری فروش شرایطی و اقساطی داشتیم، اما شرایط موجود بازار باعث شده تا مشتریان مبلغ کامل را پرداخت نکنند و چک هایمان روی دستمان بماند.
بعضی از محصولات هم به دلیل کمبودی که در بازار وجود دارد گران می شود. مثلاً قیمت ظرفشویی افزایش بالایی داشته است چرا که ماشین ظرفشویی به نسبت یخچال، گاز و ماشین لباسشویی در بازار کم است و در حال حاضر بسیار سخت پیدا می‌شود. ماکرویو سولاردم هم به سختی فراوان در بازار یافت می‌شود.
هر چند شاید مبلغ 80میلیون تومان برای تأمین یک جهیزیه آن هم جهیزیه معمولی برای گروهی هیچ باشد اما برای عده ای که حقوق ماهیانه آن ها به شرح زیر است بسیار سخت است و یک زوج جوان برای رفتن به خانه بخت حداقل باید 150 میلیون داشته باشند.
[تصویر: 8840887_185.png]
در این میان وام ازدواج 10 میلیونی هم نمی تواند چاره کار باشد. این در حالی است که میانگین هزینه عروسی و جهیزیه یک پسر جوان حداقل 50 میلیون تومان می شود و با محاسبه ودیعه مسکن می توان گفت که یک زوج جوان باید حداقل در کلانشهری مانند تهران 180 میلیون تومان پول نقد داشته باشند تا به خانه بخت بروند.
منبع: تسنیم


چگونه با کمترین هزینه جهیزیه بخریم؟


به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛ ارزان‌ترین جهیزیه در حال حاضر چیزی حدود ٢٨ تا ٣٠ میلیون تومان برایتان آب می‌خورد؛ آن هم در شرایطی که بتوانید وسایل مورد نظرتان را پیدا کنید و فروشنده‌ها پاسکاری‌تان نکنند. حالا بسیاری از فروشندگان تهرانی می‌گویند عصر چشم و همچشمی تمام شده است و با جهش قیمت‌ها، بسیاری از مردم ترجیح می‌دهند لوازم اصلی‌تر و مهمتر را برای جهیزیه عروس تهیه کنند و دور بسیاری از وسایل غیر ضروری را خط بکشند. این موضوع موجب شده است بازار بسیاری از وسایل غیر ضروری کساد شود.

[تصویر: 8734759_914.jpg]


آن سمت ماجرا صفحه‌های اینستاگرامی هستند که در این شرایط جهیزیه‌های لوکس را تبلیغ و از فالوئرهای خود درخواست می‌کنند که از زیباترین چیدمان جهیزیه عکس بگیرند و ارسال کنند. البته پشت این ماجرا یک پدیده جدید در بازار مشاغل ایران است: شغل خرید و چیدمان جهیزیه!
ارزان‌ترین فرش بازار چند است؟
اگر در گیر و دار خرید جهیزیه هستید خیلی هم نگران نباشید. می‌توانید با در نظر داشتن نکات مهمی یک جهیزیه کامل و مقرون به صرفه خریداری کنید؛ به شرطی که بی‌خیال چشم و همچشمی شوید و از خرید وسایل بی‌استفاده و تجملاتی خودداری کنید.
در بازار فرش دستباف قیمت‌ها از متری ٣ میلیون تومان شروع می‌شود و حتی به چند صد میلیون هم می‌رسد. به همین دلیل مقرون به صرفه است که برای خرید جهیزیه به سراغ فرش‌های ماشینی بروید. معمولا برای هر جهیزیه‌ای یک فرش ٩ متری یا دو فرش ٦ متری از سوی خانواده عروس خریداری می‌شود. در حال حاضر، می‌توانید یک قطعه فرش ٩ متری تراکم ٢٥٥٠ در بازار را با یک‌میلیون و ١٠٠ تا یک‌میلیون و ٢٠٠ هزار تومان
تهیه کنید.
١٠ میلیون تومان حداقل هزینه خرید مبلمان
یکی دیگر از بخش‌های مهم خرید جهیزیه خرید مبلمان، سرویس خواب و میز ناهارخوری است. معمولا مبلمان در طراحی‌های مختلف و به دو دسته راحتی و استیل، کلاسیک و مدرن تقسیم می‌شوند که برای جهیزیه عموما مبلمان راحتی خریداری می‌شود چون کاربرد بیشتری دارد. بیشتر سرویس‌های مبلمان دارای ست ناهارخوری و سرویس خواب نیز هستند. اگر بودجه زیادی ندارید و می‌خواهید یک دست مبلمان راحتی ایرانی تهیه کنید حداقل باید نزدیک به ٥ میلیون تومان برای خرید آن کنار بگذارید. می‌توانید به جای خرید میز ناهارخوری ٦ یا ٨ نفره، یک ست ٤ نفره تهیه کنید که می‌توان با حدود یک‌میلیون تومان آن را خریداری کرد. برای سرویس خواب هم اگر نمی‌خواهید هزینه زیادی صرف کنید، می‌توان با حدود ٣ تا ٤ میلیون تومان یک سرویس خواب معمولی و ساده تهیه کرد.
وسایل چوبی دیگری هم مثل جاکفشی، میز تلویزیون، دکور، میز تلفن و کتابخانه هم هستند که اگر فضای کوچکی دارید و بودجه‌تان هم محدود است، می‌توانید آنها را فاکتور بگیرید. با این‌حال، اما اگر بودجه نامحدودی دارید و می‌خواهید خانه‌ای لوکس و لاکچری داشته باشید، می‌توانید به سراغ برندهای یاتاش، انزا هوم، ادرا و ... بروید که زیر ١٠ میلیون تومان سرویس مبلمان و سرویس خواب ندارند.
قیمت لوازم آشپزخانه چند؟
لوازم برقی بخش گران جهیزیه عروس است که باید دقت و وسواس زیادی برای خرید آن به خرج داد. این روزها شدت تنوع در بازار لوازم برقی به اندازه‌ای است که انواع و اقسام وسایل برقی با مارک‌های مختلف به بازار آمده‌اند اما واقعا بخش زیادی از این وسایل در آشپزخانه عروس‌ها بی‌استفاده می‌ماند؛ پس بهتر است بی‌خیال چشم و هم‌چشمی شوید و بودجه‌ای را که برای خرید لوازم برقی درنظر گرفته‌‌‌اید، بابت خرید وسایل مهم خرج کنید. مهمترین لوازم برقی یخچال، فریزر، تلویزیون، گاز، لباسشویی، ماشین ظرفشویی، اتو، مایکروفر، چرخ‌گوشت و جاروبرقی هستند که از این لیست می‌توان ماشین ظرفشویی و چرخ‌گوشت را حذف کرد.این روزها با توجه به افزایش نجومی قیمت‌های لوازم خانگی حتی اگر بخواهید از برندهای ایرانی خرید کنید هم، باید رقمی نزدیک به ٢٠‌میلیون تومان خرج کنید. به‌عنوان مثال در یک برند ایرانی ارزان‌ترین لباسشویی سه‌میلیون و ٥٠٠‌هزار تومان، یخچال‌ساید بای‌ساید ٧میلیون و ٨٠٠‌هزار تومان، یخچال معمولی ٣میلیون و ٦٠٠‌هزار تومان، تلویزیون ال‌ای‌دی از ٣‌میلیون به بالا، جاروبرقی از ٢‌میلیون به بالا، گاز از ٢‌میلیون به بالا، مایکروفر از ٤‌میلیون به بالا، اتو بین یک تا ٢‌میلیون تومان و چرخ‌گوشت یک‌میلیون‌ تومان است. با این قیمت‌ها اگر بخواهید سراغ وسایل خارجی بروید، باید رقمی نجومی بابت خرید وسایل خارجی هزینه کنید.
شغل طراحی و چیدمان جهیزیه
از خرید جهیزیه که بگذریم، این روزها پدیده تازه‌ای در بازار خدمات ایران شکل گرفته است و آن خدمات خرید و چیدمان جهیزیه عروس است. با یک سرچ ساده در اینترنت به سایت‌های رسمی طراحی و دیزاین منزل و البته جهیزیه می‌رسیم. با گرفتن وقت مشاوره و صحبت تلفنی با یکی از مشاوران سایت، صحبت می‌کنم.آقای مشاور می‌گوید که اول از همه ما باید متراژ و مدل خانه شما را ببینیم تا براساس آن یک طراحی سه‌بعدی انجام بدهیم. وقتی می‌خواهم درباره طراحی سه‌بعدی توضیح بدهد، با حوصله ادامه می‌دهد: «یعنی ما مدل خانه شما را در نرم‌افزار طراحی و مدل‌های مختلف چیدمان روی آن پیاده می‌کنیم. هر مدلی که مورد قبول بود، مبنای کار چیدمان جهیزیه شما قرار می‌گیرد. در این جلسه درباره سبک چیدمان مورد علاقه شما مثل کلاسیک و مدرن یا رنگ‌های موردعلاقه، علاقه به گل و گیاه و... هم صحبت می‌کنیم. این مشاوره حضوری برای شما بین ۲۰۰ تا ۵۰۰ هزارتومان هزینه دارد!»
به اینجای صحبت که می‌رسیم، مشاور تلفنی با نگرانی می‌پرسد که آیا وسیله‌ای خریداری کرده‌ایم یا نه؟ و وقتی جواب می‌شنود که هنوز خرید زیادی انجام نداده‌ایم، می‌گوید: «خب خداروشکر! چون که در مرحله بعد مشاوران خانم ما باید همراه شما به بازار بیایند تا طبق آن‌چه در طراحی سه‌بعدی مشخص شده، خرید کنیم» تعجب می‌کنم و می‌پرسم یعنی خود من نمی‌توانم جهیزیه‌ام را بخرم؟ آقای مشاور با خنده می‌گوید: «البته تصمیم نهایی برای خرید هر وسیله‌ای با خودتان است، اما مشاوران زبده ما در تهیه بهترین مارک و ست‌کردن رنگ‌های وسیله‌های مختلف با هم، شما را راهنمایی می‌کنند. ما با چندین برند مختلف مبلمان قرارداد داریم و مثلا اگر شما در بازار مبلمانی را بپسندید، شما را راهنمایی می‌کنیم تا همان طرح را با یک برند معتبر بخرید!» تا اینجای صحبت‌ها معلوم می‌شود که قرار است از این مشاوره‌ها پول خوبی نصیب شرکت بشود. پس بحث را به سمت قیمت‌ها می‌برم. جواب‌های آقای مشاور تأمل‌برانگیز است.
«هزینه مشاور همراهی که برای خرید می‌آید، به زمانی که صرف می‌کند، بستگی دارد، اما معمولا روزی ۱۰۰هزار تومان دستمزد این کار است. هزینه چیدمان هر قسمت از خانه شما هم به‌طور میانگین ۵۰۰هزار تومان خواهد بود. مثلا هریک از اتاق خواب‌ها، آشپزخانه، سرویس‌ها و قسمت‌های مختلف پذیرایی جداگانه با اخذ این مبلغ دیزاین می‌شوند!»
یکی دیگر از طراحان جهیزیه هم به «شهروند» می‌گوید: «هزینه دیزاین شب عروسی برای دیدن میهمان‌ها و فیلمبرداری هم برای یک خانه با متراژ حدود ۱۰۰متر، به‌طور میانگین ٦ تا ٧میلیون تومان درمی‌آید!»
دور این وسایل را خط بکشید
اگر نمی‌خواهید زیر بار قرض بروید و دوست ندارید به پدیده بی‌ارزش چشم و همچشمی مبتلا شوید وسایل زیاد و بی‌فایده‌ای هستند که می‌توان به راحتی از خرید آنها چشم‌پوشی کرد. وسایلی مثل غذاساز، سرخ کن، چای ساز، مخلوط کن، آبمیوه‌گیری،گوشت کوب برقی، سرویس‌های چینی، ساندویچ‌ساز و برخی از وسایل تزیینی.
به عنوان مثال خانواده‌های زیادی برای اینکه بوفه‌های گرانقیمتی را که خریده‌اند پر کنند، سراغ سرویس‌های کریستال گرانقیمت و وسایل تزیینی می‌روند. در حال حاضر قیمت یک بوفه چیزی حدود ٥٠٠ تا ٦٠٠ هزار تومان آب می‌خورد و اگر بخواهید حداقل یک سرویس ٣٩ تکه کریستال معمولی در این بوفه بگذارید باید نزدیک به ٨٠٠ هزار تا یک میلیون تومان پول بدهید و به این ترتیب بوفه بین یک میلیون و ٣٠٠ تا یک میلیون و ٦٠٠ هزار تومان هزینه اضافه روی دستتان می‌گذارد. چرخ گوشت جزو کم کاربردترین وسایل جهیزیه در حال حاضر است زیرا بسیاری از خانواده‌ها غالبا گوشت‌چرخ کرده را به صورت آماده تهیه می‌کنند. در حال حاضر چرخ گوشت در بازار ایران به طور میانگین بین یک تا ٣ میلیون تومان قیمت دارد.
ماشین ظرفشویی پدیده نسبتا تازه جهیزیه‌های ایرانی است و البته در بسیاری از موارد به کار نمی‌آید زیرا کسی حاضر نمی‌شود تنها برای چند تکه ظرف کثیف ماشین ظرفشویی‌اش را راه بیندازد. در حال حاضر قیمت ماشین ظرفشویی بین ٣ تا ٨ میلیون تومان است. ساندویچ ساز، گوشت کوب برقی، انواع ظروف کم کاربرد و حتی آبمیوه‌گیری از جمله وسایلی هستند که خانواده‌ها برای جهیزیه دخترانشان تهیه می‌کنند اما در عمل انگشت شمار مورد استفاده قرار می‌گیرند و با فاکتور گرفتن این وسایل کم کاربرد می‌توانید هزینه قابل توجهی در خرید جهیزیه صرفه‌جویی کنید.
منبع: روزنامه  شهروند 
ما را درشبکه ها اجتماعی دنبایل کنید 
آیدی کانال سورنا @gnsorena
آیدی اینستاگرام @gnsorena
پاسخ }
Thanks given by:
#2
(2018/10/23، 08:15 AM)gnsorena نوشته است: به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛ دونفری روی سکوی سیمانی کنار خیابان نشسته بودند و با ماشین حساب موبایل، عدد و رقم هایی را محاسبه می کردند، بیشتر از دو سال است که عقد کرده اند و می خواهند مراسم عروسی بگیریند، اما هزینه لازم برای خرید جهزیه را ندارند. در این چند ماهه یک باره قیمت دلار بالا کشیده و خرید کردن ناممکن شده است. تا چند ماه پیش جلوی ویترین مغازه های لوازم خانگی امین حضور می ایستادند و یکی یکی لوازم خانگی را قیمت می گرفتند و برای خریدن لوازم خانگی زندگی شان نقشه می کشیدند.

[تصویر: 8840876_349.jpg]


برنامه هایشان این بوده تا باپس انداز خود بتوانند جهیزیه خریداری کنند.  اما حالا وضعیت برایشان جور دیگری است. باید هر آنچه به عنوان پس انداز دارند را خرج برگزاری مراسم عروسی با کمترین تعداد مهمان کنند وهر چه از پس اندازهایشان باقی می ماند را برای پرداخت اجاره بها خانه ای که قرار است در آن زندگی کنند نگه دارند و پول جهیزیه درد سر جدید آنها است.
 این وضعیت زن و شوهر جوانی است که در حال حاضر ارزش پول آنها به یک سوم رسیده است. زمانی که مقابل ویترین مغازه های لوازم خانگی می‌ایستند، یکی در میان حسرت می خورند که ای کاش جهیزیه را زودتر خریده بودند.
[تصویر: 8840891_207.jpg]
حالا علاوه براینکه پول کافی برای تأمین هزینه های خرید جهیزیه را ندارند، بسیاری از فروشندگان با توجه به نوسانات قیمت دلار حاضر به فروش   اجناس خود نیستند، تمام اجناس را در انبارها نگه داشته اند به امید آنکه روزی با سود بیشتری به فروش برسانند. این ماجرایی است که حدود 4تا5 ماه است که اتفاق افتاده و هر روز دریغ از دیروز.
در بازار جهزینه که پا می گذاری باید کفش آهنی به پا کرد و پرسان پرسان بهترین کالا و ارزان ترین را خریداری کرد. از میان لیست جهیزیه لوازم اصلی آشپزخانه مانند اجاق گاز، یخچال، ماشین لباسشویی و جاروبرقی از اهمیت بیشتری برخوردار است.
 در این بازار همه جور عروس و داماد وجود دارد،از عروس و داماد پولداری که بدون قیمت گرفتن سفارش کالا می دهند و نگران هزینه ها نیستند تا عروس و دامادی که فقط قیمت می پرسیدند وبه هم خیره می شدند و برخی هم کارت فروشگاه را می گرفتند و می رفتند.
در میان بازار لوازم خانگی امین حضور تهران عده ای به دنبال کالای ایرانی و برخی خواهان کالای خارجی هستند. یکی از فروشندگان در این باره می گوید:علت انتخاب کالای ایرانی در میان  عده ای این است که  از نظر مالی بضاعت کمی دارند به همین دلیل به سمت کالای ایرانی می روند اما تمایل به کالای خارجی دارند و برخی هم اعتقاد دارند باید ایرانی بخرند تا چرخ اقتصادی بچرخد.
[تصویر: 8840889_936.jpg]
*میانگین قیمت کالاهای ایرانی و خارجی ویژه جهیزیه در بازار تهران
گشتی در فروشگاه های لوازم خانگی امین حضور بیانگر چند و چون قیمت لوزام خانگی با برند ها و مارک های مختلف است. اگر عروس و دامادی به دنبال جهیزیه هستند باید بدانند قیمت ها چقدر است.
اجاق گاز ایرانی: از 2میلیون تومان تا 5 میلیون و 700 هزار تومان
یخچال و فریزر ایرانی: از 2 میلیون و 500 هزار تومان تا 25میلیون تومان
جاروبرقی ایرانی: از580 هزار تومان تا 4 میلیون و 980 هزار تومان
ماشین لباسشویی ایرانی: از 900 هزارتومان تا 11 میلیون تومان
ماکروفر ایرانی: قیمت از 1میلیون و 200هزار تومان تا 4میلیون و800هزار تومان
در میان کالاهای خارجی هم پس از گشت و گذار در بازار به یک نسبت میانگین رسیدیم که می توان به شرح ذیل عنوان کرد:
اجاق گاز خارجی: از 4 تا 13 میلیون تومان
یخچال خارجی: از 12 میلیون تا 28میلیون و 800هزار تومان
جاروبرقی خارجی: از 900 هزار تومان تا 4 میلیون تومان
ماشین لباسشویی خارجی: از 5میلیون و 500 میلیون تا 15میلیون تومان
ماکروفر خارجی: از 2میلیون تومان تا 16 میلیون و 590هزار تومان
تلویزیون خارجی: از 3 میلیون تا 20 میلیون تومان
[تصویر: 8840890_325.jpg]
برای تهیه جهیزیه علاوه بر بازار امین حضور باید به بازار شوش برای تهیه لوازمی مانند چینی و بلور، پلاستیک، پرده و فرش، آئینه شمعدان، لوستر و حتی مواد خوراکی  هم رفت تا جهزینه کامل شود.
قیمت جهیزینه در بازار شوش و مولوی هم از افزایش قیمت ها مثتنی نبوده است وقیمت جهیزیه نسبت به چند ماه پیش به صورت میانگین حدود 40درصد افزایش یافته است.  
قوری کتری: از 280 هزار تومان تا 1میلیون و 600هزار تومان
سرویس غذا خوری چینی:از 560هزارتومان تا 4میلیون و 500هزارتومان
سرویس قابلمه تفلون: از600هزار تومان تا 3میلیون و 500 هزار تومان
قاشق و چنگال: از 480هزار تومان تا 6میلیون و 480هزار تومان
میز اتو: از 70هزارتومان تا 700هزار تومان
سرویس و تکه های بلور: از1میلیون تومان تا 5میلیون تومان
فرش ماشینی 6متری: از1میلیون و 200 هزارتومان تا 8میلیون تومان
آئینه و شمعدان: از532 هزار تومان تا 5میلیون تومان
اتوی بخار: از 306 هزار تومان تا 2میلیون و 800 هزار تومان
سرویس پلاستیک: از600 هزار تومان تا 1میلیون تومان
روتختی: از 300هزار تومان تا 2میلیون تومان
البته در میان لیست خرید از پرده خانه تا کبریت، لوازم خیاطی، لوازم آرایشی و بهداشتی، کمد و تخت خواب و غیره هم بود که ریز قیمت ها را با توجه به کثرت اقلام نمی توان نوشت اما حدود قیمت ها به دست آمد به نحوی که می توان گفت یک عروس خانم (خانواده عروس) برای تأمین جهیزیه در حد متوسط (کمترین هزینه برای خرید کالاهای متعارف) باید حداقل 80 میلیون تومان هزینه کند.
[تصویر: 8840888_997.jpg]
یکی از فروشنده ها درباره قیمت تمام شده یک جهیزیه می گوید:پیش از سال 97، جمع کردن یک جهیزیه متوسط و معمولی بین 40تا50 میلیون تومان بود اما در حال حاضر این رقم به 70تا 80میلیون رسیده است و فروش کالا نیز تنها به صورت نقدی انجام می‌گیرد و تنها در صورتی که مشتری نیاز قطعی و اصرار بر خرید داشته باشد، خرید کالا از شرکت‌ها و برندها انجام می‌شود.
وی می گوید: قبلاً برای مشتری فروش شرایطی و اقساطی داشتیم، اما شرایط موجود بازار باعث شده تا مشتریان مبلغ کامل را پرداخت نکنند و چک هایمان روی دستمان بماند.
بعضی از محصولات هم به دلیل کمبودی که در بازار وجود دارد گران می شود. مثلاً قیمت ظرفشویی افزایش بالایی داشته است چرا که ماشین ظرفشویی به نسبت یخچال، گاز و ماشین لباسشویی در بازار کم است و در حال حاضر بسیار سخت پیدا می‌شود. ماکرویو سولاردم هم به سختی فراوان در بازار یافت می‌شود.
هر چند شاید مبلغ 80میلیون تومان برای تأمین یک جهیزیه آن هم جهیزیه معمولی برای گروهی هیچ باشد اما برای عده ای که حقوق ماهیانه آن ها به شرح زیر است بسیار سخت است و یک زوج جوان برای رفتن به خانه بخت حداقل باید 150 میلیون داشته باشند.
[تصویر: 8840887_185.png]
در این میان وام ازدواج 10 میلیونی هم نمی تواند چاره کار باشد. این در حالی است که میانگین هزینه عروسی و جهیزیه یک پسر جوان حداقل 50 میلیون تومان می شود و با محاسبه ودیعه مسکن می توان گفت که یک زوج جوان باید حداقل در کلانشهری مانند تهران 180 میلیون تومان پول نقد داشته باشند تا به خانه بخت بروند.
منبع: تسنیم


چگونه با کمترین هزینه جهیزیه بخریم؟


به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛ ارزان‌ترین جهیزیه در حال حاضر چیزی حدود ٢٨ تا ٣٠ میلیون تومان برایتان آب می‌خورد؛ آن هم در شرایطی که بتوانید وسایل مورد نظرتان را پیدا کنید و فروشنده‌ها پاسکاری‌تان نکنند. حالا بسیاری از فروشندگان تهرانی می‌گویند عصر چشم و همچشمی تمام شده است و با جهش قیمت‌ها، بسیاری از مردم ترجیح می‌دهند لوازم اصلی‌تر و مهمتر را برای جهیزیه عروس تهیه کنند و دور بسیاری از وسایل غیر ضروری را خط بکشند. این موضوع موجب شده است بازار بسیاری از وسایل غیر ضروری کساد شود.

[تصویر: 8734759_914.jpg]


آن سمت ماجرا صفحه‌های اینستاگرامی هستند که در این شرایط جهیزیه‌های لوکس را تبلیغ و از فالوئرهای خود درخواست می‌کنند که از زیباترین چیدمان جهیزیه عکس بگیرند و ارسال کنند. البته پشت این ماجرا یک پدیده جدید در بازار مشاغل ایران است: شغل خرید و چیدمان جهیزیه!
ارزان‌ترین فرش بازار چند است؟
اگر در گیر و دار خرید جهیزیه هستید خیلی هم نگران نباشید. می‌توانید با در نظر داشتن نکات مهمی یک جهیزیه کامل و مقرون به صرفه خریداری کنید؛ به شرطی که بی‌خیال چشم و همچشمی شوید و از خرید وسایل بی‌استفاده و تجملاتی خودداری کنید.
در بازار فرش دستباف قیمت‌ها از متری ٣ میلیون تومان شروع می‌شود و حتی به چند صد میلیون هم می‌رسد. به همین دلیل مقرون به صرفه است که برای خرید جهیزیه به سراغ فرش‌های ماشینی بروید. معمولا برای هر جهیزیه‌ای یک فرش ٩ متری یا دو فرش ٦ متری از سوی خانواده عروس خریداری می‌شود. در حال حاضر، می‌توانید یک قطعه فرش ٩ متری تراکم ٢٥٥٠ در بازار را با یک‌میلیون و ١٠٠ تا یک‌میلیون و ٢٠٠ هزار تومان
تهیه کنید.
١٠ میلیون تومان حداقل هزینه خرید مبلمان
یکی دیگر از بخش‌های مهم خرید جهیزیه خرید مبلمان، سرویس خواب و میز ناهارخوری است. معمولا مبلمان در طراحی‌های مختلف و به دو دسته راحتی و استیل، کلاسیک و مدرن تقسیم می‌شوند که برای جهیزیه عموما مبلمان راحتی خریداری می‌شود چون کاربرد بیشتری دارد. بیشتر سرویس‌های مبلمان دارای ست ناهارخوری و سرویس خواب نیز هستند. اگر بودجه زیادی ندارید و می‌خواهید یک دست مبلمان راحتی ایرانی تهیه کنید حداقل باید نزدیک به ٥ میلیون تومان برای خرید آن کنار بگذارید. می‌توانید به جای خرید میز ناهارخوری ٦ یا ٨ نفره، یک ست ٤ نفره تهیه کنید که می‌توان با حدود یک‌میلیون تومان آن را خریداری کرد. برای سرویس خواب هم اگر نمی‌خواهید هزینه زیادی صرف کنید، می‌توان با حدود ٣ تا ٤ میلیون تومان یک سرویس خواب معمولی و ساده تهیه کرد.
وسایل چوبی دیگری هم مثل جاکفشی، میز تلویزیون، دکور، میز تلفن و کتابخانه هم هستند که اگر فضای کوچکی دارید و بودجه‌تان هم محدود است، می‌توانید آنها را فاکتور بگیرید. با این‌حال، اما اگر بودجه نامحدودی دارید و می‌خواهید خانه‌ای لوکس و لاکچری داشته باشید، می‌توانید به سراغ برندهای یاتاش، انزا هوم، ادرا و ... بروید که زیر ١٠ میلیون تومان سرویس مبلمان و سرویس خواب ندارند.
قیمت لوازم آشپزخانه چند؟
لوازم برقی بخش گران جهیزیه عروس است که باید دقت و وسواس زیادی برای خرید آن به خرج داد. این روزها شدت تنوع در بازار لوازم برقی به اندازه‌ای است که انواع و اقسام وسایل برقی با مارک‌های مختلف به بازار آمده‌اند اما واقعا بخش زیادی از این وسایل در آشپزخانه عروس‌ها بی‌استفاده می‌ماند؛ پس بهتر است بی‌خیال چشم و هم‌چشمی شوید و بودجه‌ای را که برای خرید لوازم برقی درنظر گرفته‌‌‌اید، بابت خرید وسایل مهم خرج کنید. مهمترین لوازم برقی یخچال، فریزر، تلویزیون، گاز، لباسشویی، ماشین ظرفشویی، اتو، مایکروفر، چرخ‌گوشت و جاروبرقی هستند که از این لیست می‌توان ماشین ظرفشویی و چرخ‌گوشت را حذف کرد.این روزها با توجه به افزایش نجومی قیمت‌های لوازم خانگی حتی اگر بخواهید از برندهای ایرانی خرید کنید هم، باید رقمی نزدیک به ٢٠‌میلیون تومان خرج کنید. به‌عنوان مثال در یک برند ایرانی ارزان‌ترین لباسشویی سه‌میلیون و ٥٠٠‌هزار تومان، یخچال‌ساید بای‌ساید ٧میلیون و ٨٠٠‌هزار تومان، یخچال معمولی ٣میلیون و ٦٠٠‌هزار تومان، تلویزیون ال‌ای‌دی از ٣‌میلیون به بالا، جاروبرقی از ٢‌میلیون به بالا، گاز از ٢‌میلیون به بالا، مایکروفر از ٤‌میلیون به بالا، اتو بین یک تا ٢‌میلیون تومان و چرخ‌گوشت یک‌میلیون‌ تومان است. با این قیمت‌ها اگر بخواهید سراغ وسایل خارجی بروید، باید رقمی نجومی بابت خرید وسایل خارجی هزینه کنید.
شغل طراحی و چیدمان جهیزیه
از خرید جهیزیه که بگذریم، این روزها پدیده تازه‌ای در بازار خدمات ایران شکل گرفته است و آن خدمات خرید و چیدمان جهیزیه عروس است. با یک سرچ ساده در اینترنت به سایت‌های رسمی طراحی و دیزاین منزل و البته جهیزیه می‌رسیم. با گرفتن وقت مشاوره و صحبت تلفنی با یکی از مشاوران سایت، صحبت می‌کنم.آقای مشاور می‌گوید که اول از همه ما باید متراژ و مدل خانه شما را ببینیم تا براساس آن یک طراحی سه‌بعدی انجام بدهیم. وقتی می‌خواهم درباره طراحی سه‌بعدی توضیح بدهد، با حوصله ادامه می‌دهد: «یعنی ما مدل خانه شما را در نرم‌افزار طراحی و مدل‌های مختلف چیدمان روی آن پیاده می‌کنیم. هر مدلی که مورد قبول بود، مبنای کار چیدمان جهیزیه شما قرار می‌گیرد. در این جلسه درباره سبک چیدمان مورد علاقه شما مثل کلاسیک و مدرن یا رنگ‌های موردعلاقه، علاقه به گل و گیاه و... هم صحبت می‌کنیم. این مشاوره حضوری برای شما بین ۲۰۰ تا ۵۰۰ هزارتومان هزینه دارد!»
به اینجای صحبت که می‌رسیم، مشاور تلفنی با نگرانی می‌پرسد که آیا وسیله‌ای خریداری کرده‌ایم یا نه؟ و وقتی جواب می‌شنود که هنوز خرید زیادی انجام نداده‌ایم، می‌گوید: «خب خداروشکر! چون که در مرحله بعد مشاوران خانم ما باید همراه شما به بازار بیایند تا طبق آن‌چه در طراحی سه‌بعدی مشخص شده، خرید کنیم» تعجب می‌کنم و می‌پرسم یعنی خود من نمی‌توانم جهیزیه‌ام را بخرم؟ آقای مشاور با خنده می‌گوید: «البته تصمیم نهایی برای خرید هر وسیله‌ای با خودتان است، اما مشاوران زبده ما در تهیه بهترین مارک و ست‌کردن رنگ‌های وسیله‌های مختلف با هم، شما را راهنمایی می‌کنند. ما با چندین برند مختلف مبلمان قرارداد داریم و مثلا اگر شما در بازار مبلمانی را بپسندید، شما را راهنمایی می‌کنیم تا همان طرح را با یک برند معتبر بخرید!» تا اینجای صحبت‌ها معلوم می‌شود که قرار است از این مشاوره‌ها پول خوبی نصیب شرکت بشود. پس بحث را به سمت قیمت‌ها می‌برم. جواب‌های آقای مشاور تأمل‌برانگیز است.
«هزینه مشاور همراهی که برای خرید می‌آید، به زمانی که صرف می‌کند، بستگی دارد، اما معمولا روزی ۱۰۰هزار تومان دستمزد این کار است. هزینه چیدمان هر قسمت از خانه شما هم به‌طور میانگین ۵۰۰هزار تومان خواهد بود. مثلا هریک از اتاق خواب‌ها، آشپزخانه، سرویس‌ها و قسمت‌های مختلف پذیرایی جداگانه با اخذ این مبلغ دیزاین می‌شوند!»
یکی دیگر از طراحان جهیزیه هم به «شهروند» می‌گوید: «هزینه دیزاین شب عروسی برای دیدن میهمان‌ها و فیلمبرداری هم برای یک خانه با متراژ حدود ۱۰۰متر، به‌طور میانگین ٦ تا ٧میلیون تومان درمی‌آید!»
دور این وسایل را خط بکشید
اگر نمی‌خواهید زیر بار قرض بروید و دوست ندارید به پدیده بی‌ارزش چشم و همچشمی مبتلا شوید وسایل زیاد و بی‌فایده‌ای هستند که می‌توان به راحتی از خرید آنها چشم‌پوشی کرد. وسایلی مثل غذاساز، سرخ کن، چای ساز، مخلوط کن، آبمیوه‌گیری،گوشت کوب برقی، سرویس‌های چینی، ساندویچ‌ساز و برخی از وسایل تزیینی.
به عنوان مثال خانواده‌های زیادی برای اینکه بوفه‌های گرانقیمتی را که خریده‌اند پر کنند، سراغ سرویس‌های کریستال گرانقیمت و وسایل تزیینی می‌روند. در حال حاضر قیمت یک بوفه چیزی حدود ٥٠٠ تا ٦٠٠ هزار تومان آب می‌خورد و اگر بخواهید حداقل یک سرویس ٣٩ تکه کریستال معمولی در این بوفه بگذارید باید نزدیک به ٨٠٠ هزار تا یک میلیون تومان پول بدهید و به این ترتیب بوفه بین یک میلیون و ٣٠٠ تا یک میلیون و ٦٠٠ هزار تومان هزینه اضافه روی دستتان می‌گذارد. چرخ گوشت جزو کم کاربردترین وسایل جهیزیه در حال حاضر است زیرا بسیاری از خانواده‌ها غالبا گوشت‌چرخ کرده را به صورت آماده تهیه می‌کنند. در حال حاضر چرخ گوشت در بازار ایران به طور میانگین بین یک تا ٣ میلیون تومان قیمت دارد.
ماشین ظرفشویی پدیده نسبتا تازه جهیزیه‌های ایرانی است و البته در بسیاری از موارد به کار نمی‌آید زیرا کسی حاضر نمی‌شود تنها برای چند تکه ظرف کثیف ماشین ظرفشویی‌اش را راه بیندازد. در حال حاضر قیمت ماشین ظرفشویی بین ٣ تا ٨ میلیون تومان است. ساندویچ ساز، گوشت کوب برقی، انواع ظروف کم کاربرد و حتی آبمیوه‌گیری از جمله وسایلی هستند که خانواده‌ها برای جهیزیه دخترانشان تهیه می‌کنند اما در عمل انگشت شمار مورد استفاده قرار می‌گیرند و با فاکتور گرفتن این وسایل کم کاربرد می‌توانید هزینه قابل توجهی در خرید جهیزیه صرفه‌جویی کنید.
منبع: روزنامه  شهروند 
پاسخ }
Thanks given by: omidrock , gnsorena
#3
سلام درسته خرید جهیزیه الان با این قیمت ها خیلی سنگین شده 
اما بازم بستگی داره از کجا بخری و چه مارکی بخری؟
بطور مثال فروشگاه نیلادکور انواع سرویس پاسماوری شیک و ست کتری قوری از بهترین برندها با مناسبترین قیمت ها برای عرضه و فروش قرار داده تازه 7 روزم گارانتی بازگشت وجه داره Tongue Tongue Tongue Big Grin
پاسخ }
Thanks given by: gnsorena
#4
برای خرید ساعت دیواری و ساعت ایستاده جدید من فروشگاه میعادتایم رو پیشنهاد میکنم که هم تنوع خیلی زیادی داره که میتونید خیلی راحت بررسی و مقایسه کنید و قیمت ساعت دیواری و سایر لوازم دکوری رو ببینید و هم خدمات خوبی دارن مثل ارسال رایگان، مهلت تست و ضمانت معتبر و البته برای شهر تهران امکان پرداخت درمحل هم دارن.
پاسخ }
Thanks given by:
#5
من نظر و تجربه شخصی ام رو در ارتباط با خرید یخچال و فریزر ایرانی به عنوان یه شهروند اینترنتی که سایت های فروشگاه لوازم خانگی رو زیر و رو کردم میگم، حتما سعی کنید قبل از خرید یخچال و فریزر ایرانی سایت مورد نظرتون از نظر دارابودن نماد اعتماد یا همون اینماد چک کنید اگه داشت تازه باید اطلاعات کاملی درمورد مشخصات کلی، جزئیات، کیفیت، خدمات پس از فروش و حتی نحوه ارسال و از همه مهم تر قیمت یخچال و فریزر ایرانی بدست بیاری تا با خیال راحت خریدت رو نهایی کنی.
پاسخ }
Thanks given by: omidrock


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان