امتیاز موضوع:
 • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

[-]
کلمات کلیدی
سرماخوردگی پیشگیری از برای روش‌هایی

روش‌هایی برای پیشگیری از سرماخوردگی
#1
[تصویر: prevent-colds1-3.jpg]
اضطراب و استرس می توانند توانایی سیستم ایمنی بدن برای مبارزه با عفونت را کاهش دهند
 
سرماخورگی یکی از بیماری های شایع در ماه های سرد سال است. سرماخوردگی معمولی یک عفونت ویروسی گلو و بینی، دستگاه تنفسی فوقانی، است. بسیاری از ویروس ها می توانند موجب سرماخوردگی شوند، اما شایع‌ترین نمونه راینوویروس است.
 
آبریزش بینی، گلو درد، سرفه، گرفتگی بینی، بدن درد خفیف و سر درد، عطسه و تب خفیف می توانند احساس ناتوانی را پیش از بهبود بیماری در فرد ایجاد کنند. در شرایطی که سرماخوردگی به طور معمول بی خطر است، اما می تواند تا دو هفته ادامه داشته باشد.
 
چه چیزی بهترین گزینه برای حفظ سلامت طی ماه های سرد سال است؟ در گام نخست باید از ورود سرما به بدن خود پیشگیری کنید. روش های مختلفی برای پیشگیری از سرماخوردگی و کاهش مدت زمان بیماری وجود دارند که در ادامه با برخی از آنها بیشتر آشنا می شویم.
 
استفاده از یک دستگاه مرطوب کننده هوا
رطوبت کم موجب خشکی مسیرهای هوایی بینی می شود و از این رو به دام انداختن و نابودی میکروب ها دشوارتر می شود که در نهایت سرماخوردگی را به همراه دارد. با استفاده از یک دستگاه مرطوب کننده هوا می توانید از این شرایط پیشگیری کنید.
دستگاه مرطوب کننده هوا می تواند به مرطوب نگه داشتن غشاهای مخاطی کمک کند. خشکی غشاهای مخاطی در بینی توانایی بدن برای به دام انداختن میکروب های ورودی را کاهش می دهد.
 
توجه داشته باشید که دستگاه مرطوب کننده هوا را نیز باید تمیز نگه دارید زیرا محیط گرم و مرطوب می تواند مکانی ایده آل برای رشد قارچ را فراهم کند که اگر به این شرایط آلرژی داشته باشید می تواند موجب بروز علائمی شبیه سرماخوردگی شود.
 
دریافت ویتامین D کافی
نتایج یک پژوهش نشان داد افرادی که به میزان کافی ویتامین D دریافت نمی کنند، نسبت به آنهایی که به میزان کافی از این ماده مغذی دریافت می کنند، احتمال بیشتری دارد به یک عفونت دستگاه تنفسی فوقانی مبتلا شوند. سلول ها برای فعال کردن واکنش های مبارزه خود با عفونت به ویتامین D وابسته هستند. برخی مطالعات نشان داده اند که مصرف 400 واحد بین المللی ویتامین D در روز ممکن است از عفونت های دستگاه تنفسی پیشگیری کند.
 
به گفته موسسه ملی سلامت آمریکا، بیشتر بزرگسالان باید حداقل 600 واحد بین المللی ویتامین D در روز دریافت کنند، اما برخی سازمان های دیگر مقدار مصرف بیشتر را توصیه کرده اند. از منابع غذایی برای ویتامین D می توان به ماهی سالمون، گوشت گاو، زرده تخم مرغ، شیر و آب پرتقال غنی شده، پنیر، و قارچ اشاره کرد. در صورت نیاز می توانید پس از مشورت با پزشک از مکمل ها نیز استفاده کنید.
 
[تصویر: prevent-colds1-2.jpg]
بسیاری از ویروس ها می توانند موجب سرماخوردگی شوند اما شایع‌ترین راینوویروس است
 
تمیز نگه داشتن دست ها و دور نگه داشتن آنها از صورت
ممکن است متوجه نباشید اما احتمالا در طول روز بارها صورت خود را با دست لمس می کنید. مطالعه ای در سال 2008 نشان داد، شرکت کنندگان به طور میانگین 16 بار در هر ساعت صورت خود را لمس می کنند.
 
این کار به ویژه در فصول سرد می تواند مشکل آفرین باشد. زمانی که از طریق تماس با فردی دیگر یا سطوح آلوده به میکروب در معرض یک ویروس قرار می گیرید، امکان ورود آن به بدن در صورت عدم پاکسازی دست ها وجود دارد. ویروس ها می توانند از طریق تماس پوست با پوست مانند دست دادن نیز منتقل شوند.
 
از این رو، باید به نظافت دست های خود و دور نگه داشتن آنها از صورت تا حد امکان توجه داشته باشید زیرا می تواند از ورود میکروب ها به غشاهای مخاطی (بینی و دهان) و بیمار کردن شما پیشگیری کند.
دست های خود را به خوبی شستشو دهید. دست ها را حداقل به مدت 20 ثانیه با صابون شستشو دهید. اگر به آب و صابون دسترسی ندارید، از ضد عفونی کننده های دست استفاده کنید.
 
ضد عفونی کردن تلفن همراه
تلفن همراه یکی از دستگاه های پر استفاده در دنیای امروز محسوب می شود، از این رو با سطوح مختلف در تماس است.
مطالعه ای که توسط دانشگاه آریزونا در سال 2012 انجام شد، نشان داد که تلفن همراه ممکن است از نظر مقدار باکتری ها 10 برابر آلوده‌تر از صندلی توالت باشد.
 
برای پاکسازی این دستگاه ها می توانید از دستمال های ضد عفونی کننده استفاده کنید. این کار را زمانی که تلفن همراه خاموش است انجام دهید و با استفاده از یک دستمال یا پارچه نرم دیگر دستگاه خود را خشک کنید. در شرایطی که دستمال ها و مواد ضدعفونی کننده برای از بین بردن ویروس ها و باکتری ها خوب هستند، اما مواد موجود در آنها ممکن است به تلفن همراه آسیب برساند.
 
اختصاص زمان برای کسب آرامش
اضطراب و استرس می توانند توانایی سیستم ایمنی بدن برای مبارزه با عفونت را کاهش دهند. زمانی که با استرس و خستگی مواجه هستید، بدن هورمون کورتیزول ترشح می کند که ممکن است در توانایی بدن برای پیشگیری یا مبارزه با سرماخوردگی اختلال ایجاد کند.
برای کسب آرامش می توانید انجام یوگا، مدیتیشن، پیاده‌روی در فضای سبز، وقت گذرانی به همراه خانواده یا دوستان پس از کار یا هر فعالیت دیگر که به کسب آرامش در شما کمک می کند را مد نظر قرار دهید.
 
خواب کافی
طی یک مطالعه، پژوهشگران به 153 مرد و زن سالم قطره بینی حاوی راینوویروس داده و عادات خواب آنها را پیگیری کردند.
آنها دریافتند افرادی که به طور منظم کمتر از هفت ساعت در شب می خوابند، نسبت به آنهایی که هشت ساعت یا بیشتر می خوابند، سه برابر احتمال بیشتری دارد گرفتار سرماخوردگی شوند.
 
افزایش مصرف روی
نتایج یک پژوهش نشان داد که روی می تواند رشد ویروس ها را کاهش دهد. افزون بر این، مصرف روی به نظر می رسد که مدت زمان و شدت علائم بیماری را نیز کاهش می دهد.
اگرچه یک دوز مصرف خاص برای همه وجود ندارد، اما مطالعات صورت گرفته مصرف بیش از 75 میلی گرم در روز را مفید نشان داده اند. تامین روی از منابع غذایی بهتر از مصرف مکمل ها است. از منابع غذایی خوب برای روی می توان به گوشت، توفو، صدف چروک و عدس اشاره کرد.
 
[تصویر: prevent-colds1-1.jpg]
سرماخورگی یکی از بیماری های شایع در ماه های سرد سال است
 
استفاده از لیوان شخصی
زمانی که یکی از اعضای خانواده سرما خورده است، استفاده از لیوان های یک بار مصرف یا مشخص کردن لیوان هر فرد را مد نظر قرار دهید. این کار به پیشگیری از گسترش تصادفی ویروس کمک می کند.
درباره اشیا مشترک مانند تلفن، هوله یا لوازم غذاخوری بسیار مراقب باشید زیرا می توانند توسط فرد بیمار آلوده شده باشند.
 
افزایش مصرف پروبیوتیک ها
همه باکتری ها بد و مضر نیستند و انواع خوبی از آنها در روده انسان زندگی می کنند که در غذاهای پروبیوتیک مانند ماست، کلم ترش، و کامبوچا یافت می شوند و ممکن است سیستم ایمنی بدن را تقویت کنند. همچنین، باید به این نکته توجه داشت که دستگاه گوارش بخش بزرگی از سیستم ایمنی را در خود جای داده است.
 
مطالعه ای در سال 2014 که در نشریه Journal of Science and Medicine in Sport منتشر شد، نشان داد بازیکنان راگبی مصرف کننده مکمل پروبیوتیک، نسبت به آنهایی که دارونما دریافت کرده بودند، سرماخوردگی به مراتب کمتری را تجربه کرده اند.
 
پژوهش های بیشتری درباره این که پروبیوتیک ها می توانند ویروس ها را از بین ببرند باید انجام شود، اما مطالعات صورت گرفته نشان داده اند که این باکتری ها خوب در زمان بیماری و بروز علائم مفید هستند. به عنوان مثال، طی مطالعه ای که در نشریه British Journal of Nutrition منتشر شد، پژوهشگران دریافتند دانشجویانی که پروبیوتیک و دارونما دریافت کرده بودند به میزان مشابه دچار سرماخوردگی شده اند، اما شدت علائم و مدت زمان بیماری در آنهایی که پروبیوتیک دریافت کرده بودند، کمتر بود.
 
منبع:asriran.com
پاسخ
Thanks given by:
#2
علائم و راه‌های درمان سینوزیت

[تصویر: 97-08-12ba1175.jpg]
نایب رییس انجمن راینولوژی ایران علائم و راه‌های تشخیص و درمان سینوزیت را تشریح کرد.
دکتر ابراهیم رزم‌پا در گفت‌وگو با ایسنا، درباره بیماری سینوزیت گفت: سینوس‌ها حفره‌های بسته‌ای هستند که یک روزنه (مجرا) کوچک به سوی بینی دارند. 10 هزار لیتر هوایی  که روزانه استنشاق می‌کنیم، ابتدا توسط بینی قبل از این که وارد این مجراها شوند، تصفیه، گرم و مرطوب می‌شوند. هنگامی که مخاط بینی احتقان پیدا می‌کند هوا دیگر داخل سینوس‌ها نمی‌شود، بنابراین آن‌ها محل مناسبی برای رشد باکتری‌ها و عفونت‌های گوناگون می‌شوند. برخی از عوامل نیز بروز این حالت را تسهیل می‌کنند.
 
علائم بروز سینوزیت
وی درباره علائم سینوزیت گفت: از علائم بارز سینوزیت، عطسه، چشمان اشک‌آلود، آب‌ریزش بینی و یا گرفتگی بینی است. برخی اوقات نشانه‌های بیماری ادامه پیدا می‌کنند مثلا آبی که از بینی خارج می‌شود، به رنگ زرد در می‌آید و یک ماده‌ لزج بلغمی در قسمت عقب گلو پدیدار می‌شود. گرفتگی و انسداد بینی بیشتر شده و دردی کم و بیش مبهم در ناحیه‌ پیشانی یا صورت در قسمت سینوس‌های پیشانی و آرواره‌ای فکی احساس می‌شود، یا بوها خیلی کم و یا اصلا احساس نمی‌شوند.
 
عوامل خطر ابتلا به سینوزیت
این متخصص گوش و حلق و بینی درباره عوامل خطر ابتلا به سینوزیت گفت: یکی از عواملی که موجب بروز سنوزیت می‌شود، زکامی است که خوب مداوا نشده است. پنج تا 10 درصد از زکام‌هایی که در درمان آن‌ها بی‌توجهی شده، به صورت سینوزیت در می‌آیند. اگر شما مستعد ابتلا به این نوع عفونت هستید، زکام خود را قبل از این که سینوس‌هایتان درگیر شوند، درمان کنید (‌به وسیله قطره‌های ضدعفونی کننده، داروهای استنشاقی و ... ).
 
وی افزود: یکی دیگر از عوامل ابتلا به سینوزیت، عامل محیطی است. سرما، اتمسفر مرطوب یا خیلی خشک ( فضای بسیار گرم، هوای راکد اتاق و ... ) تغییرات اقلیمی شدید، آلودگی هوا و ... عواملی هستند که اهمیت‌شان با توجه به حساسیت هر شخص تغییر می‌کند.
 
رزم‌پا با بیان اینکه آلرژی به تمام مواد حساسیت‌زا مانند پشم گربه، حشرات و ...  نیز می‌تواند در بروز سینوزیت مؤثر باشد، گفت: عفونت دندان نیز از عواملی است که در بروز سینوزیت تاثیرگذار است؛ چراکه دندان‌های آسیا و پیشین فک بالایی نزدیک به سینوس‌های فکی آرواره‌ای هستند. در این زمینه دو حالت وجود دارد؛ یا دندان عفونت دارد یا قسمتی از پر کردگی دندان وارد یکی از مجاری سینوسی آرواره‌ای شده است. در صورت احتمال چنین پیشامدی حتما با دندانپزشک مشورت شود. با این حال حتی با مداخله دکتر ممکن است سینوسی که منشا آن عفونت دندانی است، باز هم تداوم پیدا کند. همچنین بروز سینوزیت می‌تواند مادرزادی (انحراف تیغه بینی، مجراهای سینوسی بسیار تنگ، پولیپ بینی) باشد و یا بر اثر سانحه اتفاق افتد.
 
راه‌های تشخیصی سینوزیت
وی درباره راه‌های تشخیصی سینوزیت گفت: مهم‌ترین فاکتور برای تشخیص سینوزیت معاینه و شرح حال بیمار است، اما برای تشخیص نوع سینوزیت و قطعیت آن از روش‌های تشخیصی مانند سی تی اسکن استفاده می‌شود. روش آندوسکوپی تشخیصی نیز زمانی انجام می‌شود که سینوزیت  فرد درمان نشود و کاندیدای جراحی باشد.
 
راه‌های درمانی سینوزیت
رزم‌پا درباره راه‌های درمانی سینوزیت نیز گفت: برای درمان و مداوای سینوزیت شدید باید در ابتدا علت بروز سینوزیت مشخص شود و زمانی که علت مشخص شد، راه درمانی برای بیمار تجویز می‌شود. برای مثال زمانی‌ که علت آلرژی باشد، باید از آنتی‌هیستامین، بخور و سرم شست‌وشو استفاده کرده و عوامل آلرژی‌زا را حذف کنیم.
 
وی افزود: بهترین روش درمان سینوزیت، درمان طبی است. درمان طبی نیز به نوع سینوزیت بستگی دارد که حاد باشد یا مزمن. اگر سینوزیت حاد باشد برای درمان، آنتی بیوتیک، داروهای ضداحتقان و مصرف زیاد مایعات تجویز می‌شود. در درمان سینوزیت نکته مهم این است که مصرف دارو در طول دوره درمان مهم است و باید دو تا سه هفته مصرف دراوها و آنتی بیوتیک‌ها ادامه داشته باشد.
 
رزم‌پا با بیان اینکه در مواردی که سینوزیت با روش طبی و دارویی درمان نمی‌شود، از روش جراحی استفاده می‌شود، گفت: روش جراحی برای گروهی که به طور مادرزادی سینوزیت دارند، مناسب‌تر است. البته بعد از درمان جراحی نیز درمان دارویی برای فرد تجویز می‌شود. مناسب‌ترین روش جراحی در حال حاضر روش آندوسکوپی است. در این روش به طور دقیق سینوس‌ها جراحی و درمان می‌شوند.
 
وی ادامه داد: بیمارانی که کاندیدای جراحی هستند، ابتدا با روش آندوسکوپی تشخیصی، آزمایش می‌شوند. بعد از اینکه روش جراحی برای آن‌ها تشخیص داده شد، از روش آندوسکوپی جراحی برای درمان آن‌ها استفاده می‌شود. آندوسکوپی تشخیصی بدون درد و بی‌هوشی و با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود؛ در حالی که آندوسکوپی جراحی با بی‌هوشی و در اتاق عمل انجام می‌شود.
 
رزم‌پا در پایان در توصیه به افرادی که سینوزیت دارند، گفت: افرادی که سینوزیت دارند نباید در معرض تغییرات آب‌وهوایی باشند. همچنین در معرض باد مستقیم قرار نگیرند. توصیه دیگر ما این است که مایعات بیشتر مصرف کنند.
پاسخ
Thanks given by:
#3
درمان‌های خانگی عفونت‌های سینوسی

برترین ها - ترجمه از هدی بانکی: شما چه مکررا سینوزیت داشته باشید و چه فقط یکبار سینوس‌های‌تان عفونت کرده باشند، می‌دانید که درد و فشار در صورت‌ آنقدر زیاد است که شما را به سمت داروها بکشاند.

اما موسسه ملی سلامت در مورد مصرف غیرضروری آنتی بیوتیک‌ها هشدار داده است.
بیشتر مشکلات سینوسی عامل ویروسی دارند که آنتی بیوتیک درمان‌شان نخواهد کرد. و حتی عفونت‌های سینوسی با منشاء باکتریایی نیز با مصرف آنتی بیوتیک، بهبود سریع‌تری نخواهند داشت.
خوشبختانه راهکارهای طبیعی متنوعی وجود دارد که می‌تواند این عفونت و درد را به طور موثر تسکین بدهد.
سینوزیت چیست؟
مشکلات سینوزیت زمانی به وجود می‌آیند که ترشحات در حفره‌های پشت صورت جمع می‌شوند، در نتیجه یکی یا چند تا از این حفره‌ها متورم یا ملتهب می‌شوند.
در برخی از افراد مخصوصا آنهایی که آسم یا آلرژی دارند، این اتفاق مکررا می‌‌افتد و منجر به فشار مداوم در اطراف بینی ، تراوشات بدطعم، سر درد، خستگی و یا سایر علائم می‌شود.
[تصویر: 1871115_645.jpg]
راهکارهای ساده‌ی طبیعی برای کمک به دفع ترشحات
در بسیاری از موارد درمانهای خانگی مثلا روش‌هایی که مادرها و مادربزرگها توصیه می‌کنند، می‌توانند سینوسهای ملتهب را تسکین بدهند. این روش‌ها، راههای هوایی ملتهب را آرام کرده و جریان ترشحات را افزایش می‌دهند، در نتیجه چندان احساس گرفتگی نخواهید داشت.
1. صورت‌تان را گرم کنید یا بخور دهید
یکی از موثرترین راهکارهای خانگی، گرم و مرطوب کردن راههای سینوس است. استنشاق بخار کمک می‌کند بافت سینوس‌ها نرم شده و به شما احساس بهتری بدهد.
می‌توانید زیر دوش آب داغ بایستید یا دراز بکشید و کمپرس گرم روی بینی و گونه‌ها بگذارید.
کاسه‌ی بزرگی را از آبجوش پُر کنید، حوله‌ای روی سرتان بیندازید و بخار را نفس بکشید. می‌توانید یکی دو قطره عصاره اکالیپتوس در بخورتان بریزید. عصاره‌ی اسطوخودوس یا بابونه نیز می‌توانند حال‌تان را بهتر کنند.
2. سینوس‌ها را با محلول آبنمک شستشو دهید تا از عفونت پیشگیری کنید
شستشوی سینوس‌ها با محلول آبنمک باعث می‌شود میکروبها و ترشحاتی که راههای سینوس را مسدود کرده‌اند خارج شوند. می‌توانید از قوری سینوس شور برای این کار استفاده کنید.
کارشناسان توصیه می‌کنند حتما از آب مقطر یا سرم آبنمک برای شستشوی سینوس‌ها استفاده کنید (می‌توانید آب معمولی را سه تا پنج دقیقه بجوشانید تا استریل شود) تا احتمالا انگل یا میکروبی وارد سینوس‌های‌تان نشود.
3. یوگا می‌تواند به تخلیه‌ی ترشحات از سینوس‌ها کمک کند
اگر دچار عفونت سینوس هستید، یکی از حرکات یوگا که در آن، سرتان بالا قرار می‌گیرد کمک‌تان خواهد کرد بدون اینکه به سینوس‌های‌تان فشار وارد کنید، احساس بهتری داشته باشید. یکی از حرکت‌های توصیه شده، حرکت Cobbler’s Pose درازکشیده است:
[تصویر: 1871116_130.jpg]
1. یک بالشتک یا پتوی لوله شده زیر کمرتان بگذارید و روی زمین یا تخت دراز بکشید. سرتان بالاتر از بدن قرار بگیرد.
2. زانوها را خم کنید و کف پاهای را به هم بچسبانید، می‌توانید حوله‌ای لوله شده زیر زانوها قرار دهید تا راحت‌تر باشید.
3. دستها را طرفین‌تان رها کنید و تا هر زمانی که راحت هستید در این وضعیت بمانید.
4. با گذاشتن دستها روی زمین و فشار وارد کردن بر آن، از این وضعیت خارج شده و بنشینید.
4. می‌توانید مکملی مانند آنزیم برومولین مصرف کنید
برومولین، ترکیبی از آنزیم‌هایی است که در گیاه آناناس موجود بوده و به عنوان مکمل غذایی فروخته می‌شود. می‌توانید این مکمل را به صورت پودر یا کپسول و گاهی در ترکیب با عنصرهای دیگر مصرف کنید.
هرچند برومولین طبیعی است اما به این معنی نیست که عوارض جانبی ندارد. برخی از افراد ممکن است واکنش آلرژیک نشان دهند یا ضربان قلب‌شان بالا برود.
5. کوئرستین را امتحان کنید: گیاه قدرتمندی که شاید نامش را نشنیده باشید
کوئرستین یک عنصر گیاهی است که در هر چیزی از پیاز و سیب گرفته تا چای سبز و ... وجود دارد. کوئرستین مانند خیلی از عنصرهای گیاهی، یک آنتی اکسیدان است.
کوئرستین می‌تواند سلول‌هایی را که هسیتامین ترشح می‌کنند کنترل کند؛ هیستامین ماده‌ی شیمیایی است که تولید ترشحات را در سینوس‌ها افزایش می‌دهد. کوئرستین را به صورت مکمل نیز می‌توانید مصرف کنید.
6. نوشیدن مایعات به کاهش درد سینوس‌ها و شل شدن ترشحات کمک می‌کند
نوشیدن آب و مایعات کافی کمک می‌کند سینوس‌ها مرطوب بمانند و احساس بهتری داشته باشید و همچنین، از سفتی و چسبناکی ترشحات سینوس کاسته شده و راحت‌تر بتوانید تخلیه‌شان کنید.
[تصویر: 1871117_694.jpg]
اگر علائم‌تان بیش از یک هفته ادامه پیدا کردند، به پزشک مراجعه کنید. پزشک درصورت نیاز برای‌تان آنتی بیوتیک تجویز خواهد کرد. تب بالا، تورم اطراف چشمها و قرمزی و التهاب پوست از علائم عفونت سینوس‌ها هستند.
پاسخ
Thanks given by:
#4
کدام دارو برای کدام سرما خوردگی؟

برترین ها - ترجمه از هدی بانکی: هر ساله میلیونها نفر دچار سرماخوردگی می‌شوند و بیشتر افرد دو تا سه بار در سال سرما می‌خورند. چیزی که ما آن را سرماخوردگی معمولی می‌دانیم، معمولا یکی از 200 گونه رینوویروس است. از آنجاییکه سرماخوردگی‌ها ناشی از ویروسی هستند که درمانی برای آن وجود ندارد، هیچ راه ثابتی برای پیشگیری از آنها یا برطرف کردن‌شان وجود ندارد.

اما داروهای OTC یا موجود روی پیشخوان داروخانه‌ها می‌توانند علائم را تسکین داده و تاثیر سرماخوردگی بر فعالیت روزمره را کمرنگ‌تر کنند. بیشتر داروهای سرماخوردگی، بیش از یک علامت را تخفیف می‌دهند، بنابراین شناختن شدیدترین علائم‌تان کمک زیادی به شما می‌کند که بر اساس تسکین این نشانه‌ها، داروها را انتخاب کنید.

مراقب باشید دو دارویی را که حاوی عناصر فعال مشترک هستند با هم مصرف نکنید، چون ممکن است دچار اوردوز شوید. در نتیجه عوارض جانبی بیشتری خواهید داشت یا شاید دچار مشکلات دیگری شوید. همیشه برچسب‌ روی محصول را خوب بخوانید و تاریخ تولید و انقضای دارو را چک کنید.

بهترین داروی سرماخوردگی برای سر درد سینوسی

[تصویر: 1938117_304.jpg]

وقتی علائم گرفتگی به سینوس‌های‌تان می‌رسند می‌توانند به کاسه سر فشار وارد کرده و راههای هوایی‌تان را مسدود کنند. سر درد سینوسی معمولا اصلی‌ترین نشانه‌ی سر درد ناشی از سرماخوردگی است. برای درمان سر درد سینوسی، باید بررسی کنید آیا دردتان ناشی از انسداد سینوس‌هاست یا انسداد خود ِ راههای هوایی بینی. ایبوپروفن یا ناپروکسن می‌تواند این درد را کاهش بدهد.

یک داروی ضد احتقان مانند پزودوافدرین می‌تواند گرفتگی را برطرف کند اما شاید لازم باشد چند بار مصرفش کنید تا فشار سینوسی‌تان برطرف شود.

بهترین داروی سرماخوردگی برای آبریزش بینی

آبریزی بینی یکی از راههایی است که بدن‌تان محرک‌هایی را که راههایی هوایی را ملتهب می‌کنند دفع می‌کند. آبریزش بینی دردسرساز بوده و احساس ناخوشایندی دارد. اگر برای آبریزش بینی‌تان، داروی ضد احتقان مصرف کنید، علائم‌تان بدتر خواهند شد زیرا این داروها، ترشحات بدن را رقیق می‌کنند.

به همین دلیل، دیفن‌هیدرامین می‌تواند داروی بهتری برای کاهش آبریزی بینی باشد. دیفن‌هیدرامین یک آنتی هسیتامین است، یعنی واکنش طبیعی بدن نسبت به محرک‌ها و پاتوژن‌ها را کاهش می‌دهد. این دارو ممکن است موجب خواب آلودگی و سرگیجه شود و به همین علت بهتر است آن را در زمان خواب مصرف کنید.

بهترین داروی سرماخوردگی برای گرفتگی بینی

گرفتگی بینی می‌تواند این حس را به شما بدهد که برای گرفتن هوا مجبورید بجنگید، و ممکن است حتی بعد از برطرف شدن سایر علائم، همچنان در سینوس‌های‌تان جا خوش کند. برای کاهش گرفتگی بینی، یک داروی ضداحتقان حاوی پزودوافدرین مصرف کنید. این دارو، ترشحاتی را که بدن‌تان تولید می‌کند رقیق کرده و با کاهش التهاب راههای هوایی می‌توانید راحت‌تر نفس بکشید. فنیل افرین هم یک داروی ضداحتقان دیگر است که برای رفع گرفتگی بینی موثر است.

بهترین داروی سرماخوردگی برای تب و بدن درد

[تصویر: 1938118_224.jpg]

تب و بدن درد ناشی از التهاب در بدن هستند. درمان التهاب می‌تواند از درد و تب کم کند. تب و بدن درد با ایبوپروفن به خوبی درمان می‌شوند. ایبوپروفن مانند ناپروکسن یک داروی ضد التهابی غیراستروئیدی است. استامینوفن نیز یک داروی مسک دیگر است که می‌تواند تب و بدن درد را تخفیف بدهد.

بهترین داروی سرماخوردگی برای سرفه و گلو درد

اگر علت گلو دردتان سرفه است باید دارویی مصرف کنید که دکسترومتورفان داشته باشد. دکسترومتورفان به کنترل سیگنال‌هایی که مغز برای سرفه کردن به بدن می‌فرستد کمک می‌کند. این دارو می‌تواند علائم سرفه‌‌های‌تان را کاهش داده و در نتیجه گلو درد را تسکین بدهد، اما علت سرفه را درمان نخواهد کرد.

برخی از داروهایی که حاوی دکسترومتورفان هستند دارای عنصری به نام گایافنزین نیز هستند. این عامل، ترشحات را رقیق کرده و باعث می‌شود سرفه‌های‌تان خلط دار شوند، یعنی سرفه می‌کنید تا ترشحات چسبناکی که ناراحت‌تان می‌کنند خارج کنید.

بهترین داروی سرماخوردگی برای شب و وقت خواب

آنتی هیستامین‌ها می‌توانند سرفه را قطع کرده و ضمنا خواب آلودتان کنند. داروهایی که حاوی آنتی هیستامین، دوکسیلامین یا دیفن‌هیدرامین هستند کمک‌تان می‌کنند زمانی که سرماخورده‌اید راحت‌تر بخوابید.

بهترین داروی سرماخوردگی برای کودکان و نوزادان

[تصویر: 1938119_945.jpg]

در مورد درمان سرماخوردگی کودکان و نوزادان باید با پزشک مشورت کنید. از دادن خودسرانه دارو به بچه‌های کوچک خودداری کنید.

وزن و سن و رشد و شدت علائم کودک‌تان به پزشک کمک می‌کند نوع دارو و دوز مصرفی آن را مشخص کند. اگر کودک کمتر از 6 ماه داشته باشد برای پایین آوردن تب و تسکین ناراحتی‌ او، استامینوفن کافیست. گرفتگی، سرفه، گلو درد و سایر علائم نیز با راهکارهای خانگی نیز قابل کنترل‌اند. استفاده‌ی بیش از اندازه از داروهای سرماخوردگی برای کودکان می‌تواند عوارض جدی به دنبال داشته باشد. انواع ایبوپروفن، آنتی هیستامین و ضدسرفه‌هایی که مناسب کودکان هستند نیز برای بچه‌های دو سال و بالاتر در داروخانه‌ها در دسترس‌اند. برای بچه‌های بزرگتر از یک سال نیز می‌توانید از عسل به عنوان ضد سرفه استفاده کنید.

بهترین داروی سرماخوردگی برای افراد مبتلا به فشار خون بالا

دارهای ضداحتقان ممکن است برای آنهایی که فشار خون بالا دارند خطرناک باشند. توصیه می‌شود این افراد از مصرف داروهایی که حاوی عناصر فعال زیر هستند اجتناب کنند:
 • پزودوافدرین
 • افدرین
 • فنیل افرین
 • نفازولین
 • اکسی متازولین
افراد دچار فشار خون بالا می‌توانند از یک اکسپکتورانت مانند دکسترومتورفان استفاده کنند و به دنبال داروهای OTC باشند که مخصوص افراد دچار فشار خون بالا تولید و ساخته شده‌اند. اگر درمورد تداخل داروهای سرماخوردگی با داروی فشار خون‌تان مطمئن نیستید با پزشک‌تان مشورت کنید.

راهکارهای طبیعی برای سرماخوردگی

برای تسکین علائم سرماخوردگی‌تان راههای خانگی زیر را امتحان کنید:

خوب استراحت کنید

خواب و استراحت، مهمترین چیزی است که به بدن‌تان در مبارزه با سرماخوردگی کمک می‌کند.

[تصویر: 1938120_508.jpg]

آب کافی بنوشید

هیدراته نگه داشتن بدن با آب یا دمنوش‌های گیاهی، ترشحات را رقیق کرده، گرفتگی را برطرف کرده و به بدن در جنگ با ویروس‌ سرماخوردگی کمک می‌کند.

بخور آب داغ بدهید

استنشاق بخار آب داغ، ترشحات را آبکی کرده و کمک‌تان می‌کند راحت‌تر نفس بکشید.

از دستگاه رطوبت ساز استفاده کنید

استفاده از دستگاه بخور سرد یا رطوبت ساز در اتاقی که در آن می‌خوابید به پاکسازی راههای هوای‌تان کمک می‌کند.

مکمل روی

مکمل روی به سیستم ایمنی‌تان کمک می‌کند و می‌تواند از طول مدت بیماری بکاهد.

عسل

عسل، گلو را نرم می‌کند و از سرفه را تسکین می‌دهد.

[تصویر: 1938121_643.jpg]

سیر

سیر خاصیت ضدعفونی کنندگی و ضدمیکروبی دارد و از سیستم ایمنی‌تان حمایت می‌کند. مکمل سیر، غره غره کردن با عصاره سیر و یا حتی خوردن سیر خام، دوره‌ی بهبودی‌تان را سرعت می‌دهد.

آنتی بیوتیک‌ها برای سرفه و سرماخوردگی

آنتی بیوتیک‌ها کمکی به درمان سرماخوردگی نمی‌کنند، بلکه Tقط عفونت‌های باکتریایی را درمان می‌کنند. سرماخوردگی‌ها عموما منشا ویروسی دارند. اگر دچار عفونت ثانویه باکتریایی شدید، خودردمانی نکنید؛ پزشک‌تان باید در مورد نوع درمان‌ شما تصمیم بگیرد.

[تصویر: 1938122_315.jpg]
پاسخ
Thanks given by:
#5
درمان آبریزش بینی کودک به روش خانگی

وب‌سایت اوما: آبریزش بینی در بین کودکان مشکلی رایج است. این مسئله زمانی اتفاق می افتد که حفره بینی با مایع مخاط پر می شود. رنگ مخاط سفید یا زرد یا سبز می باشد.آبریزش نشانه سرماخوردگی است. در کودکان، آبریزش می تواند نشانه گریه کردن و در معرض هوای سرد بودن باشد.
[تصویر: 1949487_840.jpg]
آبریزش بینی باعث تب، سرفه، گلودرد، عطسه، معده درد، به هم خوردن زمان خواب و به هم خوردن اشتها می شود. والدین باید درباره درمان آبریزش کودکان صبور باشند. دارو این مشکل را حل نمی کند و در یک روز نیز آبریزش از بین نمی رود.
چه چیزی باعث آبریزش کودک می شود؟
1- آلرژی: آبریزش بینی در حالت آلرژی معمولا با عطسه و / یا قرمزی یا خارش چشم همراه است.
2- گرفتگی بینی نوزاد تازه متولد شده: اگر نوزاد شما آبریزش بینی بدون علائم دارد، احتمالا به خاطر وجود مخاط در سیستم او است که بدن او انباشته شده است (گرفتگی بینی نوزاد: 4 علت،5 علامت، 4 درمان).
3- قرار گرفتن در معرض هوای سرد: اگر کودک شما آبریزش بدون نشانه های دیگر دارد، می تواند به علت قرار گرفتن در معرض هوای سرد و یا خوردن غذای تند باشد.
نکته: بعد از تمیز کردن بینی کودک، دست های او را بشویید و دستمال های کثیف را بیرون بریزید تا از گسترش میکروب ها جلوگیری شود.
[تصویر: 1949490_778.jpg]
4- سرماخوردگی: کودک مبتلا به آبریزش ناشی از سرماخوردگی علائمی مانند تب خفیف، سرفه، گلودرد، آبریزش چشم و عطسه دارد (درمان سرفه شدید کودکان).
5- آنفلوآنزا: آنفلوآنزا شدیدتر از سرماخوردگی است و آبریزش ناشی از آنفولانزا همراه با علائمی چون لرز (درمان خانگی تب کودکان)، درد عضلانی، گلودرد، سرگیجه و از دست دادن اشتها می باشد.
6- گیر کردن یک جسم خارجی در بینی: اگر چیزی در بینی کودک گیر کرده باشد، آبریزش بینی همراه با ترشحات خونی و / یا درد مشاهده می کنید. شایع ترین علت آبریزش بینی در کودکان سرماخوردگی است (شربت سرماخوردگی کودکان ) و داروهای بدون نسخه زیادی وجود دارد که مخاط تولید شده توسط آبریزش بینی را خشک می کنند.
درمان:
1- محلول آب نمک: آب نمک یکی از بهترین روش های درمان آبریزش بینی است. آب نمک باعث شل شدن مخاط و خروج راحت تر آن می شود. همچنین مجرای تنفسی نیز تمیز می شود و کودک راحت تر نفس می کشد.

 • محلول آب نمک را با استفاده از یک چهارم قاشق چایخوری نمک به همراه یک لیوان آب در حال جوش تهیه کنید و بگذارید در دمای اتاق سرد شود.

 • چند قطره از محلول را داخل بینی بریزید و سر کودک را بالا نگه دارید.

 • با گرفتن یکی از حفره های بینی، مخاط حفره دیگر را خالی کنید.

 • این کار را برای حفره دوم نیز انجام دهید.

 • این کار را روزی سه بار انجام دهید.
2- بخور: استنشاق بخار باعث خروج راحت تر مخاط بینی می شود. این کار به کودک کمک می کند بهتر بخوابد بنابراین زودتر بهبود می یابد.
[تصویر: 1949489_793.jpg]
برای کودکان خیلی کوچک، حمام را با بخار پر کنید و دوش آب گرم را باز کنید. کودک را داخل حمام ببرید و ده تا پانزده دقیقه همراه او در حمام بنشینید. این کار را روزی دو تا سه بار انجام دهید.
برای کودکان بزرگتر، از بخور استفاده کنید. با کودک کنار یک ظرف آب داغ بنشینید و سرتان را روی ظرف نگه دارید. به مدت پنج تا ده دقیقه هوای گرم را استنشاق کنید سپس بینی کودک را خالی کنید. این کار را روزی چند بار انجام دهید.
3- روغن اوکالیپتوس: اوکالیپتوس باعث کاهش آبریزش بینی و علائم بیماری می شود. این روغن کودک را از شر مخاط رها می کند.

 • چهار تا پنج قطره روغن اوکالیپتوس در آب گرم بریزید و به کودک اجازه دهید ده دقیقه در آن بازی کنید. این کار را روزی دو بار تکرار کنید.

 • ده قطره روغن اوکالیپتوس در نصف پیمانه روغن زیتون بریزید. سینه کودک را با این مخلوط ماساژ دهید (به خصوص پیش از خواب).
4- ریحان: روش درمان دیگر ریحان می باشد. این ماده خواص ضدباکتریایی، ضد قارچ و ضد ویروس دارد که از آبریزش بینی جلوگیری می کند. این ماده همچنین باعث قوی تر شدن سیستم دفاعی کودک می شود.

 • برای کودکان جوان تر برگ ریحان با مقدار کمی شکر زرد مخلوط کنید تا دو بار در روز بخورند.

 • برای کودکان بزرگتر، برگ تازه ریحان را به کودک بدهید پیش از صبحانه و پیش از خواب بجود.

 • یک قاشق غذاخوری آب برگ ریحان تازه را بگیرید. آّب ریحان را با مقدار مساوی آب زنجبیل، آب لیمو و عسل مخلوط کنید. این مخلوط را روزی دو تا سه بار به کودک بدهید.
5- عسل: عسل یکی دیگر از درمان هایی است که برای کودک بالای دو سال استفاده می شود. برای کودکان کوچکتر عسل نباید استفاده شود زیرا باکتری تولید می کند که موجب مسمومیت غذایی حاد می شود. خواص ضدباکتری، آرامش دهنده و ضد ویروسی عسل به کاهش علائم آبریزش بینی کمک می کند. همچنین به سرفه و گلو درد نیز کمک می کند (علت و درمان عفونت چشم کودکان).

 • یک تا دو قاشق چایخوری عسل خام را در یک لیوان آب گرم بریزید.محلول را روزی دوبار به کودک بدهید.

 • یک قاشق غذاخوری عسل را با نصف قاشق چایخوری آب لیموی تازه در یک لیوان آب گرم بریزید. وقتی محلول گرم است آن را به کودک بدهید. روزی دوبار این کار را انجام دهید.
6- بابونه: برای کودکانی که حداقل یک ساله هستند، بابونه باعث از بین رفتن آبریزش بینی می شود. این گیاه سیستم ایمنی را نیز تقویت می کند. همچنین با استفاده از خواص آنتی هیستامین، عطسه را نیز کاهش می دهد.

 • یک قاشق چایخوری بابونه خشک را در دو لیوان آب در حال جوش بریزید.

 • محلول را به مدت پنج دقیقه بپوشانید.

 • سپس عسل به آن بیفزایید.

 • این چای را روزی دوبار به کودک بدهید.
7- سوپ گرم مرغ: برای کودکان بالای یک سال، سوپ مرغ باعث کاهش آبریزش بینی می شود. سوپ مرغ باعث بهبود عملکرد سیستم دفاعی بدن می شود و از عفونت مجاری تنفسی جلوگیری می کند.بعلاوه سوپ مرغ مغذی و سبک است. سوپ مرغ خانگی با استفاده از مرغ، سبزیجاتی مانند هویج، اسفناج درست کنید. می توانید روزی دو تا سه بار سوپ به کودک بدهید.
[تصویر: 1949497_403.jpg]
8- حمام با اسفنج: اگر دمای بدن کودک پایین است و آبریزش بینی دارد، او را با آب سرد، با استفاده از اسفنج بشویید تا دمای بدنش به حالت نرمال برسد. حمام با اسفنج به کودک کمک می کند آرام شود و بهتر بخوابد بنابراین سریع تر بهبود می یابد.

 • برای کودکان کوچکتر از یک سال، روزی دو تا سه بار این کار را انجام دهید. یک حوله را در آب با دمای اتاق خیس کنید، آب اضافی را بگیرید و حوله را بر روی پاها و دستهای کودک بکشید.

 • برای کودکان بزرگتر، روزی دوبار حمام آب سرد مناسب است.
نکته: از آب خیلی سرد استفاده نکنید زیرا باعث افزایش دمای داخلی بدن می شود.
9- افزایش مقدار آب نوشیدنی: به کودک آب و مایعات زیاد بدهید تا بدن کم آب نشود. کم آب نشدن بدن به خروج مخاط کمک می کند. همچنین به راحت تر سرفه کردن نیز کمک می کند.درمان سرفه در نوزاد نیز به روش خانگی امکانپذیر است.

 • اگر نوزاد هنوز شیر می خورد، شیر دادن را ادامه دهید. همچنین می توانید از شیر خشک نیز استفاده کنید.

 • برای کودکان بزرگتر، مقدار آب، آب میوه و نوشیدنی ها را افزایش دهید.
[تصویر: 1949488_797.jpg]
10- بخور سرد: باید یک دستگاه بخور سرد در اتاق خواب کودک قرار دهید تا هوای اتاق را مرطوب نگه دارد. این به شل شدن مخاط و خروج راحت تر آن کمک می کند. همچنین تنفس راحت تر می شود. یک دستگاه بخور سرد در اتاق کودک در هنگام خواب قرار دهید. این کار به راحت تر خوابیدن کودک کمک می کند. هیچ گاه در حالت خاموش آب در دستگاه بخور سرد نباشد. همچنین مخزن آن را تمیز کنید تا از نگهداری باکتری ها جلوگیری شود.
11- ماساژ روغن خردل: کمی روغن خردل را با aijwain ، سیر و heeng گرم کنید. اجازه دهید را به درجه حرارت ولرم برسد، سپس پشت و سینه کودک را دو بار در روز با این روغن ماساژ دهید.
12- زنجبیل و عسل: ترکیب زنجبیل و عسل از قدیم برای سرماخوردگی و سرفه استفاده می شد. بنابراین این یکی دیگر از درمان های خانگی موثر است. کمی زنجبیل رنده کنید و آب آن را فشار دهید. زنجیل را با عسل مخلوط کنید و سه بار در روز به فرزندتان بدهید و تفاوت را ببینید.
13- سر کودک را در خواب بالاتر بگذارید: این کار باعث می شود مخاط از کانال بینی بازگشت نکند و از تراکم مخاط جلوگیری می کند. زیر سر کودک حوله یا بالشت قرار دهید.
14- حمام گرم: بخار تولید شده توسط حمام گرم به رقیق شدن مخاط و خروج آن ها کمک می کند.
15- اسپری سالین و مکنده این روش به خصوص برای کودکانی که به اندازه کافی بزرگ نیستند و نمی توانند بینی خود را خالی کنند مناسب می باشد. اسپری سالین می تواند مخاط را رقیق کند و می توانید با یک مکنده بینی آن ها را بیرون بکشید. اسپری سالین برای کودکان بسیار کوچک نیز ایمن است. اسپری سالین یک روش ملایم و موثر برای رقیق شدن مخاط در بینی کودک است.
نحوه استفاده:

 • فرزند خود را در موقعیتی قرار دهید که سر او پایین تر از پاهای او باشد.

 • به آرامی یک قطره محلول را در هر سوراخ بینی بریزید.

 • بعد از یک یا 2 دقیقه، از یک مکنده برای خروج مخاط استفاده کنید. انتهای حبابی مکنده را فشار دهید، انتهای دیگر را وارد بینی کنید و به آرامی حباب را رها کنید.

 • این کار را برای سوراخ دیگر بینی تکرار کنید.
16- فین کردن!
ساده ترین راه برای کودکان بزرگتر فین کردن مرتب برای خروج مخاط از بینی می باشد. به کودک یادآوری کنید دستهایش را بعد از این کار شستشو دهد و هر بار که بینی خود را پاک می کند، دستمال کثیف را بیرون بیندازد.
[تصویر: 1949491_102.jpg]
نکات اضافی

 • به کودک یادآوری کنید هر چند ساعت بینی را خالی کند.

 • با استفاده از یک دستمال نرم بینی کودک را پاک کنید.

 • مقدار روغن زیتون بر روی بینی کودک قرار دهید تا از قرمز شدن آن جلوگیری شود.

 • کودک را در معرض عوامل حساسیت زا قرار ندهید.

 • هنگامی که کودک خواب است سر او را بالاتر قرار دهید.

 • غذاهای چرب و غذاهایی که سخت هضم می شوند به کودک ندهید.

 • اتاق کودک را گرم نگه دارید و لباس نازک تنش کنید.

 • کودک را در گهواره تکان دهید تا احساس آرامش کند.
پاسخ
Thanks given by:
#6
سرماخوردگی شما ویروسی است یا باکتریایی؟\
برترین ها - سهیل بالینی: ما بیشتر در فصل زمستان و اوایل بهار به سرماخوردگی مبتلا می‌شویم. این بیماری مسری با روابط ساده انسانی مثل دست دادن و روبوسی منتقل می‌شود. تشخیص عامل سرماخوردگی، ساده‌ترین راه درمان این بیماری است.
دو عامل مشخص برای ابتلا به سرماخوردگی وجود دارد. شایع‌ترین عامل، ویروس‌های متعدد آنفلوانزا هستند که معمولاً در یک زمان مشخص در جامعه نمایان می‌شوند و خیلی زود افراد مختلف را بیمار می‌کنند. عامل دوم باکتری‌ها هستند که در زمان‌هایی مختلف از سال، افرادی که از شرایط جسمی ضعیف‌تری برخوردار هستند را گرفتار می‌کنند.
[تصویر: 1988089_698.jpg]
تشخیص اینکه سرماخوردگی شما ویروسی است یا توسط یک باکتری خاص ایجاد شده با پزشک است. با این حال در ایران برای اغلب سرماخوردگی‌ها آنتی‌بیوتیک تجویز می‌شود. مصرف سرانه آنتی‌بیوتیک در ایران از مجموع تمامی کشور‌های خاورمیانه بیشتر است. این مصرف بی رویه، مقاومت‌های زیادی را به آنتی‌بیوتیک‌های مشهور ایجاد کرده است.
متأسفانه آزمون سرماخوردگی در بیمارستان‌ها و درمانگاه‌های ایران انجام نمی‌شود و به ندرت نمونه‌گیری از بیمار صورت می‌گیرد. همین موضوع باعث شده تا در بسیاری از بیماری‌های ویروسی، درمان بی‌اثر آنتی‌بیوتیکی تجویز شود. دارویی‌ای که نه تنها تأثیری در درمان بیماری ندارد، بلکه بدن بیمار را در مقابله با ویروس تضعیف می‌کند.
با تمامی انتقاداتی که به روند درمان سرماخوردگی در ایران وارد است، همچنان بهترین راه تشخیص مراجعه به پزشک است. عدم درمان بعضی از عفونت‌های باکتریایی خاص مثل استرپتوکوک می‌تواند منجر به بیماری‌های قلبی شود. درمان آنتی‌بیوتیکی در زمان مناسب ساده‌ترین راه پیشگیری از مشکلات پس از ابتلا به این باکتری است.
عفونت‌های ویروسی
ویروس‌ها معمولاً افراد بیشتری را در مدت‌زمانی کم مبتلا می‌کنند. سرماخوردگی‌های ویروسی اغلب با تب بالا و سرفه‌های شدید همراه است. سوزش گلو و احساس ضعف نیز از علائمی است که اکثر بیماران را آزار می‌دهد.
درصورتی‌که به ویروس آنفلوانزا دچار شده باشید، درجه تب بالاتر خواهد بود و البته بدن درد زیادی را نیز تجربه خواهید کرد. آنفلوانزا اگر در ۲ روز اول تشخیص داده شود با دارو‌های آنتی وایرال قابل درمان است، در غیر این صورت تنها راه درمان ابتلا به این بیماری، صبر، مصرف مایعات و استفاده از دارو‌های مسکن مانند استامینوفن است.
[تصویر: 1988092_273.jpg]
از عوامل ساده تشخیص آنفلوانزا، تب بالای یک درجه و بهتر شدن حال بیمار با استراحت است. ویروس‌های مختلف آنفلوانزا ممکن است تا ۱۴ روز در بدن بیمار باقی بمانند. از سوی دیگر عفونت‌های ویروسی دستگاه تنفسی می‌توانند خطرات زیادی را برای کودکان و سالمندان ایجاد کند. این گروه پرخطر معمولاً مدت زمان بیشتری را با این بیماری درگیر خواهند بود.
عفونت‌های باکتریایی
عفونت‌های باکتریایی معمولاً بیشتر از ۱۰ تا ۱۴ روز طول می‌کشند. تب با درجه بالا از نشانه‌های این بیماری نیست هرچند باید این موضوع را در نظر گرفت که عکس‌العمل بدن انسان ممکن است در شرایط مختلف.
باکتری‌ها ممکن است بعد از یک سرماخوردگی ساده کاملاً از بدن انسان بیرون نروند و ریه، گوش و یا حتی سینوس‌ها را درگیر کنند. درمان عفونت‌های سینوسی اغلب با آنتی‌بیوتیک انجام می‌شود. هرچند حساسیت‌ها، قارچ‌ها و در موارد بسیار معدود، ویروس‌هایی خاص می‌توانند از عوامل ایجادکننده سینوزیت باشند.
[تصویر: 1988090_350.jpg]
زمان از موضوعاتی است که در درمان عفونت‌های باکتریایی دستگاه تنفسی و گوش از ارزش بالایی برخوردار است. مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها باید در زمان مناسب و به صورت کامل انجام شود. بر خلاف باور‌های مرسوم، آنتی‌بیوتیک‌های خوراکی و درمان در بازه‌های زمانی طولانی‌تر از درمان تزریقی مؤثرتر هستند. هرچند در موارد شدید، دوز‌های بالای آنتی‌بیوتیک تزریقی تجویز می‌شود.
عفونت‌های باکتریایی - ویروسی
در کشور‌های در حال توسعه مانند ایران، نوع خاصی از بیماری سرماخوردگی به تعدد رخ می‌دهد. این نوع عفونت اغلب با یک سرماخوردگی ویروسی ساده آغاز می‌شود و با ضعیف شدن بدن بیمار، عفونتی باکتریایی مانند سینوزیت یا عفونت گوش نیز به بیماری افزوده می‌شود. شاید یکی از دلایل تجویز بالای آنتی‌بیوتیک برای سرماخوردگی در ایران، میزان بالای ابتلا به عفونت‌های باکتریایی - ویروسی باشد.
درمان این عفونت‌ها شباهت زیادی به درمان عفونت‌های باکتریایی دارد. انواعی از آنتی‌بیوتیک و گاهی حتی ترکیب دو نوع آنتی‌بیوتیک برای درمان عفونت باکتریایی تجویز می‌شود و بخش ویروسی نیز به زمان سپرده می‌شود. مصرف آب و ویتامین‌ها می‌تواند به درمان بیماری‌های ویروسی دستگاه تنفسی کمک کند. با این حال در اغلب موارد باید صبر کرد تا بدن انسان ویروس را نابود کند.
علائم عجیب سرماخوردگی
بیشتر ما سرماخوردگی را با علائمی مانند سرفه، آب‌ریزش بینی، تب و خستگی می‌شناسیم، اما گاهی علائمی نگران‌کننده در هر دو نوع سرماخوردگی وجود دارد که باید به آن‌ها توجه کرد. باکتری‌ها می‌توانند علاوه بر دستگاه تنفسی، دستگاه ادراری تناسلی و حتی دستگاه گوارش را نیز درگیر کنند. سوزش ادرار نشانه‌ای ساده است که باید بسیار جدی گرفته شود. از سوی دیگر درد معده و روده نیز در بعضی از سرماخوردگی‌ها قابل پیش‌بینی است.
[تصویر: 1988091_700.jpg]
درصورتی‌که که عفونت به سینوس رسیده باشد ممکن است شما احساس درد در جلوی سر و پیشانی را تجربه کنید. عفونت‌های گوش و سینوس می‌توانند منجر به علائم سرگیجه و عدم تعادل شوند. علائمی بسیار ناخوشایند و ترسناک که البته معمولاً به‌سرعت رفع می‌شوند.
درمان سرماخوردگی
همچنان بهترین راه برای درمان سرماخوردگی، پیروی از دستورات پزشک است. پیشنهاد می‌کنیم درصورتی‌که پزشک برای شما مصرف آنتی‌بیوتیک را مناسب دانست، دوره درمانی دارو را به طور کامل رعایت کنید. درصورتی‌که مصرف آنتی‌بیوتیک را مناسب نمی‌دانید، این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید. همواره می‌توانید دلایل تجویز آنتی‌بیوتیک یا هر داروی دیگر را از پزشک خود بپرسید. فراموش نکنید در نقطه مقابل، مصرف خودسرانه آنتی‌بیوتیک نه تنها بیماری شما را بهبود نخواهد بخشید، بلکه ممکن است شرایط و مدت زمان بیماری را نیز افزایش دهد.
علاوه بر مصرف دارو، استفاده زیاد از مایعات می‌تواند بهبود هر دو نوع سرماخوردگی را تسریع کند. ویتامین سی و انواع ویتامین ب. نیز در درمان سرماخوردگی مؤثر است. از روش‌های سنتی مانند بخور نیز می‌توانید استفاده کنید
پاسخ
Thanks given by:


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان