امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

[-]
کلمات کلیدی
کامپیوتر پنج بالا امنیتی امنیت نکته برای بردن

پنج نکته امنیتی برای بالا بردن امنیت کامپیوتر
#1
امنیت رایانه، راهکار مناسب برای بالا بردن امنیت رایانه، امنیت کامپیوتر شخصی، روش های مهم امنیت کامپیوتر، راه های افزایش امنیت کامپیوتر و جلوگیری از هک شدن، امنیت سیستم های کامپیوتری، روش های جلوگیری از هک شدن، جلوگیری از هک شدن کامپیوتر، ویروس رایانه ای، ویروس چیست، تشخیص آلوده بودن سیستم های کامپیوتری، خطرناک ترین ویروس کامپیوتری تاریخ بشر، علائم ویروسی شدن کامپیوتر، اسکن و حذف ویروس ها، انواع ویروس های کامپیوتری، نام ویروس های کامپیوتر، پیشگیری از ویروسی شدن کامپیوتر؛ این ها همگی واژه ها و عباراتی است که کرات در صفحه جستجوی مرورگرها دیده می شود و کاربران کامپیوتری در جستجوی پاسخی برای آنها هستند. در این مقاله به پنج نکته پایه امنیتی پرداخته می شود که می تواند نیاز کاربر به جستجوی واژه های مرتبط با امنیت و ویروس های کامپیوتری را مرتفع کند.

پنج نکته امنیتی برای بالا بردن امنیت کامپیوتر
بازار کامپیوتر و اسمارت فون در طی ده سال گذشته تحول بسیار چشمگیر و سریعی داشته است. شرکت ها تلاش می کنند سیستم های باریک تر، سریعتر، قوی تر و بهتری عرضه کنند.

در مقایسه با سال 2006-2007، امروزه به سادگی می توان دید که بسیاری از ابعاد زندگی بشر به کامپیوتر و گوشی هوشمند و دامنه ای از تجهیزات الکترونیک مختلف وابسته است. این وسایل بد نیستند، اما چاله های امنیتی وجود دارد که ربایندگان می توانند از آنها استفاده کرده و از سیستم کاربر بهره کشی کرده و اطلاعات حساس فردی یا مالی وی را بدزدند.

عده ای بر این باورند که نصب یک آنتی ویروس بر روی سیستم برای امنیت سیستم کافی است. اما برنامه های ضد ویروس بی نقص و کامل نیستند، بخصوص میکروسافت ویندوز دفندر. اگر برای امنیت سیستم خود فقط به یک برنامه آنتی ویروس متکی هستید، خود را در خطر قرار می دهید. نکات دیگری نیز وجود دارد که بایستی برای ایمن کردن کامپیوتر و تجهیزات الکترونیک خود رعایت نمود که در ادامه بحث می شوند.

پنج نکته امنیتی کامپیوتر که بایستی بشناسیم
پنج نکته امنیتی کامپیوتر که بایستی بشناسیم

توصیه می کنم که مطالب و نکات امنیتی زیر را مطالعه کرده و اطمینان حاصل کنید برای داشتن زندگی ایمن آنلاین و ایمنی در مقابل تهدیدهای آفلاین، این نکات را رعایت کنید.

نکات و رویکردهای ایمنی سیستم متنوع و زیادی وجود دارد. اما در این مقاله به نکات امنیتی ضروری پرداخته می شود که بایستی هر کاربر کامپیوتر از آنها مطلع باشد و اعمال کند. این نکات برای امنیت کامپیوتر کاربرد دارند و در مورد امنیت موبایل و تجهیزات موبایل در مقاله دیگری بحث خواهد شد.

1- یک برنامه ضد ویروس یا امنیت اینترنت استفاده کنید
برنامه ضد ویروس یا امنیت اینترنت

آیا مطمئن هستید که از خطر تمامی ویروس ها، بدافزارها و تهدیدات الکترونیک دیگر در امان هستید؟ حتی اگر تمام کارهایتان را به دقت انجام دهید، هنوز هم باید یک برنامه آنتی ویروس بر روی کامپیوتر خود داشته باشید. مهم نیست که از برنامه های رایگان یا پولی استفاده می کنید، اما باید یک برنامه آنتی ویروس روی سیستم عامل خود نصب کرده باشید.

کامپیوتر ممکن است توسط آسیب پذیری کوچک مرورگر به صورت آنی آلوده شود یا افزونه های مرورگر و کرک های نرم افزاری آلوده ای را خودمان اجرا کنیم. این نوع تهدیدها زیاد رایج نیست اما ممکن است رخ دهد.

حتی اگر مرورگر شما به روز و ایمن باشد، هنوز چاله های امنیتی زیادی در سیستم وجود دارد و روش حمله ویروس ها و هکرها بسیار خلاقه و بدیل است. بنابراین داشتن برنامه آنتی ویروس یک لایه امنیتی مهم است که برای محافظت از کامپیوتر در مقابل اینگونه آسیب پذیری ها استفاده می شود.

شما می توانید به راحتی برنامه های آنتی ویروس رایگان از قبیل زون آلارم را دانلود و استفاده کنید آنتی ویروس رایگان از قبیل زون آلارم را دانلود و استفاده کنید یا از برنامه های آنتی ویروس و اینترنت سکوریتی پرمیوم استفاده کنید. اما همیشه سئوال زیر وجود دارد:

بهترین نرم افزار ضد ویروس کدام است؟ از کدام برنامه ضد ویروس استفاده کنم؟

در مقالات قبلی بهترین های ضد ویروس رایگان و ضد ویروس پولی و همچنین ابزارهای حذف بدافزار و تهدیدهای امنیتی ارائه شده است. برای اطلاعات بیشتر می توانید به مقالات زیر رجوع کنید:

بهترین نرم افزارهای آنتی ویروس رایگان برای ویندوز 10
بهترین نرم افزارهای آنتی ویروس پرمیوم برای ویندوز 10
بهترین ابزارهای ضد بدافزار و تهدید امنیتی برای ویندوز 10
2- کنترل حساب کاربری کاربر (UAC) را غیر فعال نکنید
برنامه آنتی ویروس یا دیوار آتش (فایروال)

UAC به معنی کنترل حساب کاربری است، یک خصیصه ویندوز که به شما در پیشگیری از تغییر بی اجازه سیستم توسط ویروس ها و بدافزارها جلوگیری می کند. این خود شبیه به یک برنامه آنتی ویروس یا دیوار آتش (فایروال) اس که لایه امنیتی مهمی برای پیشگیری از ورود و آسیب ناشی از تهدیدها می گردد.

میکروسافت این خصیصه را در ویندوز های ویستا، 7، ویندوز 8.1 و ویندوز 10 تعبیه کرده است. در لحظه این خصیصه ویندوز یک ویژگی حال گیر و ناجور به نظر می آید، بخصوص هر برنامه ای که می خواهید باز کنید اول باید جواب سئوال امنیتی را بدهید و یکبار دکمه Yes را کلیک کنید. اما با گذر زمان و شنیدن خبرهای مربوط به آلودگی سیستم اطرافیان متوجه اهمیت آن می شوید.

در حقیقت این خصیصه ویندوز به شما در محافظت از کامپیوتر در مقابل برنامه های مخرب و تهدیدها خیلی کمک می کند. این ویژگی هر برنامه ای که دارای نمای مشکوک باشد را محدود کرده و به آن اجازه ویرایش سیستم را نمی دهد و از آن اجازه اجرا می خواهد.

3- نسبت به برنامه های غیرقابل اعتماد هوشیار باشید
این نکته مشهود به نظر می رسد، اما کاربران زیادی روزانه برنامه های بدون اطمینان را دانلود کرده و در سیستم خود نصب می کنند. نصب اینگونه برنامه ها می تواند عملی ارادی یا کاری تصادفی باشد.

بنابراین بایستی زمان دانلود و نصب برنامه های جدید بر روی کامپیوتر خود احتیاط کرد، بخصوص برنامه های رایگان. من نمیگویم که همه برنامه های رایگان بدافزار هستند. هرچند خیلی از ویروس ها و بدافزارها را در برنامه های کاربردی رایگان تلفیق می کنند یا برنامه های رایگان را دانلود و ویرایش می کنند و به بدافزار تبدیل کرده، مجددا برای دانلود و نصب عرضه می کنند. به همین دلیل بایستی زمان دانلود و اجرای برنامه های رایگان هوشیار بود و تنها نرم افزارهای رایگان معتبر را دانلود و نصب کرد. همچنین بهتر است برنامه های رایگان را مستقیما از وبسایت خود برنامه دانلود کرد تا از سایت های دیگر.

نکته مهم دیگر این است: هنگام دانلود برنامه های رایگان، روی هیچ بنر، لینک یا تصویری در سایت های غیر مطمئن کلیک نکنید. همچنین توصیه می شود که از باز کردن برنامه های اجرایی که به شما ایمیل می شود، جدا خودداری کنید. اگر برنامه را منبع مطمئنی برای شما ارسال می کند، از آنها بخواهید که به صورت فایل زیپ شده برای شما پیوست و ارسال شود که امکان اسکن قبل از اجرای برنامه را داشته باشید.

4- از رمز عبور ضعیف استفاده نکنید
از رمز عبور ضعیف استفاده نکنید

استفاده از رمز عبور ضعیف یک مشکل جدی است. پسوردهای ضعیفی مثل 123456 یا خود کلمه password و همانند اینها براحتی حدس زده می شوند و نیروهای رباینده ای که به شما حمله می کنند، براحتی می توانند آنها را تشخیص داده و دور بزنند. همچنین از بکارگیری یک پسورد ضعیف برای چند حساب پرهیز کنید که شما در معرض ریسک بالاتری قرار می دهد. بهتر است برای هر یک از حساب های خود یک پسورد جداگانه استفاده کنید و از بکارگیری قالب تکراری در رمز عبور پرهیز کنید، زیرا اگر یکی از رمز عبورهای شما لو رفت، مابقی حساب های شما هم تهدید نشوند.

اگر نگران فراموش کردن رمز عبور هستید، می توانید از یک اپلیکیشن مدیریت پسورد استفاده کنید یا از مدیریت پسورد سر خود مرورگرهایی مثل کروم یا موزیلا فایرفکس استفاده کنید.

5- همیشه نرم افزارهای خود را به روز نگهداری کنید
همیشه نرم افزارهای خود را به روز نگهداری کنید

امروزه همه ما روزانه از کامپیوتر خود با برنامه های مختلف استفاده می کنیم و روی هر کامپیوتری انبوهی از برنامه ها نصب است. بنابراین وجود چاله امنیتی و ریسک آلودگی ویروسی بالا است. شرکت های نرم افزاری تلاش می کنند که این چاله های امنیتی و ریسک ها را برطرف کنند. بنابراین به محض مشاهده یا دریافت گزارش رسوخ امنیتی، مشکل را رفع کرده و آپدیت جدیدی برای برنامه خود منتشر می کنند.

بنابراین حیاتی است که برنامه های مورد استفاده خود را به روزرسانی کنیم و از نسخه های آپدیت شده استفاده کنیم تا چاله های امنیتی و ریسک های شناخته شده پوشش داده شوند. این مسئله بویژه در مورد آپدیت کردن ویندوز مهم است. ویندوز به روز یکی از اقدامات مهم در پیشگیری از آلودگی سیستم عامل کامپیوتر است. بهتر است آپدیت خودکار ویندوز خود را فعال کرده و اجازه دهید ویندوز مرتب به روزرسانی شود. اگر با طریقه آپدیت ویندوز آشنا نیستید، مقاله آموزش آپدیت ویندوز 10 را بخوانید.

نتیجه گیری
امنیت کامپیوتر یک موضوع بسیار وسیع است، صنف های بزرگ و شرکت های مولتی میلیون دلاری هر ساله مبالغ هنگفی برای رفع چاله های امنیتی و ایمن نگهداشتن سیستم های خود صرف می کنند.
این منابع به عنوان مکمل یادگیری زبان آلمانی عالی هستند
21 راه طبیعی برای درمان گردش خون ضعیف و تقویت رگ های بدن
راهنمای کامل وجه شرطی در زبان فرانسه + مثال های ساده
12 فایده ی بینظیر کاکائو خالص (و راههای خوشمزه برای خوردن آن)


بنابراین بهترین راه برای بهبود امنیت کامپیوتر خود استفاده از نکات پایه فوق است، هرچند شما را 100 درصد درمقابل تهدیدهای امنیتی ایمن نمی کند. بهتر است سیستم خود را به برنامه ضد ویروس تجهیز کرده، سطح دسترسی کاربران را مشخص کرده و از کنترل حساب کاربری ویندوز استفاده کرد. همچنین از نرم افزارها و سیستم عامل نسخه آخر استفاده کرده و مرتب آپدیت نمود. بهتر است به صورت دوره ای و چند وقت یکبار ویندوز خود را عوض کرده و یک نسخه جدید نصب کرد. فایل های سیستم خود را شناخته و به محض ظهور فایل ناشناخته ای که قبلا وجود نداشته و حاصل اقدامات و کاربری شما نیست، دست به کار شوید.
پاسخ
Thanks given by:
#2
 ده نكته در مورد امنيت كامپيوتر شما

[تصویر:  sec1.jpg]

1- هيچ چيز را بدون دليل قبول نکنيد.مدتي را صرف آموختن در مورد امنيت سيستم خود کنيد.


2- از يک آنتي ويروس قابل اعتماد استفاده کنيد.آنتي ويروسي را انتخاب کنيد که کارنامه قابل قبولي داشته باشد.AV-Test.org و TuV معتبرترين آزمايشگاه هاي مستقلي هستند که در زمينه آنتي ويروس ها فعاليت مي کنند.

3- از يک ديواره آتش (Firewall) قابل اطمينان استفاده کنيد.نقدهاي مستقل بهترين راهنمايي براي شماست.برخي سيستم هاي عامل با يک ديواره آتش عرضه مي شوند که فقط ترافيک ورودي اطلاعات را کنترل مي کنند.از ديواره آتشي استفاده کنيد که هر دو سمت انتقال اطلاعات به شبکه اينترنت را کنترل کند.
 
4- ايميل هايي را که از طرف منابع نامشخص يا غيرقابل اعتماد براي شما فرستاده مي شوند را باز نکنيد.بسياري از ويروس ها از طريق پيام هاي ايميل گسترش مي يابند در نتيجه اگر هرگونه شک و بدگماني داريد از فرستنده بخواهيد هويت خودش را مشخص کند.
 
5- پيوست ايميل هاي رسيده با موضوعات مشکوک و يا غيرقابل انتظار را باز نکنيد.در صورتي که مي خواهيد آنها را باز کنيد، ابتدا آنها را بر روي هارد ديسک ذخيره کنيد و سپس با يک برنامه آنتي ويروس بروز شده کنترل کنيد.
 
6- ايميل هاي ناخواسته را بدون اينکه باز کنيد ، پاک کنيد.آنها را براي فرستنده شان بازگشت ندهيد و همچنين به آنها جواب ندهيد.اينگونه از پيام ها را در اصطلاح هرزنامه (Spam) مي نامند ، در غير اينصورت آدرس ايميل شما به عنوان يک آدرس معتبر در فهرست آنها ثبت شده و پس از آن شاهد هجوم ايميل هاي نامطلوب و ناخواسته خواهيد بود.

[تصویر:  sec2.jpg]

7- برخي نرم افزارها بصورت بالقوه خطرناک هستند و در صورتي که نصب آنها ضرورتي ندارد ، بايد از نصب شان خودداري کرد.براي مثال مي توان از نرم افزارهاي کنترل کامپيوتر از راه دور ، برنامه هاي اشتراک فايل نام برد.

 
8- سيستم و نرم افزارهايتان را در اسرع وقت بروزرساني کنيد.برخي سيستم هاي عامل و برنامه ها مي توانند بصورت خودکار بروزرساني شوند.از اين امکان بصورت کامل استفاده کنيد.استفاده نکردن از بسته هاي اصلاحي مي تواند سيستم عامل شما را در برابر خطراتي که اصلاح پذير هستند آسيب پذير نمايد.
 
9- هيچ فايلي رو بر روي کامپيوتر خود کپي نکنيد مگر اينکه از پاک بودن خود فايل و منبع آن مطمئن باشيد.از بي خطر بودن فايلي که قصد کپي کردنش را داريد در همان محل اوليه با کمک يک آنتي ويروس مطمئن شويد.
 
10- از اطلاعات شخصي مهمتان (اسناد،نامه ها ، تصاوير و غيره) نسخه پشتيبان تهيه کنيد.آنها را بر روي حافظه هاي قابل انتقال مانند CD يا DVD ذخيره کنيد و آرشيو فايلهايتان را در بيشتر از يک کامپيوتر نگه داريد.
ما را درشبکه ها اجتماعی دنبایل کنید 
آیدی کانال سورنا @gnsorena
آیدی اینستاگرام @gnsorena
پاسخ
Thanks given by:


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان