امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

[-]
کلمات کلیدی
استخوان بیماری ترین شایع های و مفاصل

شایع ترین بیماری های استخوان و مفاصل
#1
اسکلت بدن عضوى است که در سراسر عمر از نظر سوخت و ساز فعال است و اين خاصيت تنها در دورهٔ رشد و تا رسيدن به جثهٔ بزرگسالى ادامه ندارد. اين عضو محل ذخيرهٔ کلسيم، فسفر و پروتئين‌هائى است که در پاسخ به فشارها مدام تغيير شکل مى‌دهند و از نو ساخته مى‌شوند. بيمارى‌هاى استخوان به‌طور عمده شامل مواردى هستند که در سوخت و ساز استخوان اختلال ايجاد مى‌کنند.
هر نوع بیماری و یا صدمه ای که بر استخوان اثر بگذارد، جز گروه بیماری های استخوانی است. بیماری و آسیب های استخوانی علل عمده ناهنجاری های سیستم اسکلتی انسان است. با توجه به آن که اگر آسیب جسمی وارد شود ممکن است شکستگی اتفاق افتد، اما شکستگی یکی از دلایل بیماری های استخوانی است.

 پوکی استخوان
پوکی استخوان زمانی بروز می کند که استخوان ها به شکل خطرناکی ضعیف می شوند و احتمال شکستگی، به ویژه در مفصل ران، ستون فقرات و مچ دست را در شخص بالا می برند. پزشک میزان تراکم استخوان را آزمایش می کند تا ببینید آیا فرد به آن دچار شده است.
احتمال ابتلا به پوکی استخوان با بالا رفتن سن بیشتر می شود. تغییر رژیم غذایی، داشتن عادات ورزشی و مصرف بعضی داروها به کند شدن سرعت پوک شدن استخوان ها کمک می کند. همچنین به تمام افراد توصیه می شود روی حفظ تعادل و قدرت خود کار کنند تا از افتادن هایی که باعث شکستن استخوان می شود جلوگیری کنند.

 بيمارى پاژه
بيمارى پاژه عارضه‌اى با علت نامعلوم است که در آن نواحى‌اى از استخوان به‌صورت موضعى دچار نرمى مى‌شود. هر استخوانى ممکن است گرفتار شود ولى شايع‌ترين استخوان‌هاى درگير عبارتند از: لگن، ران، جمجمه، استخوان‌هاى بازو، استخوان ترقوه و مهره‌ها.
بيمارى پاژه اغلب به هيچ‌وجه علامت‌دار نمى‌شود و در پرتونگارى اتفاقى که به‌علت بيمارى‌هاى ديگر انجام مى‌گيرد، کشف مى‌شود. در ساير موارد ممکن است درد موضعى وجود داشته باشد که شب‌ها بدتر مى‌شود. در صورت گرفتارى جمجمه سردرد ممکن است بروز کند.
کرى و تغيير شکل جمجمه ممکن است ايجاد شود. استخوان‌ها همچنين ممکن است دچار تورم موضعى در محل ضايعات استخوانى شوند و اين ضايعات ممکن است گرم و حساس گردند و به‌ راحتى بشکنند. اگر اين ضايعات خيلى وسيع باشند، ممکن است در اثر افزايش زياد جريان خون داخل آنها، نارسائى قلبى ايجاد شود.

آرتریت روماتویید
آرتریت روماتویید  یا روماتیسم مفصلی هم مانند لوپوس، یک بیماری خود ایمنی است. سیستم دفاعی بدن به مفاصل و استخوان ها، اغلب در ناحیه دست و پا، حمله می کند. بیمار علاوه بر احساس درد و تورم، ممکن است احساس خستگی و تب هم داشته باشد. پزشک با تجویز دارو و در بعضی موارد جراحی به کنترل بیماری کمک می کند. خوردن منظم غذاهای ضد التهابی و انجام ورزش برای تقویت قلب و عضلات دیگر به منظور بهبود حرکت مفاصل هم از جمله نکات موثر در بهبود بیماری است.


 استئوپتروز - استخوان مرمری
به نظر می رسد بیماری استخوان مرمری طرف مقابل پوکی استخوان است، زیرا در این عارضه استخوان ها بسیار متراکم تر از حالت عادی می شوند. اما این به آن معنا نیست که استخوان ها قوی ترند؛ در واقع، با وجود تراکم بیش از اندازه همچنان سست و شکننده اند. این اختلال یک بیماری مادرزادی است، یعنی کودکان از لحظه تولد آن را با خود به همراه دارند.
این عارضه روی مغز استخوان هم تاثیر می گذارد، که مبارزه با عفونت، حمل اکسیژن و کنترل خونریزی را برای بدن دشوار می کند. درمان شامل دارو درمانی، مکمل درمانی، هورمون درمانی و گاهی اوقات جراحی است. انجام فیزیوتراپی هم در روند درمان موثر خواهد بود.

نرمى استخوان
نرمى استخوان در اثر کمبود ويتامين D ايجاد مى‌شود. شما ويتامين D را از دو منبع به‌دست مى‌آوريد:
۱. از غذاها مثل ماهى و لبنيات
۲. از تأثير آفتاب بر پوست.
در افرادى که از رژيم غذائى معمولى استفاده مى‌کنند، کمبود ويتامين D نادر است. اگرچه اين عارضه در افراد محبوس در خانه که از رژيم غذائى بسيار محدود نيز استفاده مى‌کنند ممکن است بروز کند. اين عارضه در افراد مبتلا به سوءجذب (به مبحث نشانگان‌هاى سوءجذب مراجعه کنيد). يا نارسائى مزمن کليه نيز مى‌تواند ايجاد شود.
   علامت اصلى نرمى استخوان درد و خشکى استخوان است. اين درد اغلب با التهاب مفصل اشتباه مى‌شود. در موارد بسيار شديد استخوان‌ها ممکن است به ‌راحتى بشکنند و يا تغيير شکل دهند، پاها خميده شوند و به‌دليل کوتاه شدن مهره‌ها اندازه قامت کاهش يابد.


دیابت نوع 1
دیابت نوع 1 معمولا در دوران کودکی، زمانی که استخوان ها هنوز در حال رشد هستند، آغاز می شود. در این بیماری، بدن انسولین کمی ترشح می کند یا اصلا انسولین ترشح نمی کند. انسولین هورمونی است که قند خون را کنترل می کند. علاوه بر این، دیابت نوع1 باعث تضعیف استخوان ها هم می شود. پزشکان از علت دقیق آن اطلاع ندارند، اما بدون انسولین کافی، استخوان ها درست رشد نمی کنند و به حداکثر میزان تراکم نمی رسند. پزشک با تجویز دارو، رژیم غذایی، آزمایش خون و تغییر شیوه زندگی به فرد در کنترل بیماری کمک می کند.

 لوپوس
در بیماری های سیستم ایمنی مانند لوپوس، سیستم دفاعی بدن به اشتباه به بدن حمله می کند. درد عضلانی، تب، خستگی، بثورات جلدی و ریزش مو از علایم شایع لوپوس است. همچنین از بقیه علایم می توان به تورم و درد مفاصل، بالا رفتن احتمال پوکی استخوان و شکستگی اشاره کرد. کورتیکواستروییدهایی که برای درمان لوپوس مصرف می شوند باعث کاهش ذخیره استخوان خواهد شد. از این رو پزشک با توجه به تمام شرایط زمان مناسب شروع برنامه درمانی را مشخص خواهد کرد.
 
آرتروز
آرتروز در واقع نوع فرسایشی آرتریت محسوب می شود. این بیماری به بافت لغزنده ای که انتهای استخوان را می پوشاند آسیب می رساند و باعث می شود استخوان ها روی هم ساییده شوند. در نتیجه استخوان و غضروف از بین می روند و درد و تورم ایجاد می شود. با گذشت زمان، حتی شکل مفصل هم تغییر می کند. ورزش و کاهش وزن به کاهش درد و سفتی کمک می کند. دارو درمانی و درمان های دیگر مانند تحریک الکتریکی و گاهی جراحی از جمله راهکارهای درمانی هستند.

تومورهاى استخوانى
اکثر تومورهاى استخوانى از سرطان‌هاى ساير اعضاء مثل پستان، ريه، کليه، تيروئيد، يا پروستات به استخوان گسترش مى‌يابند. اکثر تومورهاى اوليه استخوان خوش‌خيم هستند، مثل استئوکوندروم که يک تومور مخلوط از بافت استخوانى و غضروفى است و اغلب در جوانان ظاهر مى‌شود، يا استئوئيد استئوم که اغلب در استخوان‌هائى دراز ايجاد مى‌شود. اين تومورها ممکن است باعث ايجاد درد شوند يا استخوان را ضعيف کنند و موجب شکستگى شوند. تومورهاى بدخيم مثل اُستئوژنيک سارکوم و سارکوم ئوينگ نادر هستند و اغلب در آنها قطع عضو يا برداشتن استخوان مبتلا علاوه بر مصرف داروهاى ضد سرطان، ضرورى است.

فیبرو دیسپلازی
در بیماری فیبرو دیسپلازی، ژن ها به بدن دستور می دهند که استخوان های سالم را با بافت های دیگری جایگزین کنند. ضعف استخوانی، بدفرمی استخوان و شکستگی از جمله عوارض احتمالی این بیماری است. بسیاری از کودکان 6 تا 10 ساله که به این بیماری مبتلا هستند دچار شکستگی می شوند. فیبرو دیسپلازی اغلب یک طرف بدن و معمولا بازو، لگن، صورت، پا یا دنده را درگیر می کند. برای جلوگیری از علایم به دارو، گچ گرفتن و جراحی نیاز خواهید داشت. در مورد رژیم غذایی و ورزش هایی که به شما کمک می کنند، میتوانید از بهترین دانشکده های پزشکی مشورت بگیرید.

 استئونکروز
استونکروز زمانی بروز می کند که استخوان ها، اغلب در ناحیه ران، بازو، زانو و یا شانه، خون کافی دریافت نمی کنند. بدون خون، بافت زنده استخوانی می میرد و فرو می ریزد. نتیجه آن بروز درد و دشواری حرکت برای بیمار است. پزشک علت ابتلا به استئونکروز را بررسی خواهد کرد، احتمالا این عارضه در اثر آسیب، مصرف دارو یا بیماری هایی مانند سرطان، لوپوس و HIV به سراغ شما می آید. فرد بیمار نیاز به دارو درمانی، جراحی یا سایر روش های درمانی خواهد داشت.

بیماری سلیاک
گلوتن پروتیینی است که در گندم و غلات یافت می شود. وقتی بدن نتواند گلوتن را هضم کند به آن بیماری سلیاک می گویند. اگر بیمار مبتلا به سلیاک گلوتن مصرف کند، سیستم ایمنی او به روده کوچک آسیب می رساند. این باعث می شود که بدن برای جذب مواد مغذی، از جمله کلسیم، که مورد نیاز استخوان است با مشکل همراه شود. اگر مبتلا به این بیماری باشید ولی از بیماری خود آگاهی نداشته باشید، احتمال اینکه استخوان هایتان در وضعیت نامطلوب تری قرار داشته باشند بیشتر است. اگر پزشک در شما بیماری سلیاک را تشخیص داد، برای دستیابی به بهبودی و تامین مواد مغذی مورد نیاز بدن نیاز به یک رژیم غذایی قوی بدون گلوتن خواهید داشت که سفت و سخت آن را رعایت کنید.
 
سالم زیبا بمانید!
پاسخ
Thanks given by: omidrock


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان