امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

[-]
کلمات کلیدی
معامله نکاتی باید خودرو از قبل که بدانید

نکاتی که باید قبل از معامله خودرو بدانید!
#1
بی دقتی در خرید و فروش خودرو دست دوم ممکن است به قیمت از دست دادن مبلغ هنگفتی هزینه و باعث پشیمانی شود. برای همین لازم است پیش از هرگونه اقدام برای معامله خودرو، چه فروش چه خرید، نسبت به مراحل و قوانین پیرامون آن کاملا آگاه شوید تا احتمال خطا را به صفر رسانده و سرمایه‌تان را طعمه کلاهبردارها نکنید.
بازرسی و ارزیابی خودرو کارکرده
مسلما مهمترین نگرانی هر خریداری سالم بودن خودرویی است که قصد خرید آن را دارد. در بیشتر معامله ها خریدار و فروشنده یکدیگر را از قبل نمی شناسند، بنابراین مسئله اعتماد یک مساله اساسی مطرح خواهد شد. بنابراین پیش از هرگونه اقدام برای معامله، با کمک یک شخص معتمد و کارشناس تمامی ابعاد فنی و ظاهری خودرو را بررسی کنید، چون برهم زدن معامله پس از بستن قولنامه و یا سند بسیار دشوار و خریدار موظف به پرداخت جریمه پشیمانی خواهد بود.
انتقال مالکیت از فروشنده به خریدار
انتقال قانونی مالکیت شامل بستن قولنامه، تعویض پلاک و در پایان، ثبت سند رسمی است. ترتیب مراحل مهم است و توصیه میکنیم حتی زمانی‌ که با فرد آشنا و مورد اعتمادی که می‌شناسید معامله می‌کنید هم برای پیشگیری از دعواهای قانونی که در آینده ممکن است رخ دهد، همه مراحل را مو به مو به صورت قانونی و مستند انجام دهید. صحبت ها و قول های غیر مستند و شفاهی قابل اثبات نیستند و ارزش قانونی ندارند، بنابراین تک تک مراحل معامله خودرو را حتما قانونی پیش ببرید.
بستن قولنامه
قولنامه یا مبایعه نامه برگی است که تمامی شرایط مورد توافق معامله با جزئیات در آن درج شده و با امضای طرفین اعتبار پیدا می‌کند. قولنامه را می‌توانید دستی نوشته و یا فرم آماده آن را از اینترنت دریافت کنید. ( دریافت نمونه قولنامه )
به یاد داشته باشید که قولنامه تنها برای رسمیت بخشیدن به معامله و یادآوری شرایط مورد توافق در هنگام تنظیم سند رسمی است. پس از بستن قولنامه مالکیت خودرو منتقل نمی‌شود و در صورت توافق تنها بخش کوچکی از هزینه به عنوان بیعانه پرداخت می‌شود.
قبل از قولنامه ماشین چه اقداماتی انجام دهیم؟
فروش آنلاین خودرو: https://www.dorhato.com/special-services/sale
نکات حقوقی قبل از خرید حودرو
اقدامات مهم پیش از خرید خودرو را در سه گام زیر توضیح می دهیم:
1- اطمینان از صحت و درستی مدارک:
حتما و حتما سند مالکیت خودرو (همان برگ سبز خودرو) را بررسی کنید. از فروشنده بخواهید اصل سند را به شما نشان دهد. به کپی برابر اصل و عکس اکتفا نکنید.
نام و مشخصات نوشته شده را با اتومبیلی که قصد خرید آن را دارید تطبیق دهید. سپس به مشخصات مالک خودرو توجه کنید. حتما اصل اوراق هویتی فروشنده را بخواهید و مشخصات او را با مشخصاتی که برای مالک نوشته شده است تطبیق دهید.
اگر مشخصات مالک و فروشنده تطبیق نداشت از انجام معامله اجتناب کنید. گول صحبت هایی مانند اینکه: ماشین مال برادر خانمم است به من گفته بفروشم را نخورید. اگر فروشنده مدعی است که نماینده ی مالک برای فروش خودرو است، باید به شما وکالتنامه ی رسمی ارائه دهد.
اگر فروشنده از مالک وکالت در فروش داشته باشد حتما به صورت دقیق مندرجات وکالتنامه را بررسی کنید. در بخش های آینده در این خصوص بیشتر توضیح خواهم داد.
پاسخ
Thanks given by: omidrock


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان