امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

[-]
کلمات کلیدی
چیست دگرباش انواع گرایش و کیست؟ هویت جنسی

انواع گرایش جنسی و هویت جنسی چیست و دگرباش کیست؟
#1
[تصویر:  photo-1600411106965-fb4a66f92166-1920w.jpg]
انسان‌ها فارغ از این‌که زن باشند یا مرد، انواع گرایش‌های جنسی و عاطفی متفاوتی دارند. طبق مطالعات روان‌شناختی این گرایش‌ها نباید مورد سرزنش جامعه قرار بگیرند؛ زیرا یک امر اختیاری نبوده و کاملا درونی هستند؛ اما در بسیاری از جوامع و ادیان از زمان‌های دور تاکنون افراد دارای گرایشی غیر از گرایش به جنس مخالف همواره مورد سرزنش و حتی توبیخ بوده‌اند. حال باید دید گرایش جنسی به چه معناست. انواع گرایش جنسی مختلف در مرد و زن وجود دارد که هرکدام از این نوع گرایش‌ها دارای نام و تعریف خاصی است. 

تفاوت بین جنس و جنسیت چیست؟
جنس و جنسیت دو مفهوم مستقل و متفاوت از هم هستند؛ با این‌حال بسیاری از مردم این دو مفهوم را یکی می‌پندارند. برای فهمیدن تفاوت آن دو باید به تعریف هرکدام آگاه باشیم.

جنس (Sex) هر شخص وابسته به وضعیت فیزیولوژی بدن هر شخص است. نوع اندام جنسی که هرشخص با آن متولد می‌شود بیانگر جنس فرد است. ویژگی‌های جنسی افراد بسته به نوع اندام جنسی آن‌ها و بر اساس کروموزوم‌ها، هورمون‌ها و اندام‌های جنسی درونی و بیرونی فرد و نوع تولیدمثل آن‌ها تعیین می‌شود.

جنسیت (Gender) مفهومی است که نقش جنسی شما را در جامعه مشخص می‌کند. انتظارات تعریف‌شده‌ای که جامعه از جنس زن و مرد دارد شامل نقش‌ها، افکار و عقاید و رفتارهای اجتماعی شماست که لزوما و کاملا به جنس شما بستگی ندارد. مثلا ممکن است کسی دارای اندام جنسی زنانه باشد اما هویت او شامل رفتارها، افکار و نقش‌های مردانه باشد؛ پس جنسیت شما همان نقش‌های جنسیتی شماست.

معنی دگرباش چیست؟

دگرباش چیست یا به طور صحی تر دگر باش کیست؟ گروهی از افراد هستند که گرایش جنسی یا عاطفی آن‌ها منطبق بر گرایش‌های سنتی جنسی (گرایش مرد به زن یا زن به مرد) نیست. افراد با انواع گرایش جنسی به‌غیر از دگر‌جنس‌گرایی یا دارای ویژگی‌های جنسیتی به غیر از هم‌سوجنسی در دسته دگرباشان جنسی قرار می‌گیرند. هم هویت جنسی و هم هویت جنسیتی (به تفاوت معنایی جنس و جنسیت دقت فرمایید) در تعیین این ویژگی نقش دارد. همان‌طور که می‌دانید افراد از نظر جنسی گرایش‌های متفاوتی دارند. این تفاوت‌ها باعث ایجاد دسته‌های مختلفی از هویت‌های جنسی می‌شوند؛ مثلا گرایش مرد به زن، مرد به مرد یا زن به زن و برعکس انواع مختلفی از گرایشات جنسی و عاطفی هستند.

از طرفی افراد در تعیین هویت جنسیتی خود نیز متفاوت هستند؛ به‎‌عنوان مثال زنی که با اندام جنسی زنانه متولد شده اما در رفتار و روحیات خود مثل پوشش، نوع صحبت‌کردن، سلیقه‌ها و … مانند جنسیت مرد عمل می‌کند. همه این افراد جزء دگرباشان ال جی بی تی محسوب می‌شوند.

ال جی بی تی کیو پلاس (LGBTQ+) یعنی چه؟
جامعه lgbt چیست؟ معنی ال جی بی تی کیو پلاس یا همان LGBTTTQQIAA نوعی دسته‌بندی دگرباشان بر اساس گرایشات جنسی و جنسیتی آن‌ها و همچنین هویت جنسی و جنسیتی آن‌هاست و “پلاس” برای نشان دادن همه هویت‌های جنسیتی و گرایش‌های جنسی استفاده می‌شود که توسط پنج حرف اول دیگر پوشش داده نمی‌شوند. به عنوان مثال Two-Spirit، یک هویت پان بومی آمریکایی است.

کوییر Queer چیست؟

queerچیست؟ کوئیر در لغت به‌معنی عجیب و غریب است و یک اصطلاح کلی برای انواع دگرباش جنسی، اقلیت‌های جنسی و جنسیتی است که دگرجنس‌گرا یا سیس‌جندر نیستند. کوئیر در ابتدا به‌صورت تحقیرآمیز علیه کسانی که تمایلات همجنس‌گرایانه داشتند استفاده می‌شد، اما در اواخر دهه 1980، دانشمندان و فعالان دگرباش شروع به بازیابی این کلمه کردند. پس از آن کلمه کوئیر معنای متفاوتی پیدا کرد، از حالت تحقیرآمیز خارج شد و نوعی مقاومت قلمداد گردید.

این اصطلاح اکنون برای انتقال این مفهوم به‌کار می‌رود که افراد از نظر تمایلات جنسی نباید براساس طبقه‌بندی‌های ثابت و غالب طبقه‌بندی شوند و بر اساس آن تمامی هویت‌سازی‌‌های جنسی باید زیر سؤال بروند. کسی که خود را کوئیر معرفی می‌کند در واقع هیچ باوری به هیچ‌گونه هویت ثابت (از جمله همجنس‌گرا، دوجنس‌گرا، ترنسکشوال و غیره) ندارد و هویت جنسی، هویت جنسیتی، میل جنسی و میل جنسیتی افراد را فارغ از این طبقه‌بندی‌ها می‌بیند.

کام اوت (come out) چیست؟

کام اوت در لغت به‌معنای بیرون آمدن است. این اصطلاح در مواردی که شما بخواهید از گرایشات جنسی و هویت جنسیتی خود با دیگران صحبت کنید به کار می‌رود. اگر شما از جامعه دگرباشان جنسی (ال جی بی تی) هستید و قصد کام اوت کردن دارید، باید احتیاطات لازم را انجام دهید. قبل از این‌ کار لازم است که همه عواقب آن را بسنجید. باید ببینید آیا مطرح کردن این موضوع با دیگران به امنیت شما لطمه‌ای وارد نمی‌کند؟

کام اوت نکردن هویت جنسیتی و تمایلات جنسیتی شما را تغییر نخواهد داد، اگر ضرورتی برای این کار نمی‌بینید و احساس خطر می‌کنید آن را مطرح نکنید. ممکن است لازم باشد که با یک فرد قابل اعتماد این کار را شروع کنید؛ مطمئن شوید که فرد مقابل شما دارای اطلاعات و جنبه کافی در این مورد باشد و اگر تصمیم قطعی برای کام اوت گرفته‌اید آرام آرام شروع به این کار کنید.

ماه پراید چیست؟

ماه پراید یا ماه غرور افرادی با انواع گرایش جنسی وهویت جنسی شامل لزبین‌ها، همجنس‌گرایان، دوجنس‌گرایان، تراجنسیتی‌ها و دگرباشان (ال جی بی تی کیو) در حال حاضر هر ساله در ماه ژوئن برای گرامیداشت قیام استون‌وال در سال 1969 در منهتن جشن رژه غرور دگرباشان جنسی گرفته می‌شود. قیام استون وال نقطه عطفی برای جنبش آزادی هم‌جنس‌گرایان در ایالات متحده بود. در ایالات متحده، آخرین یکشنبه ماه ژوئن در ابتدا به عنوان “روز غرور هم‌جنس‌گرایان” جشن گرفته می‌شد، اما متفاوت و متغیر بود.

در شهرهای بزرگ سراسر کشور، جشن یک‌روزه به‌سرعت رشد کرد و مجموعه‌ای از رویدادهای یک ماهه را در بر گرفت. امروزه جشن‌ها شامل رژه‌ غرور دگرباشان جنسی، پیک‌نیک، مهمانی‌ها، کارگاه‌های آموزشی، سمپوزیوم‌ها و کنسرت‌ها است و رویدادهای ماه غرور LGBTQ میلیون‌ها شرکت‌کننده را به‌همراه پرچم ال جی بی تی در سراسر جهان جذب می‌کند. یادبودهایی در این ماه برای آن دسته از اعضای جامعه که به‌دلیل جنایات ناشی از نفرت یا اچ آی وی/ایدز گم شده‌اند برگزار می‌شود. در سال 1994، ائتلافی از سازمان های مبتنی بر آموزش در ایالات متحده ماه اکتبر را به عنوان ماه تاریخ LGBT نامگذاری کردند.

در سال 1995، قطعنامه‌ای که توسط مجمع عمومی انجمن آموزش ملی تصویب شد، ماه تاریخ دگرباشان جنسی را در فهرست ماه‌های یادبود گنجاند. روز ملی کام اوت (11 اکتبر) و همچنین اولین “رژه در واشنگتن” در سال 1979، در جامعه LGBTQ در طول ماه تاریخ LGBT گرامی داشته می‌شود.

جمع‌بندی

انسان‌ها از نظر نوع جنس به زن، مرد و دوجنسه تقسیم می‌شوند. نوع جنس هر فردی از بدو تولد مشخص است و به ویژگی‌های فیزیکی و نحوه تولیدمثل بستگی دارد؛ اما جنسیت افراد بر اساس هویت و رفتارهای آنان طبق تعاریف جنسیتی تعیین می‌شود. جایی که فرد جنس زن ولی جنسیت مردانه دارد از نظر جنسیتی مرد محسوب می‌شود. انواع مختلفی از هویت‌های جنسیتی و انواع گرایشات جنسی دگرباشانه وجود دارند که هرکدام در دسته‌ای از کوییر Queer قرار می‌گیرند. در مقاله حاضر شما با انواع گرایش جنسی در ال جی بی تی و اینکه دگرباش چیست آشنا شدید؛ اما افرادی هم هستند که هیچ‌گونه تمایل جنسی ندارند و بی‌جنس‌گرا یا آسکشوال نامیده می‌شوند که می‌توانند انواع مختلفی از گرایشات عاطفی را تجربه کنند.

منبع: فارسی‌رو
پاسخ }
Thanks given by: omidrock , omidrock


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان