امتیاز موضوع:
 • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

[-]
کلمات کلیدی
گیت روتر، با مودم اکسس و پوینت تفاوت وی سوئیچ،

تفاوت مودم با روتر، سوئیچ، اکسس پوینت و گیت وی
#1
[تصویر: Modem-vs-Router.jpg]

احتمالاً شما هم با مودم (Modem)، روتر (Router) و گیت وی (Gateway) آشنایی دارید اما درباره تفاوت مودم با روتر و شباهت های آنها مطمئن نیستید. در این صورت پیشنهاد می کنیم این ویدئو آموزشی از تفاوت مودم و اکسس پوینت را دست ندهید. ما در این ویدئو به زبانی ساده به سراغ تفاوت مودم با گیت وی رفته و سپس به تشریح کاربرد و استفاده هر یک از مودم، روتر و گیت وی به همراه مقایسه مودم و روتر و شباهت های آنها پرداخته ایم.

مودم، روتر و گیت وی جزء ملزومات بسیاری از شبکه هایی هستند که هر روزه با آنها سر و کار داریم، با این حال کارکرد و کاربرد هر یک از آنها متفاوت است. در ادامه ابتدا تفاوت مودم و روتر را بررسی کرده و سپس به سراغ فرق روتر و اکسس پوینت رفته و در انتها تفاوت مودم با گیت وی را بررسی خواهیم کرد.
تفاوت مودم و روتر

مودم و روتر از رایج ترین اصطلاحات شبکه هستند. اما فرق مودم و روتر در چیست؟ روترها در لایه سوم مدل مفهمومی OSI جا دارند که با آدرس‌های IP سر و کار دارد. در حالی که آدرس مک برای جابجایی فریم از یک دستگاه به دستگاه دیگر  استفاده می‌شود.  از آدرس IP برای مسیریابی بسته‌ها از طریق اینترنت استفاده می‌شود.
[تصویر: modem-vs-router.jpg]

در مقام مقایسه مودم و روتر باید گفت که روتر دستگاهی است که شبکه‌های مختلف را به هم متصل کرده و ترافیک بین آن‌ها را مسیردهی می‌کند. همچنین درباره فرق مودم و روتر باید به این نکته اشاره کرد که روتر، اینترنت خانه شما را به شبکه شرکت ارائه دهنده خدمات اینترنتی‌تان متصل می‌کند.

[تصویر: modem-router.jpg]

دستگاه بالا، یک دستگاه روتر معمولی (یا دقیق تر روتر بی سیم) است. درگاه اینترنت به مودم شما متصل می‌شود و بقیه پورت‌ها، پورت سوییچ هستند. یک روتر تقریباً همیشه دارای یک سوییچ داخلی است. مودم با یک خط تلفن (با DSL یا خط مشترک دیجیتال)، اتصال کابلی یا فیبر به شبکه شرکت ارائه دهنده خدمات اینترنتی‌ شما متصل می‌شود. این مودم، متشکل از یک پورت برای اتصال کابل از ISP و یک درگاه اترنت است که می‌توانید آن را به پورت اینترنت روتر خود متصل کنید. در صورت امکان، بهتر است دو دستگاه مختلف برای مودم و روتر خود داشته باشید.

همانطور که گفته شد مودم مانند یک مترجم بین اینترنت و شبکه محلی است. یک مودم، سیگنال آنالوگ را به یک سیگنال دیجیتال و سیگنال دیجیتال را به سیگنال آنالوگ تغییر می‌دهد. در حالی که یک روتر یک شبکه را ایجاد می‌کند و به چندین دستگاه اجازه می‌دهد به این شبکه متصل شوند.

یک مودم می‌تواند بدون هیچ روتری کار کند و می‌تواند اتصال اینترنت را برای یک دستگاه فراهم کند. از طرف دیگر، یک روتر می‌تواند اطلاعات را بین چندین دستگاه به اشتراک بگذارد. اما نمی‌تواند بدون مودم اینترنت را در اختیار این دستگاه‌ها قرار دهید.

هیچ قابلیت امنیتی مجزا در مودم وجود ندارد و داده‌ها را برای هیچ آسیب پذیری امنیتی اسکن نمی‌کند. در حالی که یک روتر حاوی فایروال‌های مناسب برای تامین امنیت است.
یک روتر بی سیم علاوه بر ارتباط بی سیم می‌تواند به سادگی برای شما یک ارتباط کابلی را نیز فراهم کند. امروزه بیشتر روترها، روترهای بی سیمی هستند که چندین پورت سیمی هم دارند. آنچه گفته شد خلاصه از تفاوت مودم و روتر بود. حال با دانستن تفاوت مودم با روتر به سراغ دیگر مفاهیم مثل تفاوت مودم با اکسس پوینت و تفاوت روتر و اکسس پوینت می‌رویم.
[تصویر: modem-vs-access.jpg]

تفاوت مودم و اکسس پوینت

علاوه بر تفاوت مودم با روتر در ادامه این مطلب به بررسی فرق روتر و اکسس پوینت خواهیم پرداخت. سال‌ها پیش، تمامی کامپیوترها از طریق مجموعه‌ بزرگی از سیم‌ها به اینترنت متصل می‌شدند.

امروزه با پیشرفت فناوری، این امکان فراهم شده تا بتوانیم تمامی این دستگاه‌ها را ازطریق وای‌فای به شبکه‌ خانگی و اینترنت وصل کنیم. برای عملی‌کردن این کار، به وسیله‌ خاصی نیاز داریم تا سیگنال بی‌سیم را در محیط پخش کند.
در رابطه با فرق بین مودم و اکسس پوینت باید بگوییم که اکسس‌پوینت بی‌سیم یا نقطه‌ دسترسی بی‌سیم معمولا ازطریق درگاه اترنت به روتر وصل می‌شود و ازطریق فرکانس بی‌سیم، با دستگاه‌های دیگر فاقد اتصال اترنت با روتر ارتباط برقرار می‌کند.
به عنوان یکی از تفاوت مودم و اکسس پوینت می‌توان گفت که روترهایی که اکثر کاربران خانگی دراختیار دارند، به اکسس‌پوینت داخلی مجهزند و این، یعنی نیازی نیست جداگانه آن را تهیه کنید.
[تصویر: modem-12.jpg]

علاوه بر این فرق روتر و اکسس پوینت بیشتر از اینها بوده و اکسس‌پوینت به‌صورت مستقل نیز فروخته می‌شود. این نوع اکسس‌پوینت‌ها برای محیط‌های شرکتی کاربرد دارند؛ چراکه می‌توانید با استفاده از چندین اکسس‌پوینت، شبکه‌ خود را در محیط وسیع‌تری پخش کنید تا افراد حاضر در شرکت بتوانند هرجا که هستند، به‌راحتی به اینترنت متصل شوند.

همانطور که گفته شد برای استفاده از مودم باید خط تلفن یا فیبر نوری داشته باشید و آن را به مودم وصل کنید. مودم صفر و یک‌های کامپیوتری را به آنالوگ تبدیل می‌کند و به سیم تلفن انتقال می‌دهد و سیگنال آنالوگ ورودی را به دیجیتال تبدیل می‌کند.

اکسس پوینت شبکه محلی بی‌سیم یا WLAN ایجاد می‌کند و در تقویت سیگنال‌ها نقش مهمی دارد. اکسس پوینت‌ها دستگاه‌هایی هستند که تنها وظیفه اتصال دستگاه‌ها به شبکه وای فای را بر عهده داشته و به یک روتر برای تأمین اینترنت نیاز دارند. بنابراین اگر قصد توسعه شبکه وایرلس خود را دارید باید از یک اکسس پوینت استفاده نمایید و درصورتی‌که تمایل به ایجاد شبکه‌ای بی‌سیم با چندین کاربر در منزل را دارید روتر بی‌سیم کفایت می‌کند.

تفاوت مودم با گیت وی
تا اینجای کار به مقایسه مودم و روتر پرداخته و تفاوت مودم و اکسس پوینت را بیان کردیم. در ادامه به بررسی تفاوت مودم و گیت وی خواهیم پرداخت. پیش از این گفته شد که فرق مودم و روتر در زمینه نحوه اتصال آنها خلاصه می‌شود. مودم نقطه‌ اتصال واحد است که از طریق آن اینترنت وارد خانه‌ شما می‌شود که این مهم‌ترین تفاوت مودم و روتر است.
[تصویر: modem-13.jpg]

اما در مورد تفاوت مودم با گیت وی باید گفت که گیت وی نقطه‌ ورودی اتصال‌های اینترنتی را با نقطه‌ توزیع ترکیب می‌کند. به این صورت که دیگر نیازی به مودم و روتر اختصاصی ندارید. قیمت مودم و روتر یا گیت‌وی به موقعیت شما وابسته است. گیت‌وی از نظر هزینه با روتر قابل مقایسه است. از سوی دیگر گیت‌وی‌ها گران‌تر از مودم هستند.

به زبان ساده تر باید گفت که در زمان گذشته برای دسترسی به اینترنت چند دستگاه، هم به مودم و هم به یک روتر نیاز بود. اما اکنون گیت‌وی‌ به عنوان یک سخت افزاری ترکیبی از عملکردهای یک مودم و یک روتر را ارائه داده و علاوه بر اینکه شما را به اینترنت متصل می‌کند، اتصال اینترنت را در چندین دستگاه نیز توزیع می‌کند.
اگر کاربر اینترنت موبایل هستید گیت‌وی گزینه‌ مناسب‌تر و کاربرپسندتری است. در هر صورت هزینه‌ی تنظیمات و محدودیت‌های ISP احتمالا مهم‌ترین معیار در انتخاب گیت‌وی یا مودم و روتر هستند. در نهایت انتخاب با خودتان است.جمع‌بندی و پاسخ به سوالات پرتکرار

در این مطلب به مقایسه مودم و روتر پرداخته و فرق روتر و اکسس پوینت را بیان کردیم. اگر به درستی نمی‌دانید روتر یا گیت وی چیست و چه تفاوت هایی با مودم دارند، کافی است ویدیوی تفاوت مودم و روتر و اکسس پوینت را ببینید تا با تفاوت مودم با روتر و همچنین تفاوت مودم با گیت وی آشنا شوید. همچنین در این ویدیو به تفاوت بین مودم و سوییچ هم اشاره شده است.

روتر بهتر است یا مودم؟

اصلی‌ترین فرق مودم و وای فای که به عنوان روتر هم شناخته می‌شود در نحوه توزیع اینترنت است. امروزه اکثر مودم‌ها به روتر داخلی مجهز شده‌اند.

اصلی ترین تفاوت میان روتر و اکسس پوینت چیست؟

درباره فرق بین مودم و اکسس پوینت باید گفت که اکسس‌پوینت بی‌سیم از طریق درگاه اترنت به روتر وصل می‌شود و ازطریق فرکانس بی‌سیم، با دستگاه‌های دیگر فاقد اتصال با روتر ارتباط برقرار می‌کند.

آیا برای ایجاد یک شبکه اینترنت خانگی باید تمام این دستگاه‌ها را تهیه کنیم؟

به جای خرید تک تک این تجهیزات تنها کافی است که یک مودم روتر  تهیه کنید. مودم روترها دستگاه‌های کوچکی هستند که با اشغال فضای کم مودم و روتر را در هم ادغام کرده‌اند.

آیا می توانم از مودم به عنوان روتر استفاده کنم؟

بله اگر مودم شما به روتر داخلی مجهز باشد می‌توان از آن به عنوان یک روتر استفاده کرد اما نمی توان از یک روتر به عنوان مودم برای اتصال به اینترنت بهره برد.

آیا می توانم از روتر بدون مودم استفاده کنم؟

امکان استفاده از روتر بدون مودم وجود دارد اما فقط با ایجاد یک شبکه داخلی دستگاه هایی مانند لپ تاپ و گوشی و کامپیوتر را به هم متصل می کند و برای داشتن اینترنت باید یک مودم نیز به روتر متصل کرد.

آیا روتر و مودم وای فای یکسان است؟

معمولاً مودم های وای فای از یک روتر داخلی بهره می ‌برند و در مقابل روترها برای ارائه اینترنت روی دستگاه های هوشمند باید به یک مودم متصل باشند.

آیا روتر وای فای دارد؟
روترها قابلیت اتصال دستگاه هایی مانند گوشی و لپ تاپ و کامپیوتر به یک دیگر از طریق کابل شبکه یا وای فای را دارند.
پاسخ }
Thanks given by:


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان