امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
اندام های داخلی دستگاه تناسلی مردان
#1
Heart 
قسمت های داخلی دستگاه تناسلی مردان یا اندام های جانبی نیز در داخل دستگاه تناسلی بوده و با چشم دیده نمی شوند. این اندام ها که تاثیر پر رنگی در تولید مثل مردان دارند شامل مجاری انزال، لوله منی بر، کیسه منی، مجاری ادرار و غده پروستات می شود.

لوله اسپرم بر، اسپرمهای آماده را برای انزال به مجرای ادراری انتقال می دهد.
مجرای انزال که از داخل پروستات گذر کرده و داخل مجرای ادراری باز می شود. در واقع هنگام انزال، منی از پروستات رد شده و از نوک آلت خارج می شود.
اپیدیدیم: بلوغ و ذخیره اسپرم: هنگامی که اسپرم در بیضه ها تولید می شود، برای بلوغ و ذخیره‌سازی به اپیدیدیم منتقل می شود. اپیدیدیم لوله ای است که در پشت هر بیضه قرار دارد. این ساختار به اسپرم اجازه می دهد تا تحرک و عملکرد مورد نیاز برای لقاح را به دست‌آورد. علاوه بر این، به عنوان یک مکان ذخیره موقت برای اسپرم های بالغ تا زمان انزال عمل می کند.
مجرای ادرار نیز لوله ای است که ادرار را از مثانه به خارج بدن انتقال می دهد.موقعی که آلت تناسلی در رابطه جنسی به حالت نعوظ درآمده، ادرار در مجرای ادرار مسدود شده و مرد موقع انزال مطمئن می شود که فقط منی از او خارج می شود. بنابراین مجرای ادراری در انزال نیز نقش دارد.
کیسه منی که ترشحات آن حدود ۶۰% از مایع منی را تشکیل می دهد و حمل و انرژی اسپرم ها را به عهده دارد. مایع کیسه های منی، سرشار از قند فروکتوز بوده که برای انرژی اسپرم ها در جهت حرکت به سمت تخمک استفاده می شود.همچنین به دلیل اینکه ترشحات این کیسه ها قلیایی هستند باعث حفاظت از اسپرم ها در محیط اسیدی واژن می شود.
پروستات که زیر مثانه و ابتدای رکتوم می باشد در مردان سالم و بالغ از گردو کمی بزرگ‌تر و نهایت ۱۶ گرم وزن دارد. اگر اسپرم به همراه مایع پروستات خارج شود امکان بقای بیشتری دارند. پروستات برای کارکرد بهتر به هورمونهای مردانه مثل تستوسترون نیاز دارد که این هورمون در بیضه تولید می شود.
پروستات غده ای به اندازه گردو است که در زیر مثانه، جلوی راست روده قرار دارد و مایع اضافی به انزال اضافه می کند که به تغذیه اسپرم کمک می کند. مجرای ادرار از مرکز غده پروستات می گذرد.

https://partoclinic.com/%d8%a2%d9%84%d8%...%a7%d9%86/
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان