امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
نرخ تعدیل چیست؟
#1
پروژه‌های عمرانی ممکن است با تعداد زیادی متغیر و عوامل پیچیده‌ای روبه‌رو شوند. این متغیرها شامل تغییرات در نیازهای مشتری، محیط زیست، قوانین و مقررات، منابع مالی و فناوری می‌شود.
در این شرایط، تعدیل به عنوان یک اصل بنیادی در مدیریت پروژه، واجد اهمیت فراوانی است. تعدیل به معنای تغییرات و تطابق پروژه با شرایط جدید و نیازهایی است که تغییر کرده‌اند. این فرآیند شامل تحلیل، ارزیابی و تغییر مولفه‌های مختلف پروژه می‌شود تا پروژه به طور مستمر و موثر در جریان باقی‌مانده باشد. تعدیل تعاملی است و معمولاً با مشارکت فعال مدیران پروژه، تیم‌های اجرایی و سایر ارتباطات مرتبط انجام می‌شود. این فرآیند نیازمند برنامه‌ریزی دقیق، ارتباطات مؤثر و تصمیم‌گیری سریع است.
از سالهای ابتدایی که فهرست بها مبنای قیمت دهی و انجام پروژه های عمرانی قرار گرفت و بالا و پایین شدن قیمت ها و این تلاطم و برهم خوردن تعادل پیش آمده باعث شد نیاز به تعدیل احساس شود. نرخ تعدیل چیست در سال ۵۹ و ابتدا نحوه محاسبه تعدیل را در شرایط عمومی پیمان مربوط به همان سال قرار دادند و پس از گذشت چندین سال استفاده از آن نحوه محاسبه تعدیل در بخشنامه جداگانه ای قرار گرفت و پروژه های فهرست بهایی در دستورالعمل جداگانه ای به نام بخشنامه تعدیل نحوه محاسبه تعدیل را مشخص کردند و در دفترچه ای به صورت جداگانه نحوه محاسبه تعدیل را با حل مثال تشریح کردند.
در محاسبه ضریب  تعدیل ابتدا دوره مبنا را از قرارداد استخراج می‌کنیم و  مطابق با آن شاخص مربوطه برای هر فصل را از بخشنامه شاخص‌ها انتخاب کرده و در مخرج کسر قرار می‌دهیم. این شاخص برای تمام صورت وضعیت‌های یک پیمان بدون تغییر باقی می‌ماند. ولی شاخص دوره انجام کار که مجددا برای هر فصل تعیین می‌شود کاملا وابسته به دوره کارکرد است و در طول پروژه مطابق با دوره انجام کار تعیین می‌شود.
توجه داشته باشید که عملیات اجرا شده در دوران تاخیر مجاز با شاخص‌های دوره مربوط به انجام کار تعدیل می‌شوند؛ ولی چنانچه پیمان وارد تاخیرات غیرمجاز شود عملیات اجرا شده در مدت تاخیر غیر مجاز با متوسط شاخص‌های مربوط به دوره مربوط به مدت پیمان (مدت اولیه به اضافه مدت‌های تمدید شده) تعدیل می‌شوند. به علاوه تا اعلام شاخص‌های قطعی دوره انجام کار، تعدیل صورت وضعیت‌ها با استفاده از آخرین شاخص‌های ابلاغی  محاسبه و به صورت علی‌الحساب پرداخت می‌شود. با اعلام شاخص‌های قطعی دوره انجام کار، تعدیل طبق این دستورالعمل محاسبه و پرداخت قطعی انجام می‌شود.
برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت آکادمی عمران مراجعه نمایید.
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان